جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

شمارش افتراقی گلبول‌های سفید خون

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست شمارش افتراقی گلبول های سفید خون که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش شمارش افتراقی گلبول‌های سفید خون

گلبول‌های سفید (WBC) که لکوسیت‌ها نیز نامیده می‌شوند، سلول‌هایی هستند که در خون و سیستم لنفاوی گردش و از بدن در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کنند. آنها بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند و همچنین در التهاب، آلرژی و محافظت در برابر سرطان نقش دارند. شمارش افتراقی گلبول‌های سفید، تعداد هر یک از انواع مختلف سلول‌های سفید را در نمونه‌ی خونی اندازه‌گیری می‌کند.

پنج نوع اصلی گلبول سفید وجود دارد که هر کدام عملکردهای متفاوتی دارند. این سلول‌ها عبارت‌اند از:

 • نوتروفیل‌ها
 • لنفوسیت‌ها که شامل لنفوسیت‌های B، لنفوسیت‌های T، سلول‌های کشنده‌ی طبیعی (NKC)
 • مونوسیت‌ها
 • بازوفیل‌ها
 • ائوزینوفیل‌ها

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

این آزمایش به‌عنوان بخشی از مجموعه‌ی آزمایش‌های شمارش کامل خون (CBC) است که در بررسی‌های عمومی برای آگاهی از وضعیت سلامتی افراد تجویز می‌شود.

این آزمایش ممکن است برای کمک به تشخیص علت پایین بودن یا بالا بودن تعداد گلبول‌های سفید که در نوع دیگر آزمایش‌ CBC مشخص می‌شود، استفاده ‌شود. همچنین برای تشخیص سایر شرایطی که بر دیگر سلول‌های سفید خون تأثیر می‌گذارند نیز به کار می‌رود. این شرایط عبارت‌اند از:

 • عفونت ناشی از باکتری، ویروس، قارچ یا انگل
 • التهاب
 • آلرژی‌ها، آسم
 • اختلالات سیستم ایمنی مثل بیماری خودایمنی و نقص سیستم ایمنی
 • لوسمی مثل لوسمی میلوئیدی مزمن، لوسمی لنفوسیتی مزمن
 • سندروم میلودیس‌پلاستیک (Myelodysplastic)
 • نئوپلاسم‌های میلوپرولیفراتیو (مانند میلوفیبروز)

پزشک برای افرادی که علائم و نشانه‌هایی از عفونت یا التهاب را دارند، این آزمایش را تجویز می‌کند. علائم عبارت‌اند از:

 • تب و لرز
 • بدن درد
 • سر درد
 • انواع مختلفی از علائم و نشانه‌ها برحسب این‌که کدام قسمت از بدن مشکوک به عفونت یا التهاب باشد

همچنین، زمانی که پزشک تشخیص دهد علائم و نشانه‌های شما مرتبط با بیماری‌های خونی و مغز استخوان، بیماری خودایمنی یا سایر اختلالات سیستم ایمنی است، این آزمایش را تجویز می‌کند.

اگر آزمایش افتراقی گلبول‌های قرمز هم‌زمان با آزمایش‌های CBC انجام نشود، پس از دریافت نتایج آزمایش‌های CBC و در صورت غیرطبیعی بودن نتایج آن‌ها، انجام می‌شود.

بله. آزمایش شمارش افتراقی گلبول‌های سفید و شمارش گلبول‌های سفید، می‌توانند بر روی بسیاری از مایعات دیگر بدن نیز انجام شوند. علت اصلی آن بررسی مستقیم ناحیه‌ای است که دچار التهاب یا عفونت شده است. به‌عنوان مثال اگر پزشک به مننژیت مشکوک باشد، نمونه‌های این دو آزمایش از مایع مغزی-نخاعی (CSF) تهیه می‌شود.

آزمایش‌های کلی دیگری که برای بررسی سلامتی انجام می‌شوند، شامل پانل متابولیک جامع (CMP) است. با توجه به علائم و نشانه‌های فرد، سابقه‌ی پزشکی او، معاینه‌ی فیزیکی و نوع بیماری که فرد به آن مشکوک است، پزشک آزمایش‌های دیگری را برای تشخیص بهتر تجویز می‌کند که عبارت‌اند از:

 • برای عفونت باکتریایی: کشت باکتری از ناحیه مورد نظر (مثل کشت ادرار، کشت خلط، کشت خون)، آزمایش استرپتوکوک
 • برای عفونت ویروسی: آزمایش برای مونونوکلئوز، ویروس اپشتین‌بار (EBV)
 • برای التهاب: پروتئین واکنشگر C، سرعت رسوب اریتروسیت‌ها (ESR)
 • برای بیماری خودایمنی: آنتی‌بادی ضد‌هسته‌ای
 • برای آلرژی‌ها: آزمایش‌های آلرژی
 • برای لوسمی یا دیگر اختلالات مغز استخوان: بیوپسی مغز استخوان، ایمونوفنوتایپینگ (ایمونوفنوتایپینگ)، آنالیز کروموزوم

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات