جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

سرعت رسوب گلبول‌ قرمز (ESR)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست سرعت رسوب گلبول‌ قرمز (ESR) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش سرعت رسوب گلبول‌ قرمز (ESR)

آزمایش ESR بر پایه‌ی سرعت ته‌نشینی گلبول‌های قرمز در داخل لوله آزمایش است. این آزمایش برای بررسی التهاب در بدن استفاده می‌شود. شرایط مختلفی می‌تواند باعث سرعت رسوب غیرطبیعی گلبول‌های قرمز شود؛ بنابراین، آزمایش ESR معمولاً همراه با آزمایش‌های دیگری برای تشخیص و نظارت بر بیماری‌های مختلفی به‌کار می‌رود.  

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

هدف اصلی این آزمایش، شناسایی سطوح غیرطبیعی از التهاب در بدن است؛ مانند همان چیزی که در بیماری کووید ۱۹ مشاهده می‌شود. این آزمایش برای تشخیص و نظارت بر روند بیماری‌های مختلفی از جمله کووید ۱۹ استفاده می‌شود.

تشخیص، فرایندی است که در آن دلیل علائم بیمار مشخص می‌شود. به دلیل این‌که بسیاری از شرایط پزشکی باعث غیرطبیعی شدن ESR می‌شود، این آزمایش به‌تنهایی نمی‌تواند بیماری را تشخیص دهد. اما وقتی با آزمایش‌های دیگر ترکیب می‌شود، می‌تواند به شناسایی التهاب، بیماری خودایمنی، اختلالات خونی، بیماری کلیوی، کووید ۱۹ و سایر بیماری‌ها کمک کند.

 ESR یک آزمایش تشخیص مولکولی برای COVID-19 است.

نظارت، فرایندی است که سلامتی بیمار را پس از تشخیص ارزیابی می‌کند. آزمایش ESR می‌تواند به‌طور دوره‌ای برای مشاهده‌ی تغییرات التهاب در طول زمان استفاده شود. این آزمایش همچنین می‌تواند برای بررسی پاسخ بیمار به درمان خاصی نیز تجویز شود.

  • شمارش کامل خون
  • پانل متابولیک جامع
  • آزمایش‌های آرتریت

با این‌که این آزمایش برای ارزیابی التهاب قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شود، آزمایش کاملی نیست. ممکن است نتیجه‌ی آزمایش ESR برای افراد سالم، غیرطبیعی و برای افراد بیمار طبیعی باشد. علاوه‌بر آن، عوامل مختلفی بر میزان دقت آزمایش تأثیر می‌گذارند، که عبارت‌اند از:

  • سن: ESR با افزایش سن تغییر می‌کند و پزشک با در نظر گرفتن سن بیمار، طبیعی یا غیرطبیعی بودن نتیجه‌ی آزمایش را بیان می‌کند.
  • جنسیت: ESR می‌تواند تحت‌تأثیر جنسیت قرار بگیرد. آقایان معمولاً ESR پایین‌تری دارند.
  • قاعدگی و بارداری: هر دو می‌توانند بر ESR تأثیر بگذارند.
  • وزن بدن: سطح نرمال ESR برای هر فرد ممکن است بر اساس چاقی یا عدم‌چاقی او تغییر کند.
  • مصرف مشروبات الکلی: نوشیدن مشروبات الکلی بر نتیجه‌ی آزمایش ESR تأثیر گذاشته و باعث کاهش آن می‌شود.
  • داروها: برخی از داروها نیز بر نتیجه‌ی آزمایش ESR تأثیر می‌گذارند.

سرعت رسوب گلبول قرمز (ESR) و پروتئین واکنشگر C (CRP)، هر دو واکنشگر فاز حاد نامیده می‌شوند و موادی در خون هستند که با التهاب ارتباط دارند. در نتیجه، هر دو آزمایش برای به دست آوردن اطلاعاتی درمورد التهاب به‌کار می‌روند.

این دو آزمایش از لحاظ مؤلفه‌ای که اندازه‌گیری می‌شود، باهم تفاوت دارند. آزمایش ESR سرعت رسوب گلبول‌های قرمز را اندازه‌گیری می‌کند، درحالی‌که آزمایش CRP حضور پروتئین خاصی را در خون بررسی می‌کند.

در مقایسه با CRP، ESR در پاسخ به التهاب به‌آرامی تغییر می‌کند. در بیشتر موارد، CRP می‌تواند دقیق‌تر التهاب را نشان دهد. با این حال، این دو آزمایش همراه با یگدیگر انجام می‌شوند و می‌توان نتایج آن‌ها را با یکدیگر تفسیر کرد.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات