جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

گلوکز دو ساعته بعد از غذا

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش گلوکز دو ساعته بعد از غذا که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش گلوکز دو ساعته بعد از غذا

این آزمایش برای بررسی دیابت انجام می‌شود. در صورت ابتلای فردی به دیابت، بدن او قادر به تولید انسولین کافی برای کنترل قند خون نیست. این باعث افزایش سطح گلوکز خون شده و در طولانی‌مدت موجب مشکلات سلامتی مثل آسیب قلبی، کلیوی، عصبی و بینایی می‌شود.

این آزمایش برای آگاهی از چگونگی پاسخ بدن نسبت به گلوکز پس از مصرف غذا انجام می‌شود. وقتی غذا در معده درحال هضم شدن است، سطح گلوکز یا قند خون به شدت افزایش پیدا می‌کند. در پاسخ به این افزایش، پانکراس، انسولین ترشح می‌کند تا این گلوکز را به درون سلول‌ها منتقل و از آن به‌عنوان سوخت استفاده کنند. پس از دو ساعت، سطح انسولین و گلوکز خون باید به محدوده‌ی نرمال خود بازگردد، اگر سطح گلوکز همچنان بالا باقی بماند، احتمالاً فرد مبتلا به دیابت است.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

این آزمایش زمانی تجویز می‌شود که پزشک بخواهد دیابت یا سایر اختلالات مرتبط با انسولین را تشخیص دهد، به‌خصوص اگر علائم زیر در فرد وجود داشته باشد:

 • تکرر ادرار
 • تشنگی غیر‌معمول
 • تاری دید
 • خستگی
 • درگیری با عفونت‌های مکرر
 • زخم‌هایی که به آهستگی بهبود پیدا می‌کنند

در خانم‌های باردار، این آزمایش برای بررسی دیابت بارداری تجویز می‌شود. این نوع دیابت در طول بارداری ایجاد می‌شود. درمان دیابت بارداری خطر ایجاد مشکلات سلامتی برای مادر و نوزاد را کاهش می‌دهد.

 • پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری را برای تأیید یا بررسی دیابت تجویز کند. این آزمایش‌ها عبارت‌اند از:
 • آزمایش قند خون ناشتا: این آزمایش مقدار گلوکز خون را اندازه‌گیری می‌کند.
 • آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1C): این آزمایش میانگین گلوکز خون فرد را در طول دو الی سه ماه گذشته اندازه‌گیری می‌کند.
 • آزمایش تحمل گلوکز: این آزمایش توانایی بدن را در استفاده از گلوکز پس از مصرف مقدار مشخصی از نوشیدنی شیرین، اندازه‌گیری می‌کند.

نتیجه‌ی آزمایش ممکن است تحت‌تأثیر موار زیر قرار بگیرد:

 • سیگارکشیدن در طول دوره‌ی آزمایش
 • استرس حاد داشتن
 • خوردن میان وعده یا آب‌نبات بعد از غذا و قبل از انجام آزمایش
 • نخوردن وعده‌ی غذایی کامل
 • ورزش کردن در طول دوره‌ی آزمایش

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات