جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

شمارش گلبول‌های قرمز در آقایان

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش گلبول های قرمز (RBC) در  آقایان که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش شمارش گلبول‌های قرمز (RBC) در آقایان

این آزمایش تعداد گلبول‌های قرمز موجود در حجم استانداری از خون را اندازه‌گیری می‌کند. گلبول‌های قرمز (اریتروسیت‌ها) هموگلوبین را حمل می‌کنند. هموگلوبین پروتئین بزرگی است که اکسیژن را به همه‌ی بافت‌های بدن منتقل می‌کند. تعداد گلبول‌های قرمز ظرفیت حمل اکسیژن در بدن را تعیین می‌کند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آزمایش شمارش گلبول‌های قرمز نرمال بودن، افزایش یا کاهش تعداد گلبول‌های قرمز را نشان می‌دهد اما هیچ اطلاعاتی درمورد دلیل غیرطبیعی بودن مقدار آن ارائه نمی‌دهد. به همین دلیل لازم است تا ارزیابی‌های بیشتری بر روی این سلول‌ها انجام شود. حتی درصورت طبیعی بودن تعداد گلبول‌های قرمز ، با توجه به شاخص‌های RBC می‌توان سرنخ‌های مهمی را در تشخیص بیماری‌ها بدست آورد.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

در کنار شمارش تعداد گلبول‌های قرمز، شاخص‌های RBC اطلاعاتی را درمورد اندازه و کیفیت گلبول‌های قرمز خون فراهم می‌کنند که می‌تواند در تشخیص شدت و علت آنمی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین این شاخص‌ها سرنخ‌هایی از سایر شرایط پزشکی که ممکن است داشته‌باشید، ارائه می‌دهد.

شاخص‌های RBC از ۴ جزء تشکیل شده‌اند:

 • میانگین غلظت هموگلوبین (MCHC)
 • میانگین تعداد هموگلوبین (MCH)
 • حجم متوسط گلبول‌های قرمز (MCV)
 • میزان توزیع گلبول‌های قرمز ( RDW)

افزایش تعداد گلبول‌های قرمز خون، اریتروسیتوز یا پلی‌سیتمی نامیده می‌شود که در شرایط زیر دیده می‌شود:

 • کم‌آبی (دهیدراتاسیون)، که در آن تعداد گلبول‌های قرمز بالا نیست، اما به دلیل کاهش حجم مایع در خون، افزایش کاذب را نشان می‌دهد.
 • در شرایطی که به ظرفیت بالای حمل اکسیژن در خون نیاز باشد، مانند زندگی در ارتفاعات بالا، بیماری مزمن انسدادی ریه، یا نارسایی قلبی، مقدار آن افزایش پیدا می‌کند.
 • به دلیل شرایطی مانند پلی‌سیتمی‌ورا (polycythemia vera) مغز استخوان گلبول قرمز بیشتری تولید کند.

گاهی‌اوقات کم‌خونی به دلیل کمبود برخی مواد غذایی در بدن است. در این صورت، با مصرف این مواد مغذی تعداد گلبول های قرمز خون افزایش یافته و آنمی بهبود پیدا می‌کند. این مواد عبارت‌اند از:

 • ویتامین B9 یا اسیدفولیک: این ویتامین در سنتز گلبول‌های قرمز به بدن کمک می‌کند. سبزیجات سبزرنگ مثل اسفناج، لوبیا، بادام‌زمینی، جگر و غذاهای دریایی غنی از اسیدفولیک هستند.
 • آهن: یک جزء مهم از هموگلوبین است. برخی از موادغذایی حاوی آهن شامل، گوشت قرمز، غذاهای‌دریایی، لوبیا و سبزیجات سبزرنگ است.
 • ویتامین B12: این ویتامین در سنتز گلبول‌های قرمز مشارکت می‌کند. برخی از موادغذایی حاوی ویتامین B12 شامل، گوشت گاو، ماهی، لبو و تخم مرغ است.
 • مس: در ساخت هموگلوبین به بدن کمک می‌کند. مواد غذایی حاوی مس شامل، سبزیجات سبز رنگ، آجیل، قارچ و گوشت است.
 • ویتامین A: این ویتامین در تولید گلبول‌های قرمز مشارکت می‌کند. هویج، سیب‌زمینی، ماهی، جگر و سبزیجات سبز رنگ ویتامین A دارند.
 • ویتامین C: به متابولیسم آهن که برای تولید هموگلوبین مورد نیاز است، کمک می‌کند. گوجه فرنگی، مرکبات، توت فرنگی، کلم بروکلی و سبزیجات سبزرنگ حاوی ویتامین C هستند.
 • ویتامین E: از گلبول‌های قرمز محافظت می‌کند و در بادام، آجیل، آووکادو و فلفل دلمه‌ای وجود دارد.

ورزش باعث تحریک تولید گلبول‌های قرمز خون (اریتروپویزیس) می‌شود. همچنین، باعث تجزیه‌ی گلبول‌های قرمز قدیمی‌تر می‌شود تا سریع‌تر بازیافت شوند، زیرا گلبول‌های قرمز جدید ظرفیت حمل اکسیژن بالاتری از گلبول‌های قرمز قدیمی‌تر دارند.

نوشیدن مشروبات الکلی از طریق چندین مکانیسم باعث کم‌خونی می‌شود. الکل باعث اختلال در جذب مواد مغذی بدن و مختل شدن تولید گلبول‌های قرمز می‌شود. علاوه‌بر این، مصرف طولانی‌مدت و زیاد مشروبات الکلی به کبد و کلیه‌ها آسیب می‌رساند و نقش این اندام‌ها در تولید گلبول‌های قرمز خون را مختل می‌کند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات