جوابدهی آنلاین

اقدامات لازم در صورت

مثبت شدن تست کرونا

در صورتی که نتیجه آزمایش شما مثبت اعلام شده است، ضمن حفظ آرامش باید با انجام اقدامات درمانی و پیشگیرانه، مراقبت از خود و اطرافیان‌تان را در اولویت قرار دهید.

در صورت وجود هرگونه علائم اورژانسی این بیماری، لازم است بلافاصله با اورژانس و مراکز درمانی تماس بگیرید.

تست مثبت PCR کرونا به چه معناست؟

اگر تست PCR کرونا در مراکز معتبر انجام داده‌اید و نتیجه آزمایش مثبت اعلام شده است، به این معناست که علائمی از وجود ویروس Covid-19 در زمان انجام آزمایش در شما یافت شده‌است. با وجود حساسیت موضوع و رسانه‌ای شدن این عفونت ویروسی در طی دو سال گذشته، متأسفانه اطلاعات کافی درباره برخی از زوایای ویروس کرونا در اختیار عموم قرار داده نشده است و به همین دلیل بسیاری فکر می‌کنند محل و نحوه‌ی انجام آزمایش تفاوتی در نتیجه آن ندارد.

یکی از موارد مهمی که در این زمینه مطرح است چگونگی تشخیص «مثبت» یا «منفی» اعلام شدن نتیجه تست یک نفر است، موضوعی که بسیاری از افراد از آن بی‌اطلاع هستند. تفسیر تست PCR کووید-۱۹ یک موضوع صفر و یک نیست که به طور قطع بتوان در مورد آن اظهار نظر کرد. در آزمایشگاه‌ها و روش‌های آزمایش مختلف برای این منظور، استاندارد واحدی برای تشخیص و اعلام نتیجه مثبت یا منفی وجود ندارد.

یک تست PCR نیازمند آماده‌سازی نمونه با استفاده از محلول‌های شیمیایی برای جداسازی بخش‌هایی از RNA و تولید رشته‌های مکمل DNA است. با افزودن رشته‌های سازگار حامل مارکرهای فلورسانت، این DNA تقویت می‌شود. این پروسه چندین بار تکرار می‌شود. اگر ویروس در نمونه مورد استفاده وجود داشته باشد، از این طریق و با نشانگر فلورسنت بکار رفته در این پروسه، وجود آن تشخیص داده می‌شود.

تعداد دفعات تکرار مورد نیاز برای اعلام نتیجه از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چقدر میزان ویروس در بدن فرد بیشتر باشد تعداد کمتری از این چرخه لازم است تا وجود ویروس شناسایی شود. تعداد زیاد تکرار چرخه به این معنی است که میزان آلودگی در نمونه کم است. آزمایشگاه‌ها بر اساس دستگاه و کیت مورد استفاده، و همچنین تجربه و تخصص فردی که نتایج آزمایش‌ها را تفسیر می‌کند، تعداد تکرارهای متفاوتی را ممکن است به عنوان استاندارد تشخیص مورد استفاده قرار دهند. سازمان CDC آمریکا، تعداد ۴۰ بار تکرار چرخه را پیشنهاد می‌کند. اگر پس از ۴۰ بار تکرار چرخه، تغییری ثبت نشد نتیجه آزمایش منفی اعلام می‌شود.

این یکی از عوامل تکنیکی متعددی است که در اعلام نتیجه مثبت یا منفی تست کرونا حائز اهمیت است. از این رو و در شرایط حساس کنونی، برای حفظ سلامت خود و دیگران باید در انتخاب مرکزی که برای انجام آزمایش PCR به آن مراجعه می‌کنیم دقت کافی به خرج دهیم.

تلاش مجموعه آزمایشگاه ماهان ارومیه، حفظ حداکثر دقت در جوابدهی با رعایت بالاترین استانداردهاست. علاوه بر جداسازی کامل بخش PCR از سایر بخش‌های آزمایشگاه، ملاک قرار دادن این موارد باعث افزایش دقت و کیفیت جوابدهی در تست پی‌سی‌آر کرونا می‌شود:

Rs-service

تجهیزات روز

دستگاه‌های مورد استفاده در آزمایشگاه ماهان از بین بهترین دستگاه‌های آزمایشگاهی حال حاضر انتخاب شده‌اند. بخش PCR این مرکز مجهز به دستگاه QIAGEN Rotor-Gene آمریکاست که جزو آخرین تکنولوژی‌ها در PCR و کمی‌سازی DNA با بکارگیری نشانگر فلورسنت به‌شمار می‌رود.

Rs-service

کیت‌های خارجی

به‌منظور اطمینان از کیفیت تست انجام‌گرفته و دقت نتیجه به‌دست‌آمده، از کیت‌های معتبر وارداتی برای آزمایش PCR تشخیص ویروس کووید-۱۹ در آزمایشگاه ماهان استفاده می‌شود. کلیه دستگاه‌ها مرتباً مورد بازرسی و کالیبراسیون قرار می‌گیرند تا خللی در اعلام نتیجه ایجاد نشود.

Rs-service

تفسیر تخصصی

تک‌تک آزمایش‌های PCR در آزمایشگاه ماهان، علاوه بر تیم مولکولی آزمایشگاه، توسط دکتر قریشی مدیر این مجموعه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که فارغ‌التحصیل دکترای ژنتیک از مالزی است و در چندین مجموعه آزمایشگاهی و تحقیقاتی در ایران و کشورهای دیگر سابقه کاری داشته است.

بر اساس چنین تفاوت‌هایی است که ممکن است تکرار آزمایش بر روی یک نفر در دو مرکز مختلف، نتایج متفاوتی به همراه داشته باشد. مهم‌ترین مسئله این است که اعلام نتیجه منفی نادرست، می‌تواند سلامتی شما و اطرافیان‌تان را به خطر اندازد.

از سوی دیگر، اعلام نتیجه مثبت کاذب نیز با احتمال بسیار کم -در حدود یک‌صدم درصد- امکان‌پذیر است، اما آنچه باعث افزایش این احتمال (گاه به طور قابل‌توجه) می‌شود، خطای انسانی در انجام نمونه‌برداری و یا حمل نمونه، یا خطای دستگاه پردازشگر آزمایش است. بار دیگر این مسئله نشاندهنده اهمیت انتخاب مراکز معتبر آزمایشگاهی در دقت نتیجه حاصل از تست Covid-19 است.

در صورت مثبت شدن نتیجه آزمایش

برای مراقبت از خود و دیگران، به محض اطلاع از نتیجه مثبت آزمایش PCR کرونا، اقدامات زیر را انجام دهید:

گام اول  سریعا خود را قرنطینه کنید

اگر مبتلا به علائم کرونا هستید (سرفه خشک، تنگی نفس، تب، درد عضلات، سردرد، خشکی گلو، اختلال بویایی و چشایی، خستگی، و علائم گوارشی از قبیل حالت تهوع، اسهال و استفراغ) و نتیجه تست PCR مثبت اعلام شده است، باید به مدت ۱۴ روز از شروع علائم خود را کاملا قرنطینه کنید؛ این دستورالعمل در خصوص افرادی که واکسن دریافت کرده بودند و یا قبلا دچار کرونا شده بودند نیز صادق است و آنها هم باید قرنطینه شوند.

اگر علائم کرونا را ندارید اما نتیجه تست شما مثبت اعلام شده است، باید به مدت ۱۰ روز از زمان اعلام نتیجه آزمایش خود را کاملا قرنطینه کنید. اگر در طی روزهای بعد دچار علائم کرونا شدید، دوره قرنطینه باید به همان اندازه افزوده شود. افرادی که واکسن دریافت کرده بودند و یا قبلا دچار کرونا شده بودند نیز باید این دستورالعمل را اجرا کنند.

mahanlab-p-landing-covid-pr-steps-1

گام دوم  افرادی که با آنها در ارتباط نزدیک بودید را شناسایی کنید

یکی از اقدامات کلیدی در توقف انتشار این ویروس، و کمک به سلامتی فردی و اجتماعی، اطلاع‌رسانی به افرادی است که در طی چند روز اخیر با آنها در تماس بوده‌اید: اعضای خانواده، دوستان، همکاران، و هرگونه تماس نزدیک دیگر مخصوصاً در محیط‌های بسته.

لازم است با هر یک از این افراد تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که نتیجه آزمایش شما مثبت شده است. از آنان بخواهید آنها نیز آزمایش PCR کرونا انجام دهند، و در صورت بروز علائم کرونا خود را به مدت ۱۰ روز قرنطینه کنند. این کار به طور قابل‌توجهی سرعت انتشار ویروس کرونا را کاهش می‌دهد.

گام سوم  مراقبت شخصی

در طی دوران قرنطینه، علائم این بیماری شامل سرفه خشک، تنگی نفس، تب، درد عضلات، سردرد، خشکی گلو، اختلال بویایی و چشایی، خستگی، و علائم گوارشی از قبیل حالت تهوع، اسهال و استفراغ را مرتباً کنترل کنید. در صورت تشدید علائم و بروز مشکلات تنفسی، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن زمینه‌ای مانند بیماری ریه یا قلب، نارسایی کلیوی یا شرایط ایمنی بدن که بیمار را در معرض خطر ابتلا به عوارض قرار می‌دهد، حتی در صورت نداشتن علائم باید بلافاصله پس از اطلاع از نتیجه مثبت تست کرونا، مسئله را با پزشک خود در میان بگذارند.

mahanlab-p-landing-covid-pr-steps-3

برای مسافران پروازهای خارجی

تست PCR کرونا در ارومیه

دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان با نتیجه معتبر برای کلیه ایرلاین‌های داخلی و خارجی

چرا آزمایشگاه ماهان؟

آزمایشگاه ماهان یک مجموعه متمایز در ارومیه است که با دارا بودن تجهیزات روز آزمایشگاهی و پرسنل متخصص، آزمایش‌های تشخیصی کرونا را در فضایی کاملا ایزوله با بالاترین دقت ارائه می‌کند.

جوابدهی سریع و دقیق

تحلیل نتایج کلیه آزمایش‌ها توسط متخصص دارای دکترای علوم ژنتیک، و آماده‌سازی جواب‌ها در کمتر از ۲۴ ساعت

نتایج معتبر

ارائه نتیجه آزمایش به صورت آنلاین و همچنین هولوگرام‌دار چاپی برای ارائه به ایرلاین‌ها برای سفرهای خارجی.

دقت بالا

استفاده از دستگاه‌های روز آزمایشگاهی، نظارت مداوم بر روند انجام آزمایش، و استفاده از کیت‌های خارجی معتبر.

راحتی و آسایش

ارائه خدمات در هفت روز هفته، مستقر در مرکز شهر، با پارکینگ اختصاصی، در محیط کاملا جداگانه از سایر بخش‌ها.

آدرس
ارومیه، خیابان کاشانی، درمانگاه فرهنگیان

ساعات پذیرش
شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۷ صبح الی ۸ عصر
جمعه از ساعت ۷ صبح الی ۲ بعد از ظهر

نمونه گیری در منزل

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

کرونا چه آثاری در بدن ما دارد؟

محققان و پزشکان در حال بررسی تغییراتی هستند که در حین دوران نقاهت و نیز پس از آن در بدن بیماران ایجاد…

mahanlab-p-landing-covid-pr-articles-2-min

مراقبت از بیمار کرونایی در خانه

اگر بیمار مبتلا به کرونا در منزل دارید، لازم است این اقدامات و توصیه‌ها را برای مراقبت از خود و دیگران انجام…

mahanlab-p-landing-covid-pr-articles-3-min

کنترل علائم بیماری

اگر نتیجه تست شما مثبت اعلام شده است، احتمالا انتظار دارید علائم بیماری طی ۱۰ الی ۱۴ روز برطرف شوند…

mahanlab-p-landing-covid-pr-articles-4-min

نتیجه تست جدید کی منفی می‌شود؟

بسیاری از افراد پس از مثبت اعلام شدن نتیجه و قرنطینه کردن خود و رفع بیماری، می‌خواهند به مسافرت بروند…

mahanlab-p-landing-covid-pr-articles-5-min

عوارض بلندمدت کرونا

اگرچه اکثر افراد مبتلا به ویروس کرونا در طی چند هفته بهبود می‌یابند، برخی افراد عوارض بلندمدتی را تجربه…

واکسن Covid-19

نکات کلیدی درباره واکسن کرونا، نحوه عملکرد آن در پیشگیری، و آنچه هنوز در این باره به طور قطعی شناخته…