جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

غلظت هموگلوبین در گلبول‌های قرمز

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست غلظت هموگلوبین در گلبول های قرمز (MCHC) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش میانگین غلظت هموگلوبین در گلبول‌های قرمز (MCHC)

MCHC میانگین غلظت هموگلوبین موجود در هر گلبول قرمز را اندازه‌گیری می‌کند. MCH و MCHC هر دو مقدار هموگلوبین گلبول‌های قرمز را ارزیابی می‌کنند اما MCHC اندازه‌ی گلبول‌های قرمز را نیز در نظر می‌گیرد. اکثر اوقات، MCH و MCHC هر دو با هم ردیابی می‌شوند.به یاد داشته باشید که MCHC، MCH، MCV و RDW به‌عنوان شاخص‌های گلبول‌های قرمز مطرح هستند. در فرد مبتلا به کم‌خونی (آنمی) یا مشکوک به کم‌خونی، شاخص‌های گلبول‌های قرمز باید به جای تفسیر جداگانه، با یکدیگر تفسیر شوند تا علت اصلی آنمی تشخیص داده شود.

معیارMCHCبه تشخیص کم‌خونی اما همراه با شمارش گلبول های قرمز و سایر شاخص های مرتبط باگلبول های قرمز مثل MCVو RVDبرسی می شود.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:هموگلوبین پروتئینی است که رنگ قرمز خون را ایجاد می‌کند؛ بنابراین، غلظت بالای هموگلوبین که با MCHC بالا همراه است، باعث تیره‌تر شدن گلبول‌های قرمز (هایپرکرومیک) می‌شود. درحالی‌که، غلظت پایین هموگلوبین با MCHC پایین، باعث کمرنگ‌تر شدن آن‌ها (هیپوکرومیک) می‌شود.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

با توجه به این‌که این آزمایش به‌عنوان جزئی از پانل CBC درنظر گرفته می‌شود، هنگام تجویز آزمایش‌های CBC هنگام غربالگری معمول، تشخیص بیماری، درمان و یا سایر شرایط پزشکی، آزمایش MCHC نیز انجام می‌شود.

شرایطی که ممکن است پزشک توجه ویژه‌ای به MCHC داشته باشد، عبارت‌اند از:

 • زمانی‌که علائم کم‌خونی مانند خستگی، رنگ‌پریدگی، و سبکی‌سر وجود دارد.
 • برای آگاهی از دلایل مختلف کم‌خونی (زمانی‌که تعداد گلبول‌های قرمز یا سطح هموگلوبین پایین باشد)

وقتی MCHC پایین است، یعنی گلبول‌های قرمز هموگلوبین کافی ندارند. دلایل احتمالی شامل موارد زیر است:

 • کمبود آهن (همراه با کم‌خونی یا بدون کم‌خونی)
 • مسمومیت با سرب
 • تالاسمی (بتا تالاسمی، آلفا تالاسمی، تالاسمی اینترمدیا)
 • کم‌خونی سیدروبلاستیک
 • کم‌خونی بیماری مزمن

پایین بودن MCHC  بدون ابتلا به کم‌خونی با نتایج ضعیف، در افرادی که تحت مراقبت‌های ویژه هستند، دیده می‌شود. همچنین ممکن است نشان‌دهنده‌ی کمبود آهن قبل از پیشرفت کم‌خونی است.

در MCHC بالا یعنی غلظت هموگلوبین بالاتر از رنج نرمال است و می‌تواند در چند روز اتفاق بیفتد. به‌عنوان مثال، وقتی گلبول‎های قرمز تجزیه می‌شوند، غلظت هموگلوبین افزایش پیدا می‌کند. در افرادی سیگاری نیز MCHC بیشتر می‌شود. همچنین افزایش کاذب MCHC در بیماری آگلوتینین سرد دیده می‌شود.

دلایل بالقوه MCHC پایین همراه با کم‎خونی، عبارت‌اند از:

 • کم‌خونی همولیتیک خودایمنی (در اثر مصرف دارو یا بیماری خودایمنی)
 • اسفروسیتوز ارثی
 • سوختگی شدید
 • بیماری کبدی
 • هایپرتیروئیدیسم
 • بیماری سلول داسی‌شکل
 • بیماری هموگلوبین C

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات