جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

آنتی‌بادی ضد‌تیروئید پراکسیداز

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آنتی‌بادی ضد تیروئید پراکسیداز(Tpo)که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش آنتی‌بادی ضد‌تیروئید پراکسیداز (TPO)

تیروئید پراکسیداز آنزیمی است که در سنتز هورمون‌های تیروئیدی استفاده می‌شود. در بیماری‌های تیروئیدی مانند بیماری هاشیموتو و بیماری گریوز که جزء بیماری خودایمنی هستند، ممکن است آنتی بادی‌ها بر علیه آنزیم تیروئید پراکسیداز تولید شوند. وجود این آنتی بادی‌ها باعث تأیید بیماری خودایمنی مرتبط با تیروئید می‌شود.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آنزیم تیروئید پراکسیداز (TPO) آنزیمی است که توسط غده‌ی تیروئید ساخته می‎شود. غده‌ی تیروئید با استفاده از TPO و ید تغلیظ‌شده، هورمون‌های تیروئیدی شامل تری‌یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) را تولید می‌کند. این هورمون‌ها دمای بدن، ضربان قلب و متابولیسم را تنظیم می‌کنند. همچنین باعث رشد، تکامل و بلوغ مغز و سیستم عصبی می‌شوند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

آزمایش آنتی بادی ضد TPO برای تشخیص تیروئیدیت هاشیموتو انجام می‌شود. علاوه‌بر این، پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری مثل آنتی‌بادی‌های ضد‌تیروگلوبولین، هورمون محرک تیروئید (TSH) هورمون T4 آزاد و هورمون T3 را همراه با آزمایش آنتی‌بادی ضد‌تیروئید پراکسیداز تجویز کند.

خون‌گیری و جمع‌آوری نمونه خطر بسیار کمی دارد. اندازه‌ی سیاهرگ‌ها و سرخرگ‌ها در افراد مختلف متفاوت است و حتی در قسمت‌های مختلف بدن یک فرد هم متفاوت هستند. خون‌گیری از برخی افراد ممکن است دشوارتر باشد.

هنگامی که آنتی‌بادی در خون یافت نشود، نتیجه‌ی آزمایش منفی و نرمال در نظر گرفته می‌شود. اگر آزمایش مثبت باشد، یعنی آنتی‌بادی در خون شناسایی شده است و نشان‌دهنده‌ی یک بیماری خودایمنی است که غده‌ی تیروئید را تحت‌تأثیر قرار داده است. اگر آزمایش منفی باشد، احتمال ابتلا به بیماری هاشیموتو کمتر است.

پزشک زمانی می‌تواند تشخیص قطعی بدهد که، آزمایش آنتی‌بادی‌های TPO با سایر آزمایش‌های تیروئیدی، به‌ویژه TSH مقایسه ‌شوند. اگر بیماری تحت بالینی (بدون علائم آشکار) باشد یا TSH در حد طبیعی باشد، برخی از متخصصان آزمایش آنتی‌بادی TPO را منع می‌کنند زیرا ممکن است با وجود عدم وجود بیماری خودایمنی، انجام این آزمایش وجود بیماری خودایمنی را نشان‌دهد و فرد را از پی بردن، به علت واقعی علائم منحرف کند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات