انواع مختلفی از ویروس کرونا وجود دارد. برخی در شما سرماخوردگی ایجاد می‌کنند. ویروس جدید کرونا در پاندمی ۲۰۱۹-۲۰۲۱،  بیماری به نام کووید ۱۹ را ایجاد می‌کند.

ویروس کرونا چگونه به بدن شما حمله می‌کند؟

یک ویروس با ورود به سلول‌های سالم بدن، شما را آلوده می‌کند. در آنجا مهاجم از خودش کپی می‌سازد و در تمام بدن شما تکثیر می‌شود.

ویروس کرونای جدید پروتئین‌های نیزه‌مانند خود را به گیرنده‌ها (رسپتورها) در سلول سالم به ویژه سلول‌های ریه چفت می‌کند.

به طور خاص پروتئین‌های ویروسی از طریق گیرنده‌های ACE2 وارد سلول می‌شوند. به محض ورود، ویروس کرونا سلول‌های سالم را ربوده و فرمان را در دست می‌گیرد. در نهایت، بعضی از سلول‌های سالم را می‌کشد.

ویروس کرونا چگونه در بدن شما حرکت می‌کند؟

کووید ۱۹، بیماری ناشی از ویروس کرونا، با قطره‌های ناشی از سرفه، عطسه، یا نفس شخص آلوده شروع می‌شود. آن‌ها می‌توانند در هوا یا روی سطوحی باشند که شما قبل از لمس چشم‌ها، بینی یا دهان خود به آن‌ها دست می‌زنید. با این کار ویروس به غشای مخاطی گلوی شما انتقال پیدا می‌کند. طی ۲ تا ۱۴ روز، سیستم ایمنی بدن شما ممکن است با علائمی پاسخ دهد، که شامل این موارد می‌شود:

 • تب
 • سرفه
 • تنگی نفس یا مشکل تنفسی
 • خستگی
 • لرز، گاهی با لرز شدید
 • بدن درد
 • سردرد
 • گلودرد
 • احتقان یا آبریزش بینی
 • از دست دادن چشایی
 • از دست دادن بویایی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال

ویروس به سمت پایین دستگاه تنفسی شما حرکت می‌کند. راه هوایی پایینی شما گیرنده‌های ACE2 بیشتری به نسبت بقیۀ دستگاه تنفسی دارد. بنابراین کووید ۱۹ نسبت به سرماخوردگی معمولی، احتمالاً بیشتر به قسمت‌های عمیق می‌رود.

امکان دارد ریه‌های شما ملتهب شود و نفس کشیدن برایتان سخت شود. این امر می‌تواند به ذات الریه منجر شود: عفونت کیسه‌های هوایی کوچک در ریۀ شما که خونتان در آن اکسیژن و دی اکسید کربن رد و بدل می‌کند.

دکتر قریشی‌زاده

مرکز تخصصی انجام آزمایش کرونا در ارومیه
آزمایشگاه ماهان فرهنگیان یکی از مرکز آزمایشگاهی متمایز در استان آذربایجان غربی با مجوز انجام تست PCR کرونا و تست آنتی بادی Covid-19 در ارومیه است. برای هماهنگی و رزرو وقت آزمایش با پذیرش آزمایشگاه تماس بگیرید.

تست PCR کرونا    تست آنتی بادی کرونا

اگر پزشک‌تان یک سی‌تی‌اسکن از ریه تان انجام دهد، احتمالاً سایه یا قسمت‌های تکه‌تکه به نام «کدورت شیشه-مات» را مشاهده می‌کند.

برای اکثر مردم، علائم با سرفه و تب تمام می‌شود. بیش از ۸۰% موارد ابتلا، خفیف هستند. اما برای بعضی، عفونت شدیدتر می‌شود. حدود ۵ تا ۸ روز بعد از شروع علائم، بیماران تنگی نفس می‌گیرند. سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS) چند روز بعد شروع می‌شود.

ARDS می‌تواند باعث تنفس سریع، تندی ضربان قلب، سرگیجه و تعریق بشود. به بافت‌ها و رگ‌های خونی در حبابچه‌ها آسیب می‌رساند و باعث تجمع بقایا در داخل آن‌ها می‌شود.  این امر باعث سختی در تنفس یا غیر ممکن شدن تنفس در بدن می‌شود.

بسیاری از افرادی که دچار ARDS می‌شوند به کمک تنفسی از طریق دستگاهی به نام ونتیلاتور، نیاز پیدا می‌کنند.

با جمع شدن مایع در ریه هایتان، آن‌ها اکسیژن کمتری به خون شما می‌رسانند. این بدان معنی است که خونتان نمی‌تواند اکسیژن کافی را برای زنده ماندن اعضای بدن تأمین کند. این امر می‌تواند باعث از کار افتادن و توقف کار کلیه‌ها، ریه و کبد شود.

همۀ افراد مبتلا به کووید۱۹ این عوارض جدی را ندارند. و همه به مراقبت پزشکی احتیاج ندارند. ولی اگر علائم شما شامل مشکل تنفسی می‌شوند، لازم است بلافاصله از مراکز درمانی کمک بگیرید.

آزمایشگاه ماهان، متمایز در خدمات

آزمایشگاه ماهان یک مجموعه تخصصی در ارومیه است که با دارا بودن تجهیزات روز آزمایشگاهی و پرسنل متخصص، آزمایش‌های تشخیصی کرونا را در فضایی کاملا ایزوله با بالاترین دقت ارائه می‌کند.

جوابدهی سریع و دقیق

تحلیل نتایج کلیه آزمایش‌ها توسط متخصص دارای دکترای علوم ژنتیک، و آماده‌سازی جواب‌ها در کمتر از ۲۴ ساعت

نتایج معتبر

ارائه نتیجه آزمایش به صورت آنلاین و همچنین هولوگرام‌دار چاپی برای ارائه به ایرلاین‌ها برای سفرهای خارجی.

دقت بالا

استفاده از دستگاه‌های روز آزمایشگاهی، نظارت مداوم بر روند انجام آزمایش، و استفاده از کیت‌های خارجی معتبر.

راحتی و آسایش

خدمت رسانی در هفت روز هفته، مستقر در مرکز شهر، با پارکینگ اختصاصی، در محیط کاملا جداگانه از سایر بخش‌ها.