جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

آزمایش کراتینین ادرار

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش کراتینین ادرار که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش کراتینین ادرار

آزمایش کراتینین، سطح کراتینین ادرار را اندازه‌گیری می‌کند. این تست، سرعت پاکسازی کراتینین فرد را نشان می‌دهد، که مقدار کراتینینی است که کلیه‌ها در واحد زمان پردازش و دفع می‌کنند. 

سطح کراتینین در طول روز متغیر است. به همین دلیل، برای این‌که اندازه‌گیری دقیقی از میزان کراتینین دفعی توسط کلیه‌ها به دست آید، از نمونه‌ی ۲۴ ساعته‌ی ادرار استفاده می‌کنند.

اگر مقدار کراتینین ادرار در محدوده‌ی نرمال خود نباشد، نشان‌دهنده‌ی عملکرد نامناسب کلیه‌ها است. عملکرد نامناسب کلیه‌ها می‌تواند به دلیل آسیب کلیوی، بیماری کلیوی یا سایر مشکلات مرتبط با سلامتی باشد که بر عملکرد کلیه تأثیر می‌گذارند.

مقدار کراتینین در بدن افراد مختلف متفاوت است و به نژاد، جنسیت، سن و اندازه‌ی بدن افراد بستگی دارد. این مقادیر متنوع یعنی سطح ادراری کراتینین شاخصه‌ی ضعیفی برای تشخیص مشکلات کلیوی است. اگر سطح کراتینین در ادرار فردی بالاتر از محدوده‌ی نرمال باشد، پزشک آزمایش‌های دیگری را برای تعیین علت آن تجویز می‌کند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

زمانی که پزشک مشکوک به بیماری کلیوی در فردی باشد، این آزمایش را تجویز می‌کند. علائم و نشانه‌های بیماری کلیوی که انجام آزمایش کراتینین ادرار را ضروری می‌کند، عبارت‌اند از:

  • خستگی مکرر
  • تورم در پاها یا مچ پا
  • کاهش اشتها
  • پفی دور چشم‌ها
  • پوست خشک و خارش‌دار
  • گرفتگی عضلات
  • ادرار مکرر
  • ادرار کف‌آلود
  • وجود پروتئین یا خون در ادرار
  • اختلال خواب

پزشک ممکن است همراه با این آزمایش، آزمایش «نسبت پروتئین به کراتینین ادرار» را نیز تجویز کند. این آزمایش مقدار پروتئین را در مقایسه با کراتینین می‌سنجد. حضور پروتئین اضافی در ادرار، نشان‌دهنده‌ی آسیب کلیوی است.

همچنین پزشک برای بررسی عملکرد کلیه، آزمایش خون نیز تجویز می‌کند، که شامل آزمایش کراتینین خون و آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN) است.

افراد عضلانی، سطح کراتینین ادراری بالاتری از حد نرمال دارند. افرادی که قد کوتاهی دارند یا به دلیل بیماری توده‌ی عضلانی آن‌ها کاهش پیدا کرده باشد، سطح کراتینین ادرار آن‌ها پایین‌تر از محدوده نرمال است.

داروهای کراتینی نیز بر نتیجه‌ی آزمایش تأثیر می‌گذارند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات