جوابدهی آنلاین

آشنایی با مفهوم و اقدامات لازم در صورت اعلام

تست منفی کرونا

آشنایی با مفهوم و اقدامات لازم در صورت اعلام

تست منفی کرونا

طبیعتاً نتیجه منفی تست PCR کرونا خبر خوبی است. شاید در پی بروز علائم مشکوک به کرونا و یا تماس با یک فرد کرونایی، اقدام به آزمایش PCR کرده باشید و با اعلام نتیجه آزمایش منفی، احساس راحتی و آسایش کرده‌اید.

اما بسیاری از افراد گمان می‌کنند این مسئله به معنای آزادی عمل و عدم نیاز به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است…

تست مثبت PCR کرونا به چه معناست؟

اگر تست PCR کرونا در مراکز معتبر انجام داده‌اید و نتیجه آزمایش منفی اعلام شده است، به این معناست که علائمی دال بر وجود ویروس Covid-19 در زمان انجام آزمایش در بدن شما پیدا نشده‌است. اما این موضوع به چه معناست؟ با وجود حساسیت موضوع و رسانه‌ای شدن این عفونت ویروسی در طی دو سال گذشته، متأسفانه اطلاعات کافی درباره برخی از زوایای ویروس کرونا در اختیار عموم قرار داده نشده است و به همین دلیل بسیاری فکر می‌کنند محل و نحوه‌ی انجام آزمایش تفاوتی در نتیجه آن ندارد.

یکی از موارد مهمی که در این زمینه مطرح است چگونگی تشخیص «مثبت» یا «منفی» اعلام شدن نتیجه تست یک نفر است، موضوعی که بسیاری از افراد از آن بی‌اطلاع هستند. تفسیر تست PCR کووید-۱۹ یک موضوع صفر و یک نیست که به طور قطع بتوان در مورد آن اظهار نظر کرد. در آزمایشگاه‌ها و روش‌های آزمایش مختلف برای این منظور، استاندارد واحدی برای تشخیص و اعلام نتیجه مثبت یا منفی وجود ندارد.

یک تست PCR نیازمند آماده‌سازی نمونه با استفاده از محلول‌های شیمیایی برای جداسازی بخش‌هایی از RNA و تولید رشته‌های مکمل DNA است. با افزودن رشته‌های سازگار حامل مارکرهای فلورسانت، این DNA تقویت می‌شود. این پروسه چندین بار تکرار می‌شود. اگر ویروس در نمونه مورد استفاده وجود داشته باشد، از این طریق و با نشانگر فلورسنت بکار رفته در این پروسه، وجود آن تشخیص داده می‌شود.

تعداد دفعات تکرار مورد نیاز برای اعلام نتیجه از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چقدر میزان ویروس در بدن فرد بیشتر باشد تعداد کمتری از این چرخه لازم است تا وجود ویروس شناسایی شود. تعداد زیاد تکرار چرخه به این معنی است که میزان آلودگی در نمونه کم است. آزمایشگاه‌ها بر اساس دستگاه و کیت مورد استفاده، و همچنین تجربه و تخصص فردی که نتایج آزمایش‌ها را تفسیر می‌کند، تعداد تکرارهای متفاوتی را ممکن است به عنوان استاندارد تشخیص مورد استفاده قرار دهند. سازمان CDC آمریکا، تعداد ۴۰ بار تکرار چرخه را پیشنهاد می‌کند. اگر پس از ۴۰ بار تکرار چرخه، تغییری ثبت نشد نتیجه آزمایش منفی اعلام می‌شود.

این یکی از عوامل تکنیکی متعددی است که در اعلام نتیجه مثبت یا منفی تست کرونا حائز اهمیت است. از این رو و در شرایط حساس کنونی، برای حفظ سلامت خود و دیگران باید در انتخاب مرکزی که برای انجام آزمایش PCR به آن مراجعه می‌کنیم دقت کافی به خرج دهیم.

تلاش مجموعه آزمایشگاه ماهان ارومیه، حفظ حداکثر دقت در جوابدهی با رعایت بالاترین استانداردهاست. علاوه بر جداسازی کامل بخش PCR از سایر بخش‌های آزمایشگاه، ملاک قرار دادن این موارد باعث افزایش دقت و کیفیت جوابدهی در تست پی‌سی‌آر کرونا می‌شود:

Rs-service

تجهیزات روز

دستگاه‌های مورد استفاده در آزمایشگاه ماهان از بین بهترین دستگاه‌های آزمایشگاهی حال حاضر انتخاب شده‌اند. بخش PCR این مرکز مجهز به دستگاه QIAGEN Rotor-Gene آمریکاست که جزو آخرین تکنولوژی‌ها در PCR و کمی‌سازی DNA با بکارگیری نشانگر فلورسنت به‌شمار می‌رود.

Rs-service

کیت‌های خارجی

به‌منظور اطمینان از کیفیت تست انجام‌گرفته و دقت نتیجه به‌دست‌آمده، از کیت‌های معتبر وارداتی برای آزمایش PCR تشخیص ویروس کووید-۱۹ در آزمایشگاه ماهان استفاده می‌شود. کلیه دستگاه‌ها مرتباً مورد بازرسی و کالیبراسیون قرار می‌گیرند تا خللی در اعلام نتیجه ایجاد نشود.

Rs-service

تفسیر تخصصی

تک‌تک آزمایش‌های PCR در آزمایشگاه ماهان، علاوه بر تیم مولکولی آزمایشگاه، توسط دکتر قریشی مدیر این مجموعه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که فارغ‌التحصیل دکترای ژنتیک از مالزی است و در چندین مجموعه آزمایشگاهی و تحقیقاتی در ایران و کشورهای دیگر سابقه کاری داشته است.

بر اساس چنین تفاوت‌هایی است که ممکن است تکرار آزمایش بر روی یک نفر در دو مرکز مختلف، نتایج متفاوتی به همراه داشته باشد. مهم‌ترین مسئله این است که اعلام نتیجه منفی نادرست، می‌تواند سلامتی شما و اطرافیان‌تان را به خطر اندازد.

از سوی دیگر، اعلام نتیجه مثبت کاذب نیز با احتمال بسیار کم -در حدود یک‌صدم درصد- امکان‌پذیر است، اما آنچه باعث افزایش این احتمال (گاه به طور قابل‌توجه) می‌شود، خطای انسانی در انجام نمونه‌برداری و یا حمل نمونه، یا خطای دستگاه پردازشگر آزمایش است. بار دیگر این مسئله نشاندهنده اهمیت انتخاب مراکز معتبر آزمایشگاهی در دقت نتیجه حاصل از تست Covid-19 است.

در صورت منفی شدن نتیجه آزمایش

عموماً پس از اعلام نتیجه منفی آزمایش PCR کرونا، نیازی به قرنطینه کردن خود نیست؛ اما در عین حال این مسئله به معنای عدم‌وجود ویروس به‌طور قطع و یا عدم‌ابتلای شما به کرونا در آینده نیست و بر این اساس لازم است دستورالعمل‌های بهداشتی را کماکان ادامه دهید:

در چه صورتی باید خود را قرنطینه کنید؟

با وجود اعلام نتیجه منفی آزمایش تشخیصی کرونا، لازم است تا ۱۰ روز کامل خود را قرنطینه کنید اگر:

نتیجه آزمایش یکی از اعضای خانواده شما و یا کسانی که با آنها زندگی می‌کنید، مثبت اعلام شده است.

یکی از اعضای خانواده و یا کسانی که با آنها زندگی می‌کنید علائم مشکوک به کرونا دارد ولی هنوز تست نداده است

به دلیل ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و حضور در مکان‌های پرخطر، پزشک یا مراجع درمانی به شما توصیه کرده‌اند خود را قرنطینه کنید

نتیجه تست سرولوژی (تست خون) کرونا مثبت اعلام شده است و منتظر جواب تست PCR هستید.

mahanlab-p-landing-covid-nr-steps-1

اگر احساس ناراحتی می‌کنید

اگر با وجود اعلام نتیجه منفی تست PCR کرونا، همچنان احساس ناراحتی دارید بهتر است در خانه بمانید.

در صورت ادامه علائم یا تشدید آنها، با پزشک خود تماس بگیرید و یا به مراکز درمانی مراجعه کنید.

پیش از بازگشت به محل کار، با مدیر خود تماس بگیرید و وضعیت را توضیح دهید.

اگر بیمار هستید، دچار اسهال و استفراغ شده‌اید، و یا تب دارید تا ۴۸ ساعت پس از رفع این علائم در خانه بمانید.

در صورت بروز علائم کرونا پس از تست منفی کرونا (شامل سرفه خشک، تنگی نفس، تب، درد عضلات، سردرد، خشکی گلو، اختلال بویایی و چشایی، خستگی، و علائم گوارشی از قبیل حالت تهوع، اسهال و استفراغ)، لازم است تست PCR کرونا تکرار شود.

mahanlab-p-landing-covid-nr-steps-2

برای مسافران پروازهای خارجی

تست PCR کرونا در ارومیه

دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان با نتیجه معتبر برای کلیه ایرلاین‌های داخلی و خارجی

چرا آزمایشگاه ماهان؟

آزمایشگاه ماهان یک مجموعه متمایز در ارومیه است که با دارا بودن تجهیزات روز آزمایشگاهی و پرسنل متخصص، آزمایش‌های تشخیصی کرونا را در فضایی کاملا ایزوله با بالاترین دقت ارائه می‌کند.

جوابدهی سریع و دقیق

تحلیل نتایج کلیه آزمایش‌ها توسط متخصص دارای دکترای علوم ژنتیک، و آماده‌سازی جواب‌ها در کمتر از ۲۴ ساعت

نتایج معتبر

ارائه نتیجه آزمایش به صورت آنلاین و همچنین هولوگرام‌دار چاپی برای ارائه به ایرلاین‌ها برای سفرهای خارجی.

دقت بالا

استفاده از دستگاه‌های روز آزمایشگاهی، نظارت مداوم بر روند انجام آزمایش، و استفاده از کیت‌های خارجی معتبر.

راحتی و آسایش

ارائه خدمات در هفت روز هفته، مستقر در مرکز شهر، با پارکینگ اختصاصی، در محیط کاملا جداگانه از سایر بخش‌ها.

آدرس
ارومیه، خیابان کاشانی، درمانگاه فرهنگیان

ساعات پذیرش
شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۷ صبح الی ۸ عصر
جمعه از ساعت ۷ صبح الی ۲ بعد از ظهر

نمونه گیری در منزل

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

درباره تست کرونا بیشتر بخوانید