جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

جذب رزین T3 (T3RU)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش جذب رزین T3 (T3RU) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش جذب رزین T3 (T3RU)

آزمایش T3RU و همچنین آزمایشFTI  (شاخص تیروکسین آزاد) امروزه تا حد زیادی منسوخ شده‌اند و آزمایش T4 آزاد جایگزین آن شده است. ممکن است محدوده‌ی بهینه برای این آزمایش، از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد.

آزمایش جذب رزین T3 (T3RU) روشی برای تخمین نسبت T4 کل به پروتئین‌های خون است. این آزمایش حتی ممکن است پزشک‌ها را نیز دچار سردرگمی کند، زیرا در حالی که در آزمایش از T3 نشاندارشده با مواد رادیواکتیو استفاده می‌شود، هدف آزمایش تخمین کل T4 آزاد است که به پروتئین متصل نشده است.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آزمایش جذب رزین T3 (T3RU) آزمایشی برای پروتئین‌های مرتبط با تیروئید در خون است. این آزمایش به پزشک کمک می‌کند تا نتایج آزمایش‌های T3 و T4 را که مقدار هورمون آزاد در دسترس را نشان می‌دهند، بهتر بتوانند تفسیر کنند. با این حال، به دلیل توسعه‌ی آزمایش‌های T4 آزاد و TBG سرم (گلوبولین اتصال به تیروکسین) کمتر از گذشته از این آزمایش استفاده می‌شود.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

تیروئید غده‌ای است که در جلوی گلوی قرار گرفته و به شکل پروانه است. این غده با تولید هورمون، بسیاری از عملکردهای مهم بدن مثل مصرف انرژی، وزن، خلق‌و‌خو و دمای بدن را تنظیم می‌کند.

این هورمون‌ها به شکل آزاد و متصل به پروتئین وجود دارند. پروتئینی به نام گلوبولین متصل‌شونده به تیروکسین (TBG)  به T3 و T4 متصل می‌شود و در حمل آن‌ها در خون کمک می‌کند. هورمون‌های آزاد در خون دارای عملکرد هستند. آزمایش T3RU یک اندازه‌گیری غیرمستقیم از میزان اتصال هورمون‌ها به TBG است. این اطلاعات برای پزشک مفید است زیرا اغلب، نتایج غیرطبیعی آزمایش T4 به دلیل عدم تعادل در میزان TBG است و تولید این هورمون‌ها توسط غده‌ی تیروئید در سطح نرمال خود قرار دارند. پی بردن به این موضوع به تشخیص درست کمک می‌کند.

در صورت داشتن علائم کم‌کاری تیروئید (هایپوتیروئیدیسم) یا پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم )، پزشک این آزمایش را تجویز می‌کند.  همچنین ممکن است برای بررسی موارد زیر انجام شود:

 • تیروئیدیت خودایمنی هاشیموتو یا سایر علل التهاب غده‌ی تیروئید
 • بیماری گریوز (نوعی هایپرتیروئیدیسم)
 • کم‌کاری تیروئید ناشی از مصرف داروهای خاص
 • فلج دوره‌ای تیروتوکسیک
 • گواتر گرهی سمی
 • داشتن سابقه‌ی ابتلا به بیماری‌های تیروئیدی در اعضای خانواده

برخی از داروها سطح T3RU را افزایش داده و باعث تغییر در نتیجه‌ی واقعی آزمایش می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • استروئیدهای آنابولیک
 • هپارین
 • فنی‌توئین (Phenytoin)
 • سالیسیلات‌ها (دوز بالا)
 • وارفارین

برخی از داروهایی که سطح T3RU را کاهش و باعث تغییر در نتیجه‌ی واقعی آزمایش می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • داروهای ضد‌تیروئید
 • قرص‌های ضدبارداری
 • کلوفیبرات (Clofibrate)
 • استروژن
 • تیازیدها (Thiazides)

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات