جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

آنتی‌بادی‌های گیرندهی تیروتروپین

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آنتی‌بادی‌هایی برای گیرنده‌های تیروتروپین (TRAb) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش آنتی‌بادی‌های گیرنده‌ی تیروتروپین (TRAB)

بیماری گریوز یک بیماری خودایمنی است که در آن، آنتی‌بادی‌هایی برای گیرنده‌های تیروتروپین (TRAb) تولید می‌شود. این گیرنده‌ها بر روی غده‌ی تیروئید قرار دارند. TRAb مانند هورمون TSH، در اغلب موارد باعث تحریک  غده‌ی تیروئید، جهت تولید هورمون‌های تیروئیدی می‌شود؛ بنابراین، برخلاف سایر آنتی‌بادی‌های مرتبط با تیروئید، TRAb صرفاً یک مارکر غیرفعال بیماری نیست، بلکه با افزایش پرکاری تیروئید به پیشرفت بیماری نیز کمک می‌کند. اندازه‌گیری  TRAbعلاوه‌بر تأیید تشخیص بیماری گریوز، به تعیین شدت بیماری گریوز نیز کمک می‌کند.

آزمایش TRAb نام‌های دیگری نیز دارد که عبارت‌اند از:

 • ضد‌تیروتروپین (Anti-Thyrotropin)
 • ضد TSHR (Anti-TSHR)
 • آنتی‌بادی‌های گیرنده‌ی TSH (Antibodies to TSH receptor)
 • ایمونوگلوبولین مهاری
 • TBII (ایمونوگلوبولین مهارکننده اتصال به تیروتروپین)
 • ایمونوگلوبولین محرک تیروئید
 • آنتی‌بادی گیرنده‌ی هورمون محرک تیروئید (TSH Receptor)
 • آنتی‌بادی مسدودکننده‌ی گیرنده TSH

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آزمایش آنتی‌بادی گیرنده‌ی تیروتروپین (TRAb) یک آزمایش خون است که به پزشک در تشخیص بیماری خودایمنی تیروئیدی به نام گریوز کمک می‌کند. این آنتی بادی‌ها در ۹۰ درصد از افراد مبتلا به این بیماری در سطح بالایی قرار دارند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

درصورت داشتن علائم هایپرتیروئیدیسم (غده تیروئید بیش از حد فعال) یا بیماری گریوز که ۷۰ درصد موارد پرکاری تیروئید را به خود اختصاص داده است، پزشک آزمایش TRAb را تجویز می‌کند.

 این علائم عبارت‌اند از:

 • کاهش وزن بی‌دلیل و برنامه‌ریزی نشده
 • اضطراب و کاهش آستانه تحریک
 • عدم‌تحمل گرما (احساس گرما حتی زمانی‌که هوا سرد است)
 • تعریق بیش‌از‌حد
 • ضعف عضلانی
 • ریزش مو
 • صافی غیرمعمول پوست
 • ضربان قلب سریع و نامنظم
 • خستگی
 • گواتر (توده‌ای در جلوی گردن، جایی‌که غده‌ی تیروئید در آن قرار دارد و قابل لمس و مشاهده است)

این موارد از علائم اصلی هستند، اما پرکاری تیروئید می‌تواند علائم دیگری نیز داشته باشد.

برخی از علائم مختص بیماری گریوز است و در سایر انواع پرکاری تیروئید دیده نمی‌شود. البته این علائم در همه ‌یافراد مبتلا به بیماری گریوز وجود ندارد اما در صورت وجود، احتمال وجود این بیماری بیشتر است.

این علائم عبارت‌اند از:

 • چشم‌های برآمده یا افتالموپاتی گریوز (Graves’ ophthalmopathy)
 • ضایعات پوستی (thyroid dermopathy) که باعث تورم و خارش شدید می‌شوند

آزمایش TRAb اتوآنتی‌بادی‌های مرتبط با بیماری گریوز را شناسایی می‌کند. آنتی‌بادی یک پروتئین تخصصی است که توسط سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن پاتوژن‌هایی مانند ویروس یا باکتری ساخته می‌شود.

اتوآنتی‌بادی به دلیل اشتباه سیستم ایمنی تولید می‌شود که بافت‌ سالم بدن را به‌عنوان پاتوژن شناسایی کرده و عملکرد آن را مختل می‌کند.

تیروتروپین، هورمون محرک تیروئید یا TSH نیز نامیده می‌شود. TSH به گیرنده‌های موجود بر روی غده‌ی تیروئید متصل شده و آن‌ را برای سنتز هورمون‌های T3 و T4 تحریک می‌کند. آنتی‌بادی گیرنده‌ی تیروتروپین از کار TSH تقلید می‌کند و با اتصال به گیرنده‌ی تیروتروئین، باعث تحریک تولید هورمون‌های تیروئیدی- حتی زمانی که بدن به آن‌ها احتیاج ندارد-می‌شود. در نتیجه سطح هورمون‌های تیروئیدی در خون افزایش یافته و باعث هایپرتیروئیدیسم از نوع گریوز شده و علائم آن بروز پیدا می‌کند.

از آنجایی که این اتوآنتی‌بادی تنها در ۹۰ درصد افراد مبتلا به گریوز وجود دارد، منفی شدن نتیجه‌ی آزمایش وجود بیماری گریوز را رد نمی‌کند. پزشک با توجه به علائم و نتیجه سایر آزمایش‌ها بیماری را تشخیص می‌دهد.

خون‌گیری و جمع‌آوری نمونه خطر بسیار کمی دارد. اندازه‌ی سیاهرگ‌ها و سرخرگ‌ها در افراد مختلف متفاوت است و حتی در قسمت‌های مختلف بدن یک فرد هم متفاوت هستند. خون‌گیری از برخی افراد ممکن است دشوارتر باشد.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات