جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

توزیع گلبول‌های قرمز (RDW)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست توزیع گلبول‌های قرمز (RDW) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش گلبول‌های قرمز (RDW)

آزمایش RDW برای اندازه‌گیری تنوع در اندازه و حجم گلبول‌های قرمز موجود در خون یک فرد است. در حالت عادی، گلبول‌های قرمز اندازه‌ی تقریباً مشابهی دارند که بین ۶ تا ۸ میکرومتر بر قطر است. RDW تخمین می‌زند که چه‌قدر تنوع در اندازه‌ی گلبول‌های قرمز یک فرد وجود دارد. در نتیجه، RDW بالا نشان می‌دهد که نسبت قابل‌توجهی از گلبول‌های قرمز، بزرگ‌تر از یک گلبول قرمز معمولی است، یا نسبت قابل‌توجهی کوچک‌تر از اندازه‌ی معمولی است و یا هردو.

RDW زمانی‌که با MCV تفسیر شود، اهمیت بیشتری دارد و به افتراق دلایل مختلف کم‌خونی کمک می‌کند.

توجه داشته باشید که MCHC، MCH، MCV و RDW به‌عنوان شاخص‌های گلبول‌های قرمز مطرح هستند. در فرد مبتلا به کم‌خونی (آنمی) یا مشکوک به کم‌خونی، شاخص‌های گلبول‌های قرمز باید به جای تفسیر جداگانه، با یکدیگر تفسیر شوند تا علت اصلی آنمی تشخیص داده شود.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:حتی زمانی‌که سایر آزمایش‌های CBC مانند شمارش گلبول‌های قرمز نتیجه‌ی نرمالی دارند، آزمایش RDW اهمیت دارد. به‌عنوان مثال، این آزمایش می‌تواند کمبود آهن را در خانم‌های باردار قبل از بروز کم‌خونی پیش‌بینی کند (کمبود آهن برای مادر و جنین خطرناک است). همچنین در تخمین بیماری قلبی و ریسک ابتلا به سرطان نیز مفید است.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

شرایطی که پزشک توجه ویژه‌ای به معیار RDW دارد، عبارت‌اند از:

  • وجود علائم کم‌خونی مثل خستگی و احساس سبکی‌سر
  • برای کمک به تشخیص علت کم‌خونی (تنوع زیاد در اندازه‌ی گلبول‌های قرمز و RDW بالا، زمانی اتفاق می‌افتد که فرد به بیش‌از یک نوع کم‌خونی مبتلا باشد)
  • برای غربالگری افرادی که سابقه‌ی بیماری خونی مثل تالاسمی دارند
  • بیماری قلبی ( RDW بالا یک مارکر قوی برای پیش‌بینی بیماری قلبی است)
  • برای غربالگری کمبود آهن اولیه در خانم‌های باردار قبل از ایجاد کم‌خونی
  • برای بررسی اولیه کمبود ویتامین B12 و فولات، قبل از ظهور سایر علائم در خون
  • برای تخمین خطر بیماری قلبی، سرطان و غیره

اگر آزمایش RDW بعد از انتقال خون انجام شود، به‌طور دقیق اندازه‌ی گلبول‌های قرمز یک فرد را نشان نخواهد داد.

اگر آزمایشگاهی از خون حاوی ماده ضدانعقاد یعنی EDTA به جای نمونه خون سیتراته استفاده کند، نتیجه‌ی آزمایش به‌طور کاذب بالا خواهد بود. از آنجایی که RDW-CV با استفاده از MCV محاسبه می‌شود، خطا در MCV منجر به خطا در RDW می‌شود.

  • افرادی که کاهش وزن ناخواسته دارند، RDW بالا احتمال کاهش وزن ناشی از سرطان را افزایش می‌دهد.
  • RDW بالا با برخی از اختلال‌های خواب، مانند آپنه‌ی خواب مرتبط است. همچنین، در افرادی که خواب کمی دارند یا کار شیفتی انجام می‌دهند، RDW افزایش پیدا می‌کند.
  • ظاهراً در افرادی که RDW بالایی دارند، ریسک ابتلا به دیابت بیشتر است.

RDW می‌تواند خطر عوارض بعد از جراحی را پیش بینی کند، به همین دلیل، RDW برای جراحان ارتوپد مهم است.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات