جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

T3 معکوس (rT3)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش (rT3) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش T3 معکوس (rT3)

T3 معکوس فرم غیرفعال هورمون T3 است که به‌طور عادی، به‌عنوان یک محصول جانبی طی فرایند سنتز هورمون‌های تیروئیدی در غده‌ی تیروئید تولید می‌شود. در برخی بیماری‌های غیرتیروئیدی که متابولیسم طبیعی بدن دچار اختلال می‌شود، تولید هورمون‌های تیروئیدی کاهش پیدا می‌کند و  T3 معکوس بیشتری از مسیر سنتز این هورمون‌ها به وجود آمده و بقیه‌ی هورمون‌ها نیز به rT3 تبدیل می‌شوند. در چنین مواردی، حتی اگر کم‌کاری تیروئید واقعی وجود نداشته باشد، ممکن است سطح T4 و T3 در خون پایین باشد. برای افتراق بیماری تیروئیدی واقعی از بیماری غیر‌تیروئیدی، این آزمایش تجویز می‌شود.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم: T3 معکوس متابولیت هورمون T4 است. به‌طور معمول، در فرایند سنتز هورمون‌های تیروئیدی، زمانی که T4 یک اتم ید را از دست می‌دهد (طی فرآیند monodeiodination)، به T3 فعال تبدیل می‌شود. همچنین T4 می‌تواند به rT3 تبدیل شود که به‌صورت `3،5`،3 تری‌یدوتیرونین است و شکل غیرفعال T3 است و نمی‌تواند فرایند متابولیکی که توسط T3 انجام می‌شود را انجام دهد. rT3 در مواقع بیماری شدید یا گرسنگی به‌عنوان مکانیسمی برای حفظ انرژی در بدن تولید می‌شود. rT3 در مواقعی که بدن در معرض بحران است افزایش پیدا می‌کند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

در برخی موارد، افرادی که به‌شدت بیمار بوده و اغلب در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری هستند، ممکن است بدون این که به بیماری تیروئیدی مبتلا باشند، سطح هورمون TSH، T3 و T4 در اثر بیماری حاد پایین باشد. در این شرایط برای تشخیص بهتر علت بروز علائم مرتبط با تیروئید، آزمایش rT3 را انجام می‌دهند که معمولاً مقدار آن بالاتر از رنج نرمال خواهد بود.

در بیماری غیرتیروئیدی که به‌عنوان سندرم بیماری یوتیروئید نیز شناخته می‌شود، با وجود نرمال بودن عملکرد غده‌ی تیروئید، سطح هورمون‌های تیروئیدی در خون کاهش پیدا می‌کند و در عوض سطح rT3 افزایش پیدا می‌کند. پس از بهبودی از بیماری شدید، نتایج آزمایش عملکرد تیروئید نرمال خواهد بود.

بنابراین، افراد مبتلا به کم‌کاری تیروئید، ممکن است سطح rT3 پایینی داشته باشند، در حالی که افراد مبتلا به بیماری‌های شدید، ممکن است rT3 بالایی داشته باشند. با این حال، این تغییرات همیشه رخ نمی‌دهند.

 علاوه‌بر این، از آنجایی که کاهش هورمون‌های تیروئیدی یک مکانیسم محافظتی در بیماری‌های غیر‌تیروئیدی در نظر گرفته می‌شود، پزشک به طور کلی درمان مبتنی بر rT3 را به تنهایی توصیه نمی‌کنند. بلکه با درنظر گرفتن تعدادی از علائم فیزیکی و تجویز آزمایش‌های دیگر، یک برنامه درمانی مناسب آماده می‌کند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات