جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

چالش گلوکز (بارداری)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست چالش گلوکز (بارداری) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش چالش گلوکز

آزمایش چالش گلوکز که آزمایش تحمل گلوکز یک‌ساعته نیز نامیده می‌شود، پاسخ بدن به گلوکز را اندازه‌گیری می‌کند. آزمایش چالش گلوکز در دوران بارداری برای غربالگری دیابت بارداری انجام می‌شود.

این آزمایش در دو مرحله انجام می‌شود. ابتدا یک نوشیدنی قنددار مصرف می‌کنید و سطح قند خون شما اندازه‌گیری می‌شود. نتیجه‌ی آزمایش ابتلا یا عدم ابتلای شما به دیابت بارداری را نشان خواهد داد.

اگر نتیجه‌ی آزمایش خارج از محدوده‌ی استاندارد باشد، برای تشخیص باید آزمایش دیگری را انجام دهید.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

این آزمایش برای تشخیص دیابت بارداری تجویز می‌شود. اگر در خطر متوسط برای ابتلا به دیابت قرار داشته باشید، در سه ماهه‌ی دوم بارداری پزشک این آزمایش برایتان تجویز می‌شود. در صورتی که در خطر بالایی برای ابتلا به دیابت بارداری قرار داشته باشید، این آزمایش زودتر تجویز می‌شود. فاکتورهای خطرساز برای ابتلا به دیابت بارداری عبارت‌اند از:

  • توده‌ی بدنی ۳۰ یا بالاتر از آن (چاقی)
  • بارداری در ۴۰ سالگی یا بیشتر
  • نداشتن فعالیت بدنی
  • داشتن سابقه‌ی دیابت بارداری در بارداری قبلی
  • داشتن بیماری‌های مرتبط با دیابت مثل سندروم متابولیک یا سندروم تخمدان پلی‌کیستیک
  • دیابت در خویشاوندان
  • به‌دنیا آوردن نوزاد در بارداری قبلی که وزن زیادتر از ۱/۴ کیلوگرم دارد.
  • نژاد و قومیت، خانم‌هایی که سیاه‌پوست، اسپانیایی تبار، سرخ‌پوست آمریکایی و آسیایی آمریکایی هستند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت بارداری قرار دارند.
  • مصرف برخی داروهای استروئیدی و ضد‌روان‌پریشی

افزایش وزن سریع در نیمه‌ی اول بارداری

بیشتر خانم‌هایی که دیابت بارداری دارند، نوزادان سالم را به‌دنیا می‌آورند. با این حال، بدون مدیریت مناسب، دیابت بارداری می‌تواند منجر به عوارض بارداری مانند یک بیماری حاد شود. این باعث افزایش فشار خون و سایر علائمی می‌شود که زندگی مادر و نوزاد را تهدید می‌کند (پره‌اکلامپسی). دیابت بارداری همچنین می‌تواند خطر داشتن نوزادی با وزن بیش‌ازحد هنگام تولد، خطر بروز آسیب‌ هنگام تولد یا احتمال زایمان سزارین را افزایش دهد.

خانم‌هایی که دیابت بارداری داشته‌اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات