جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

شمارش گلبول‌های سفید خون (WBC)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش گلبول‌های سفید خون (WBC)که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش شمارش گلبول‌های سفید خون (WBC)

گلبول‌های سفید (لوکوسیت‌ها) سلول‌های خونی هستند که از بدن در برابر عفونت دفاع کرده، در پاسخ ایمنی مشارکت دارند و به ایجاد التهاب کمک می‌کنند. این آزمایش تعداد گلبول‌های سفید موجود در حجم استانداردی از خون را اندازه‌گیری می‌کند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:سرطان شرایطی است که در آن سلول‌های غیرطبیعی به سرعت رشد می‌کنند و عملکرد اندام‌ها و بافت‌های مختلف بدن را مختل می‌کنند. سرطان در مغز استخوان (قسمت اسفنجی استخوان) که گلبول‌های سفید را تولید می‌کند، می‌تواند باعث کاهش تولید و درنهایت، کاهش تعداد گلبول‌های سفیدی شود که سلول‌های سیستم ایمنی بدن هستند و با عوامل بیماری‌زا مبارزه می‌کنند. این سلول‌ها در اثر شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی نیز ممکن است آسیب ببینند. درنتیجه‌ی این عوامل، تعداد گلبول‌های سفید در خون کاهش پیدا می‌کند و این حالت، لوکوپنی (leukopenia) نامیده می‌شود.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

همیشه این‌طور نیست. تعداد زیاد گلبول‌های سفید می‌تواند نشان‌دهنده‌ی انواع خاصی از سرطان مثل لوسمی و لنفوما باشد اما در اغلب موارد، به دلیل التهاب یا عفونت است. وقتی یک عامل بیماری‌زا وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی سلول‌هایی را جهت مبارزه با عوامل پاتوژن و درمان بیماری آزاد می‌کند. در این حالت تعداد گلبول‌های سفید در خون افزایش پیدا می‌کند.

این تعداد برحسب جنسیت و سن متغیر است. به‌طور کلی، هر چه‌قدر مقدار WBCs کمتر از ۴۵۰۰ سلول در هر میکرولیتر خون باشد، استعداد ابتلا به عفونت نیز افزایش پیدا می‌کند و خطرناک است.

پنج نوع گلبول‌سفید در خون وجود دارد که هرکدام نقش‌های متفاوتی را بر عهده دارند:

مونوسیت‌ها: اولین خط دفاعی را در سیستم ایمنی تشکیل می‌دهند و به همه‌ی عوامل بیماری‌زا، سلول‌های توموری و ترکیبات سمی حمله می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد.

لنفوسیت‌ها: این سلول‌های خونی پروتئین‌های ایمنی به نام آنتی‌بادی‌ها را تولید می‌کنند که با ارگانیسم‌های بیماری‌زای خاصی مبارزه می‌کنند.

نوتروفیل‌ها: انواعی از سلول‌های خونی هستند که عمدتاً با عفونت‌های باکتریایی مبارزه می‌کنند.

ائوزینوفیل‌ها: این سلول‌های خونی عمدتا در برابر عفونت‌های انگلی از بدن دفاع می‌کنند.

بازوفیل‌ها: این سلول‌های خونی با تحریک ایجاد التهاب، به مبارزه علیه عفونت‌ها، بیمار‌ی‌ها یا سموم کمک می‌کنند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات