جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

پروتئین واکنشگر C (CRP)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست پروتئین واکنشگر C (CRP) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش پروتئین واکنشگر C (CRP)

پروتئین واکنشگر C، پروتئینی است که در پاسخ به التهاب توسط کبد تولید می‌شود. به دلیل این‌که سطوح بالای CRP در خون نشان‌دهنده التهاب است، آزمایش CRP در مراحل اولیه تشخیص بیماری‌هایی که باعث التهاب می‌شوند، اهمیت زیادی دارد. بیماری‌های عفونی، خودایمنی مثل لوپوس و اخیرا کووید 19 از جمله این بیماری‌ها هستند.

اگرچه آزمایش CRP نمی‌تواند محلی که در آن التهاب رخ داده یا علت التهاب را نشان دهد، پزشک را در تشخیص بهتر راهنمایی می‌کند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

آزمایش CRP نشانگر عمومی التهاب است و برای تعیین این‌که علائم فرد مربوط به شرایط التهابی است یا خیر، استفاده می‌شود. نتایج به همراه یافته‌های دیگر به کاهش دلایل احتمالی بیماری کمک می‌کند.

آزمایش CRP همچنین می‌تواند حاد بودن بیماری (شدید و ناگهانی بودن آن مثل پاسخ‌های آلرژیک)، مزمن یا طولانی‌مدت بودن بیماری (مداوم مثل دیابت) را تشخیص دهد.

اگرچه محدودیت‌هایی برای شرایطی که آزمایش CRP قادر به شناسایی آن است، وجود دارد، اما روشی قابل اعتماد برای سنجش التهاب است. هر چه سطح CRP بالاتر باشد، میزان التهاب در بدن نیز بیشتر است.

این آزمایش به تشخیص طیف وسیعی از بیماری‌ها کمک می‌کند، که عبارتند از:

 • عفونت های ویروسی مثل کووید 19
 • واکنش‌های حساسیت‌زا
 • آسم
 • بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس
 • عفونت باکتریایی
 • برونشیت
 • سرطان
 • بیماری سلیاک
 • بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)
 • بیماری بافت همبند
 • دیابت
 • حمله قلبی
 • بیماری قلبی، از جمله آترواسکلروز یا میوکاردیت
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 • بیماری التهابی روده (IBD)
 • آسیب شدید
 • پانکراتیت
 • بیماری التهابی لگن (PID)
 • پنومونی
 • عفونت های قارچی سیستمیک (در سراسر بدن)
 • بیماری های عروقی مانند آنوریسم آئورت و واسکولیت (التهاب عروق)

آزمایش CRP همراه با آزمایش‌ دیگری به نام سرعت رسوب گلبول‌های قرمز یا ESR تجویز می‌شود. هر دو مارکرهای غیراختصاصی التهاب هستند اما هر دو باهم سرنخ‌های مهمی را درباره آنچه در بدن درحال رخ دادن است، در اختیار پزشک قرار می‌دهند.

تفاوت اصلی این دو آزمایش در این است که تغییرات با CRP سریع‌تر اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال، پس از رفع التهاب، سطح CRP به سرعت به محدوده نرمال خود برمی‌گردد، درحالی‌که ESR همچنان بالا است. در چنین مواردی، حتی درصورت برطرف شدن علائم، ESR می‌تواند وجود بیماری را که اخیرا وجود داشت، تشخیص دهد.

همچنین، آزمایش بسیار حساس پروتئین واکنشگر C یا hs-CRP وجود دارد که مقادیر بسیار کمی از این پروتئین را شناسایی می‌کند. این آزمایش به تعیین خطر سکته قلبی یا حمله‌ی قلبی کمک می‌کند. همراه با آزمایش کلسترول، آزمایش hs-CRP کمک می‌کند تا نیاز فرد به داروهای پیشگیرانه مثل استاتین‌ها مشخص شود.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات