جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

کلسترول کل

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست کلسترول کل که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش کلسترول کل

آزمایش کلسترول کل (تام) خون، کلسترولی را که توسط لیپوپروتئین‌‌های شیلومیکرون، لیپوپروتئین با چگالی خیلی پایین (VLDL)، لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) و لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) در جریان خون را اندازه‌گیری می‌کند.

لیپوپروتئین‌ها ذراتی هستند که از فسفولیپیدها، پروتئین، کلسترول و تری‌گلیسیرید تشکیل شده‌اند. به دلیل این‌که کلسترول در خون محلول نیست، توسط لیپوپروتئین‌ها از طریق جریان خون به بافت‌های مختلف منتقل می‌شود.

افزایش سطح کلسترول تام با افزایش خطر بیماری قلبی_عروقی مرتبط است. با این حال، میزان خطر ناشی از سطوح بالای کلسترول به نحوه‌ی توزیع آن در بین انواع مختلف لیپوپروتئین‌ها بستگی دارد؛ بنابراین، آزمایش کلسترول تام باید با توجه به نتایج آزمایش‌های لیپیدی دیگر تفسیر شود.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:کلسترول یک ماده مومی‌شکل و چربی‌مانند است که در سلول‌های بدن یافت می‌شود. کلسترول HDL (کلسترولی که در لیپوپروئین با چگالی بالا وجود دارد) به‌عنوان کلسترول خوب در نظر گرفته می‌شود اما کلسترول LDL (کلسترولی که در لیپوپروتئین با چگالی پایین وجود دارد) به‌عنوان کلسترول بد در نظرگرفته می‌شود. کلسترول تام ترکیبی از انواع کلسترول موجود در خون است.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

پس از اندازه‌گیری سطوح HDL، LDL و کلسترول کل، نسبت کلسترول محاسبه می‌شود. با تقسیم میزان کلسترول کل بر کلسترول HDL می‌توان نسبت کلسترول را محاسبه کرد. به‌عنوان مثال، اگر کلسترول کل برابر ۱۸۰ و HDL برابر ۶۰  باشد، نسبت کلسترول برابر ۳ خواهد بود.

هر چه نسبت کلسترول بیشتر باشد، خطر ابتلا به بیماری قلبی بیشتر خواهد بود. نسبت بالای کلسترول معمولاً به دلیل بالا بودن سطح کلسترول LDL/ کلسترول VLDL و یا پایین بودن کلسترول HDL است. کلسترول LDL بیش‌ازحد در خون می تواند باعث نوعی بیماری قلبی به نام تصلب شرائین شود که در آن جریان خون به عضله‌ی قلبی کُند و یا متوقف می‌شود و خطر حمله‌ی قلبی یا سکته‌ی مغزی افزایش پیدا می‌کند.

 تغییرات سبک زندگی مانند ورزش‌کردن و رژیم غذایی سالم، اولین راهکار برای کاهش کلسترول بالا است. اگر با وجود تغییر در سبک زندگی همچنان سطح کلسترول بالا بود، پزشک دارو تجویز می‌کند که عبارت‌اند از:

  • استاتین‌ها (statins)
  • مهارکننده‌های جذب کلسترول
  • بمپدوئیک‎اسید (Bempedoic acid)
  • رزین‌های متصل‌شونده به اسیدهای صفراوی
  • مهارکننده‌های PCSK9
  • فیبرات‌ها
  • نیاسین
  • مکمل‌های اسیدچرب امگا ۳

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات