خلاصه‌ای از مواردی که درباره تزریق واکسن‌های کرونا باید بدانید:

  • واکسن‌های کرونا در جلوگیری از بیماری کووید خصوصاً بروز بیماری شدید و مرگ، ایمن و موثر هستند.
  • واکسن‌های کووید ۱۹، خطر انتشار ویروس عامل کرونا را بین افراد کاهش می‌دهند.
  • ممکن است پس از واکسیناسیون، برخی عوارض جانبی در شما ایجاد شود؛ این موارد طبیعی بوده و باید طی چند روز از بین بروند.
  • بعد از واکسیناسیون، بدن به طور معمول ۲ هفته زمان نیاز دارد تا در مقابل ویروس عامل کووید ۱۹ ایمنی ایجاد کند. شما تا ۲ هفته بعد از تزریق دوز دوم واکسن ۲ دوزی یا ۲ هفته پس از تزریق واکسن تک‌دوزی کاملاً واکسینه نشده‌اید.
  • در رابطه با نحوه یافتن واکسن جستجو کنید تا در اسرع وقت، تزریق واکسن برای شما انجام شود.
  • پس از واکسیناسیون کامل می‌توانید فعالیت‌هایی را که پیش از همه‌گیری کرونا انجام می‌دادید، از سر بگیرید. در مورد آنچه می‌توانید پس از واکسیناسیون کامل انجام دهید، اطلاعاتی کسب کنید.

آنچه در حال یادگیری آن هستیم و هنوز قطعی نشده است:

  • واکسن‌ها تا چه اندازه از افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف از جمله افرادی که داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، محافظت می‌کنند.
  • واکسن‌های کرونا تا چه مدت از افراد محافظت می‌کنند.
  • چه تعداد از افراد جامعه باید واکسینه شوند تا ایمنی جمعی در مقابل کرونا حاصل شود (مصونیت جمعیت).
  • واکسن‌ها تا چه اندازه در برابر انواع جدید ویروس که Covid-19 را ایجاد می‌کنند، موثر هستند.

اثربخشی

آنچه می‌دانیم:

واکسن‌های کووید ۱۹ در جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید خصوصاً بروز بیماری شدید و مرگ موثر هستند. واکسن‌ها خطر انتشار ویروس عامل کرونا را کاهش می‌دهند. در صورتی که کاملاً واکسینه شده باشید، می‌توانید فعالیت‌هایی را که قبل از همه‌گیری انجام می‌دادید، از سر بگیرید. در مورد آنچه می‌توانید پس از واکسیناسیون کامل انجام دهید، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مطالعات نشان می‌دهند که واکسن‌های Covid-19 در جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ موثر هستند. تزریق واکسن کرونا به شما کمک می‌کند حتی در صورت ابتلا به Covid-19، دچار حالت شدیدی از بیماری نشوید.

واکسن‌های کووید ۱۹ به سلول‌های سیستم ایمنی بدن ما می‌آموزند که چگونه ویروس عامل کرونا را شناسایی کرده و با آن مبارزه کند. پس از واکسیناسیون، بدن به طور معمول نیازمند دو هفته زمان است تا در مقابل ویروس عامل Covid-19 ایمنی ایجاد کند. این بدان معناست که ممکن است فردی قبل یا دقیقاً پس از واکسیناسیون به کووید ۱۹ مبتلا شود؛ زیرا واکسن زمان کافی برای ایجاد ایمنی را نداشته است. افراد ۲ هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن فایزر-بیواِن‌تک یا مدرنا و ۲ هفته پس از تزریق تک‌دوز واکسن Johnson & Johnson کاملاً واکسینه‌شده در نظر گرفته می‌شوند.

آنچه در حال یادگیری آن هستیم:

ما هم‌چنان در حال بررسی این موضوع هستیم که واکسن‌های کووید ۱۹، تا چه اندازه می‌توانند از افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، از جمله افرادی که از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، محافظت کنند. هم‌چنین واکسن‌ها تا چه مدت از مردم محافظت می‌کنند.

دکتر قریشی‌زاده

مرکز تخصصی انجام آزمایش کرونا در ارومیه
آزمایشگاه ماهان فرهنگیان یکی از مرکز آزمایشگاهی متمایز در استان آذربایجان غربی با مجوز انجام تست PCR کرونا و تست آنتی بادی Covid-19 در ارومیه است. برای هماهنگی و رزرو وقت آزمایش با پذیرش آزمایشگاه تماس بگیرید.

تست PCR کرونا    تست آنتی بادی کرونا

ایمنی

آنچه می‌دانیم:

واکسن‌های کرونا ایمن و مؤثر هستند. واکسن‌ها قادر به این که شما را به کرونا مبتلا کنند، نیستند. ممکن است بعد از واکسیناسیون، برخی عوارض جانبی در شما مشاهده شود. این امر طبیعی است و باید طی چند روز از بین برود.

میلیون‌ها نفر در دنیا واکسن Covid-19 دریافت کرده‌اند؛ این واکسن‌ها تحت شدیدترین نظارت‌های ایمنی در اکثر کشورها قرار گرفته‌اند. این نظارت شامل بکارگیری سیستم‌های نظارت ایمنی قبلی و جدید برای اطمینان از ایمن‌بودن واکسن‌های کووید ۱۹ است. همان‌طور که بیان شد، واکسن‌ها قادر به این که شما را به کرونا مبتلا کنند، نیستند.

ممکن است بعد از واکسیناسیون، عوارض جانبی داشته باشید اما این امر طبیعی بوده و نیازی به نگرانی نیست.

بعد از واکسیناسیون، ممکن است عوارض جانبی داشته باشید. وجود عوارض نشان‌دهندۀ این مسئله است که بدن شما در حال ایجاد ایمنی است. عوارض جانبی ناشی از واکسیناسیون کووید ۱۹ مانند خستگی، سردرد و لرز، ممکن است انجام فعالیت‌های روزمره توسط شما را مختل کنند، اما باید طی چند روز برطرف شوند. درباره این که پس از واکسیناسیون باید منتظر چه اتفاقاتی باشید، بیشتر بدانید.

 

مصونیت جمعی

آنچه می‌دانیم:

مصونیت جمعی به این معنا است که تعداد کافی از افراد جامعه، در برابر ابتلا به بیماری در امان هستند؛ زیرا قبلاً به این بیماری مبتلا شده‌ یا واکسینه شده‌اند.

مصونیت جمعی، انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر را سخت می‌کند. حتی از افرادی که نمی‌توان آنها را واکسینه کرد، مانند نوزادان یا افرادی که به واکسن حساسیت دارند نیز محافظت می‌کند. درصد افرادی که برای دستیابی به این نوع مصونیت باید در برابر ابتلا به بیماری در امان باشند، به بیماری بستگی دارد.

آنچه در حال یادگیری آن هستیم:

هم‌چنان در حال بررسی این موضوع هستیم؛ برای این‌که یک جمعیت، محافظت‌شده در نظر گرفته شود، چه تعداد از افراد باید واکسن Covid-19 را بزنند.

سویههای جدید

آنچه در حال یادگیری آن هستیم:

هم‌چنان در حال بررسی تأثیر واکسن‌‌ها در برابر ویروس‌های جدیدی هستیم که باعث ایجاد کرونا می‌شوند.

انواع جدیدی از ویروس عامل کرونا در دنیا در حال شیوع است. اطلاعات و داده‌های فعلی حاکی از آن هستند که واکسن‌های کرونا در برابر بیشتر سویه‌های ویروس، ایمنی ایجاد می‌کنند. با این حال، اگر سویه‌های گوناگونی در جامعه پخش شود، ممکن است برخی از سویه‌ها پس از واکسیناسیون کامل در برخی افراد ایجاد بیماری کنند.

آزمایشگاه ماهان، متمایز در خدمات

آزمایشگاه ماهان یک مجموعه تخصصی در ارومیه است که با دارا بودن تجهیزات روز آزمایشگاهی و پرسنل متخصص، آزمایش‌های تشخیصی کرونا را در فضایی کاملا ایزوله با بالاترین دقت ارائه می‌کند.

جوابدهی سریع و دقیق

تحلیل نتایج کلیه آزمایش‌ها توسط متخصص دارای دکترای علوم ژنتیک، و آماده‌سازی جواب‌ها در کمتر از ۲۴ ساعت

نتایج معتبر

ارائه نتیجه آزمایش به صورت آنلاین و همچنین هولوگرام‌دار چاپی برای ارائه به ایرلاین‌ها برای سفرهای خارجی.

دقت بالا

استفاده از دستگاه‌های روز آزمایشگاهی، نظارت مداوم بر روند انجام آزمایش، و استفاده از کیت‌های خارجی معتبر.

راحتی و آسایش

خدمت رسانی در هفت روز هفته، مستقر در مرکز شهر، با پارکینگ اختصاصی، در محیط کاملا جداگانه از سایر بخش‌ها.