جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

آزمایش آنتی‌بادی ضد‌تیروگلوبولین

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش آنتی‌بادی ضد‌تیروگلوبولین که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش آزمایش آنتی‌بادی ضد‌تیروگلوبولین

آزمایش آنتی‌بادی ضد‌تیروگلوبولین برای تشخیص مشکلات تیروئیدی استفاده می‌شود.

بیماری گریوز (که معمولاً باعث پرکاری تیروئید می‌شود) و بیماری هاشیموتو (که معمولاً باعث کم‌کاری تیروئید می‌شود) بیماری‌های خودایمنی هستند. یکی از ویژگی‌های این بیماری‌های خودایمنی این است که اغلب آنتی‌بادی‌هایی را علیه پروتئین تیروگلوبولین تولید می‌کنند. تیروگلوبولین، پروتئین اصلی اتصالی به هورمون‌های تیروئیدی در غده‌ی تیروئید است. در نتیجه، وجود آنتی‌بادی‌های ضد‌تیروگلوبولین با بیماری خودایمنی تیروئیدی مطابقت دارد و در تأیید تشخیص بیماری بسیار کمک‌کننده است.

در بیماری‌های خودایمنی غده‌ی تیروئید، سطح تیروگلوبولین کاهش پیدا می‌کند. در بیماری‌های خودایمنی، بدن به بافت‌های سالم حمله می‌کند و باعث التهاب و آسیب می‌شود. هنگامی که یک فرآیند خودایمنی در غده‌ی تیروئید رخ می‌دهد، پروتئین تیروگلوبولین مورد هدف قرار می‌گیرد و بر ضد آن آنتی‌بادی تولید شده و باعث از بین بردن تیروگلوبولین می‌شود. در نتیجه، وجود آنتی‌بادی‌های ضد‌تیروگلوبولین نشانه‌ای از وجود یک بیماری خود‌ایمنی است که بر غده‌ی تیروئید تأثیر می‌گذارد.

ممکن است پزشک، آزمایش آنتی‌بادی آنتی‌تیروگلوبولین را برای ارزیابی سطح آنتی‌بادی‌های موجود در جریان خون تجویز کند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:برای سنتز هورمون‌های تیروئیدی، غده‌ی تیروئید، فراوان‌ترین پروتئین در غده‌ی تیروئید یعنی پروتئین تیروگلوبولین را تولید می‌کند. بدن می‌تواند از تیروگلوبولین برای تولید هورمون های تیروئیدی T4 و فرم فعال T3 استفاده کند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر علائم مربوط به مشکلات تیروئیدی را دارید و پزشک احتمال می‎دهد که ناشی از بیماری هاشیموتو یا بیماری گریو است، ممکن است این آزمایش تجویز شود.

این تجزیه‌و‌تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات در مورد نتیجه‌ی آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. برای تشخیص بیماری‌های مرتبط با تیروئید، مانند پرکاری تیروئید، کم‌کاری تیروئید، بیماری گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو، تشخیص و درمان مناسب نیاز به آگاهی از سابقه‌ی پزشکی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر دارد که پزشک بهترین فرد برای انجام این کار است.

از این اطلاعات می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کرده و در ملاقات با پزشک با طرح سؤالات مرتبط با نتیجه‌ی آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

خون‌گیری و جمع‌آوری نمونه خطر بسیار کمی دارد. اندازه‌ی سیاهرگ‌ها و سرخرگ‌ها در افراد مختلف متفاوت است و حتی در قسمت‌های مختلف بدن یک فرد هم متفاوت هستند. خون‌گیری از برخی افراد ممکن است دشوارتر باشد.

بیماری تیروئیدی می تواند در دوران بارداری شدیدتر شود و به مادر و جنین آسیب برساند. اگر سابقه‌ی ابتلا به بیماری‌های تیروئیدی را  داشته باشید و باردار شوید، ممکن است آزمایش‌های آنتی بادی‌ تیروئیدی و هورمون‌های تیروئید برایتان تجویز شود. مصرف داروهایی که بیماری تیروئیدی را درمان می‌کنند، در دوران بارداری بی‌خطر هستند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات