جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

کراتینین سرم

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست کراتینین سرم که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش کراتینین سرم

کرآتینین، محصولی زائد از متابولیسم طبیعی عضلات است که توسط کلیه دفع می‌شود. وقتی عملکرد کلیه دچار نقص شود، سطح کرآتینین خون افزایش پیدا می‌کند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:کراتینین معمولاً به جریان خون وارد و به‌طور مداوم از خون پاکسازی می‌شود. مقدار کراتینین خون باید ثابت باشد. افزایش کراتینین در خون نشان‌دهنده‌ی نقص عملکرد کلیه‌هاست. آزمایش کراتینین برای ارزیابی، تشخیص و پیگیری بیماری‌های کلیوی مثل بیماری مزمن کلیوی و نارسایی حاد کلیوی استفاده می‌شود. این آزمایش همچنین برای بررسی چگونگی تأثیر سایر بیماری‌ها مثل بیماری‌های قلبی و کبدی بر کلیه استفاده می‌شود.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

آزمایش کراتینین معمولاً زمانی که علائم مشکوک وجود داشته باشد، برای تشخیص یا رد بیماری کلیوی تجویز می‌شود. همچنین، برای تشخیص آسیب‌های کلیوی ناشی از سایر بیماری‌ها (مثل بیماری قلبی) یا دارو‌درمانی (مثل داروهای شیمی‌درمانی) نیز آزمایش کراتینین انجام می‌شود. علاوه‌بر آن، برای بررسی پاسخ کلیه به درمان و اطمینان از سلامتی کلیه قبل از عمل این آزمایش انجام می‌شود.

آزمایش کراتینین می‌تواند هر نوع بیماری کلیوی، از بیماری مزمن کلیوی تا آسیب حاد کلیوی را تشخیص دهد.

بیماری کلیوی مزمن (CKD): در این بیماری، عملکرد کلیه به‌صورت پیش‌رونده و برگشت‌ناپذیر آسیب می‌بیند. این حالت اغلب به سه دلیل اتفاق می‌افتد: دیابت، فشار خون بالا، گلومرولونفریت. اما می‌تواند در اثر لوپوس، کلیه پلی‌کیستیک (PKD) و عفونت‌های مکرر کلیه نیز اتفاق بیفتد.

در بعضی مواقع، CKD منجر به بیماری کلیوی مرحله‌ی نهایی (ESRD) می‌شود که در آن برای جلوگیری از مرگ بیمار، باید دیالیز یا پیوند کلیه انجام شود.

آسیب کلیوی حاد (AKI): به شرایطی اشاره دارد که برای کلیه مضر است و باعث اختلال در آن می‌شود. برخلاف بیماری مزمن کلیوی، بیماری حاد کلیوی گاهی، برگشت‌پذیر است. آسیب کلیوی حاد ممکن است به دلیل آسیب در مناطقی قبل از کلیه، خود کلیه یا مناطق بعد از کلیه مرتبط باشد، که عبارت‌اند از:

 • دلایل پیش‌کلیه (Prerenal) شامل: دهیدراتاسیون (کم‌آبی بدن)، حمله‌ی قلبی، آسیب عمده‌ی یک اندام، سپسیس، از دست دادن مقدار قابل‌توجهی خون، سوءمصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs).
 • دلایل کلیوی (renal) شامل: سرطان کلیه، آسیب کلیه، عفونت کلیوی عمده، واکنش آلرژیک دارویی، واسکولیت یا التهاب رگ
 • دلایل پس‌کلیوی (Postrenal) شامل: سرطان مثانه، سرطان پروستات، سرطان دهانه رحم، بزرگ شدن پروستات، یا سنگ کلیوی که میزنای را مسدود می‌کند.
 • بیماری کلیوی حاد یا مزمن (طولانی‌مدت)
 • نارسایی قلبی مادرزادی
 • دیابت
 • هایپرتیرویدیسم (پرکاری تیروئید)
 • انسداد مجاری ادراری
 • دیستروفی عضلانی و بیماری‌های عضلانی دیگر
 • کم‌آبی بدن (دهیدراتاسیون)
 • شوک
 • بیماری شدید کبدی
 • سوءتغذیه پروتئینی
 • تحلیل عضلانی

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات