جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

آزمایش تحریک TRH

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش تحریک TRH که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش تحریک TRH

در برخی موارد، کم‌‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم)، به دلیل نقص در عملکرد غده‌ی هیپوفیز یا هیپوتالاموس است و هیچ مشکلی در غده‌ی تیروئید وجود ندارد. در چنین مواردی از هیپوتیروئیدیسم، مقدار TSH پایین است و در تولید آن نقص وجود دارد. برای ارزیابی این که آیا هیپوفیز قادر به ترشح طبیعی TSH است یا خیر، از آزمایش TRH استفاده می‌شود.

به طور معمول، هیپوتالاموس در پاسخ به کاهش سطح هورمون‌های تیروئیدی، هورمون آزادکننده‌ی تیروتروپین (TRH) را ترشح می‌کند که وظیفه‌ی آن تحریک بیشتر غده‌ی هیپوفیز برای ترشح TSH است. در نهایت TSH باعث تحریک تولید هورمون‌های تیروئیدی می‌شود. در آزمایش محرک TRH، یک دوز از TRH به درون رگ تجویز می‌شود و سپس سطح TSH تولید‌شده در پاسخ به آن اندازه‌گیری می‌شود.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آزمایش تحریک هورمون آزاد‌کننده‌ی تیروتروپین (TRH) یک آزمایش تشخیصی است که یک دوز داخل وریدی از (IV) TRH تجویز می‌شود و تأثیر آن بر هورمون‌های تیروئیدی ارزیابی می‌گردد. این آزمایش اطلاعاتی را ارائه می‌دهد که می‌تواند در تشخیص انواع مختلف مشکلات تیروئیدی مفید باشد. تست تحریک TRH در درجه‌ی اول به‌عنوان یک ابزار تحقیقاتی استفاده می‌شود و همچنین به‌عنوان یک آزمایش تشخیصی برای بیماری‌های تیروئیدی تجویز می‌شود.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

تست تحریک TRH زمانی که سطوح T3 و T4 برای نتیجه‌گیری قطعی کافی نیست، برای افتراق هیپوتیروئیدیسم اولیه از ثانویه انجام می‌شود. TSH غده‌ی تیروئید را جهت تولید هورمون‌های تیروئید T4 و T3 تحریک می‌کند تا متابولیسم بدن را جهت تأمین انرژی افزایش دهند.

استفاده از استروئیدها، آسپرین (اسیداستیل سالیسیلیک) یا داروهای مورد استفاده برای بیماری پارکینسون می‌تواند نتایج را تغییر داده و نتیجه‌ی آزمایش را غیرقابل اعتماد کند.

افزایش سریع سطح هورمون‌های تیروئیدی بزرگترین نگرانی در مورد آزمایش تحریک TRH است، زیرا این امر باعث افزایش یا کاهش فشار خون یا ضربان قلب شده و خطر لخته شدن خون، سکته‌ی مغزی، حمله‌ی ایسکمیک گذرا (TIA) یا تشنج را افزایش می‌دهد.

اگر TSH پایین و سطح T4 و T3 نیز پایین باشد، نشان‌دهنده‌ی کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) مرکزی است، در حالی که اگر سطح TSH بالا و سطح T4 و T3 پایین باشد، نشان‌دهنده‌ی کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) اولیه است. در این آزمایش باید مقادیر استاندارد هورمون‌های تیروئیدی در نظرگرفته شود. در اکثر موارد، سطوح TSH، T4 و T3 اطلاعات کافی در مورد علت کم‌کاری تیروئید ارائه می‌دهند و آزمایش تحریک TRH معمولاً اطلاعات مفید زیادی را به اطلاعات قبلی اضافه نمی‌کند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات