جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

هورمون تیروکسین (T4) کل

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست تیروکسین کل(T4)که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش هورمون تیروکسین (T4) کل

تیروکسین یا T4 یکی از دو هورمون تیروئیدی مهم است. تقریباً همه‌ی هورمون T4 موجود در خون (۹۷/۹۹٪) به پروتئین متصل است، اما فقط T4 آزاد، فعال و دارای عملکرد است. به دلیل این‌که سطح تیروکسین کل می‌تواند تحت‌تأثیر تغییرات پروتئین‌های اتصالی قرار بگیرد، این آزمایش به اندازه‌ی آزمایش T4 آزاد و فعال، جهت تشخیص مشکلات تیروئیدی توصیه نمی‌شود. در نتیجه، اندازه‌گیری تیروکسین آزاد به‌طور گسترده‌ای جایگزین این آزمایش شده‌است.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آزمایش تیروکسین کل برای تشخیص اختلالات تیروئیدی بکار می‌رود. تیروکسین یا T4 یک هورمون تیروئیدی است و این آزمایش مقدار آن را در خون اندازه‌گیری می‌کند. برخی از بیماری‌های تیروئیدی به دلیل کاهش تیروکسین و برخی دیگر به دلیل افزایش آن ایجاد می‌شوند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

پزشک زمانی که فرد دارای علائم مرتبط با هایپرتیروئیدیسم (پرکاری تیروئید) یا هایپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید) باشد، مخصوصاً اگر سایر فاکتورهای خطر شامل سن بالای ۶۰ سال، خانم بودن، داشتن سابقه‌ی خانوادگی بیماری‌های تیروئیدی را داشته باشد، آزمایش تیروکسین کل را تجویز می‌کند.

پایین بودن سطح تیروکسین کل منجر به انجام آزمایش‌های بیشتر جهت تشخیص قطعی بیماری خودایمنی به نام هاشیموتو می‌شود. در افزایش سطح تیروکسین کل، آزمایش‌های بیشتر جهت تشخیص قطعی بیماری‌هایی مثل گریوز، تیروئیدیت و گوارتر انجام می‌شود.

شایع‌ترین خطری که ممکن است هنگام آزمایش‌های خونی با آن مواجه شوید، درد خفیف یا کبودی خفیف بعد از خون‌گیری است و بعد از مدت کوتاهی برطرف می‌شود.

برخی از افراد ممکن است در حین خون‌گیری یا بلافاصله بعد از آن دچار سرگیجه، حالت تهوع یا صدایی شبیه زنگ خوردن در گوش شوند، این عوارض معمولاً با دراز کشیدن و آب خوردن برطرف می‌شود.

در صورت داشتن اختلال در فرایند انعقاد خون، مصرف داروهای رقیق‌کننده‌ی خون، سابقه‌ی کبودی شدید پوست بعد از تزریق سوزن، به کارشناس مربوطه اطلاع دهید تا اقدامات لازم جهت جلوگیری از بروز مشکل جدی را انجام دهند.

  • داروهای هورمونی مثل استروژن، آندروژن و قرص‌های ضدبارداری
  • داروهای استروئیدی
  • برخی داروهای درمانی سرطان
  • داروهای تیروئیدی (زمانی‌که آزمایش برای بررسی چگونگی تأثیر درمان دارویی انجام می‌شود)

سایر داروها و مکمل‌ها نیز می‌توانند بر نتیجه‌ی آزمایش تأثیر داشته باشند؛ بنابراین، هر دارویی را که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. بیوتین در نتیجه‌ی آزمایش‌های تیروئیدی تداخل ایجاد می‌کند؛ بنابراین، باید سه روز قبل از آزمایش مصرف آن را متوقف کنید. داروهای ضد بارداری و بارداری نیز بر سطح هورمون‌های تیروئیدی تأثیر می‌گذارند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات