جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

هورمون تری‌یدوتیرونین کل (T3 کل)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست تری‌یدوتیرونین کل (T3 کل) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش هورمون تری‌یدوتیرونین کل (T3 کل)

تری‌یدوتیرونین یا T3 یکی از دو هورمون مهم تیروئیدی است. قسمت عمده‌ی این هورمون (۷/۹۹٪) به پروتئین‌های اتصالی در خون متصل است اما فقط T3 آزاد فعال و دارای عملکرد است. به دلیل این‌که سطح هورمون T3 تحت‌تأثیر تغییرات پروتین‌های موجود در خون قرار می‌گیرد، این تست به اندازه‌ی آزمایش T3 آزاد که هورمون متصل‌نشده به پروتئین و فعال را اندازه‌گیری می‌کند، برای تشخیص اختلالات تیروئیدی دقیق و مناسب نیست. در نتیجه، اندازه‌گیری تری‌یدوتیرونین آزاد جایگزین تری‌یدوتیرونین کل شده است.

آزمایش T3 به‌سادگی مقدار این هورمون را در خون اندازه‌گیری می‌کند. اگر سطح این هورمون بالاتر یا پایین‌تر از سطح نرمال باشد، نشان‌دهنده‌ی بیماری تیروئیدی است.  با این حال، این آزمایش برای تشخیص هایپرتیروئیدیسم (پرکاری تیروئید) مناسب‌تر از تشخیص هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید) است و به‌طور عمده همراه با سایر هورمون‌های تیروئیدی اندازه‌گیری می‌شود و به‌تنهایی کاربرد زیادی ندارد.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آزمایش تری‌یدوتیرونین کل (T3 کل) یکی از چندین آزمایشی است که برای تشخیص اختلالات تیروئیدی انجام می‌شود. T3 یک هورمون فعالی است که در بدن از هورمون تیروکسین یا T4 تولید می‌شود. عدد ۳ و ۴ بیانگر تعداد اتم ید موجود در هر یک از هورمون‌ها است.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

آزمایش T3 کل زمانی تجویز می‌شود که فرد علائم مربوط به بیماری‌های تیروئیدی را داشته باشد و فاکتورهای خطر برای این بیماری‌ها افزایش یافته باشد. این فاکتورهای خطر شامل سن زیر ۴۰ سال، خانم بودن و سابقه‌ی بیماری تیروئیدی در یکی از افراد خانواده است.

همچنین در کنار این آزمایش، آزمایش‌های هورمون محرک تیروئید (TSH)، T4 آزاد، آزمایش‌هایی برای شناسایی آنتی‌بادی‌هایی که در بیماری خودایمنی هاشیموتو و بیماری گریوز دیده می‌شود، نیز انجام می‌شود.

شایع‌ترین خطری که ممکن است هنگام آزمایش‌های خونی با آن مواجه شوید، درد خفیف یا کبودی خفیف بعد از خون‌گیری است و بعد از مدت کوتاهی برطرف می‌شود.

برخی از افراد ممکن است در حین خون‌گیری یا بلافاصله بعد از آن دچار سرگیجه، حالت تهوع یا صدایی شبیه زنگ خوردن در گوش شوند، این عوارض معمولاً با دراز کشیدن و آب خوردن برطرف می‌شود.

در صورت داشتن اختلال در فرایند انعقاد خون، مصرف داروهای رقیق‌کننده‌ی خون، سابقه‌ی کبودی شدید پوست بعد از تزریق سوزن، به کارشناس مربوطه اطلاع دهید تا اقدامات لازم جهت جلوگیری از بروز مشکل جدی را انجام دهند.

 • داروهای هورمونی مثل استروژن، آندروژن و قرص‌های ضدبارداری
 • داروهای استروئیدی
 • متادون (Methadon)
 • داروهای تیروئیدی

سایر داروها و مکمل‌ها نیز می‌توانند بر نتیجه‌ی آزمایش تأثیر داشته باشند؛ بنابراین، هر دارویی را که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. داروهای ضد بارداری و بارداری نیز بر سطح هورمون‌های تیروئیدی تأثیر می‌گذارند. پس در صورت باردار بودن، پزشک را مطلع کنید.

 • هایپرتیروئیدیسم؛ به شرطی که با کاهش سطح TSH همراه باشد
 • بیماری گریوز؛ اگر با سطح TSH پایین و نتیجه‌ی مثبت آنتی‌بادی‌های خاص همراه باشد
 • گواتر سمی ندولار
 • بیماری کبدی
 • یک بیماری نادر به نام تیروتوکسیکوز T3 (T3 thyrotoxicosis)
 • هیپوتیروئیدیسم؛ به شرطی که با سطوح بالای TSH همراه باشد
 • تیروئیدیت هاشیموتو؛ اگر با سطوح بالای TSH و نتیجه‌ی مثبت آنتی‌بادی‌های خاص همراه باشد
 • سوء‌تغذیه یا گرسنگی طولانی‌مدت در اثر قحطی
 • بیماری‌های حاد کوتاه‌مدت یا بعضی از بیماری‌های بلندمدت

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات