جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

لاکتات دهیدروژناز (LDH)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست لاکتات دهیدروژناز (LDH) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش لاکتات دهیدروژناز (LDH)

آزمایش لاکتات دهیدروژناز، آسیب بافتی در بدن را شناسایی می‌کند. لاکتات دهیدروژناز آنزیمی است که در اکثر سلول‌های بدن، شامل خون، عضلات، مغز، کلیه‌ها و پانکراس وجود دارد. این آنزیم، قند را به انرژی تبدیل می‌کند. آزمایش LDH میزان آنزیم لاکتات دهیدروژناز را در خون یا سایر مایعات بدن می‌سنجد.

وقتی سلول‌ها آسیب می‌بینند یا از بین می‌روند، این آنزیم به پلاسمای خون آزاد می‌شود. همچنین می‌تواند به سایر مایعاتی مثل مایع مغزی-نخاعی که اطراف مغز و نخاع را احاطه کرده است، ترشح شود.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

پزشک این آزمایش را به دلایل مختلفی تجویز می‌کند، مثل:

  • برای شناسایی آسیب بافتی و میزان آن
  • برای نظارت بر عفونت‌های شدید یا شرایطی مثل کم‌خونی مگالوبلاستیک یا همولیتیک، بیماری کلیوی، بیماری کبدی
  • برای کمک به ارزیابی سرطان‌های خاص یا درمان سرطان
  • پیش‌بینی شدت بیماری کووید ۱۹

با توجه به شرایط، ممکن است آزمایش LDH به‌طور مرتب انجام شود.

آزمایش لاکتات دهیدروژناز از مایعات بدن در شرایط زیر تجویز می‌شود:

  • برای آگاهی از دلیل تجمع مایعات که می‌تواند در اثر آسیب یا التهاب باشد. همچنین می‌تواند به دلیل عدم تعادل در فشار داخل رگ‌های خونی و میزان پروتئین در خون ایجاد شود.
  • کمک به تشخیص مننژیت باکتریایی یا ویروسی

گاهی اوقات لازم است تا LDH در سایر مایعات بدن اندازه‌گیری شود، مثل:

  • مایع مغزی-نخاعی یا CSF
  • مایع جنب (در قفسه‌‌ی سینه یا ریه‌ها)
  • مایع صفاقی ( در شکم)

در این شرایط، پزشک آزمایش‌های بیشتری را برای تعیین محل آسیب تجویز می‌کند. یکی از این آزمایش‌ها سطح ایزوفرم‌های مختلف لاکتات دهیدروژناز را بررسی می‌کند. پنج ایزوفرم مختلف از این آنزیم وجود دارد (LDH1-LDH5). هر کدام از این آزمایش‌ها در بافت خاصی اندازه‌گیری می‌شود. برای مثال، LDH1 در قلب، گلبول‌های قرمز، کلیه‌ها، بیضه‌ها و تخمدان‌ها وجود دارد.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات