جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

جذب ید رادیواکتیو (RAIU) در ۶ ساعت

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست جذب ید رادیواکتیو(RAIU) در ۶ ساعت که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش جذب ید رادیواکتیو (RAIU) در ۶ ساعت

آزمایش جذب ید رادیواکتیو (RAIU) میزان یدی را که غده‌ی تیروئید جذب می‌کند، اندازه‌گیری کرده و علت پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) را مشخص می‌کند. در این آزمایش، مقدار کمی ید رادیواکتیو از طریق دهان مصرف می‌شود و پس از مدتی (۶ ساعت) غدهی تیروئید اسکن می‌شود تا مقدار ید جذب‌شده توسط غده‌ی تیروئید محاسبه شود.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:تیروئید غده‌ای در ناحیه گردن است که در کنترل متابولیسم بدن نقش دارد و این کار را با ساخت هورمونی به نام تیروکسین (T4) در پاسخ به هورمون ترشح شده از هیپوفیز به نام هورمون محرک تیروئید (TSH) انجام می‌دهد. غده‌ی تیروئید برای سنتز T4، یُد را از بدن جذب می‌کند.

در آزمایش RAIU، یک قرص یا مایع حاوی ید رادیواکتیو به فرد داده می‌شود. سپس اسکن غده‌ی تیروئید نشان می‌دهد که چه مقدار از این ید رادیواکتیو توسط غده‌ی تیروئید جذب شده است. مقدار جذب، معیار عملکرد غده‌ی تیروئید است.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

  • برای یافتن دلیل پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم)
  • برای برنامه‌ریزی روند درمان پرکاری تیروئید
  • برای بیمارانی که جراحی سرطان تیروئید داشته‌اند

این تجزیه‌و‌تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات در مورد نتیجه‌ی آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. برای تشخیص بیماری‌های مرتبط با تیروئید، مانند پرکاری تیروئید، کم‌کاری تیروئید، بیماری گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو. تشخیص و درمان مناسب نیاز به آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر دارد که پزشک بهترین فرد برای انجام این کار است.

از این اطلاعات می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کرده و در ملاقات با پزشک با طرح سؤالات مرتبط با نتیجه‌ی آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

مصرف برخی داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی (مثل مولتی‌ویتامین‌ها)، داروهای بدون نسخه که رنگ قرمز دارند و ممکن است حاوی ید باشند، در آزمایش اختلال ایجاد می‌کنند و یک هفته قبل از آزمایش RAIU باید مصرف آن‌ها متوقف شوند.

قرار گرفتن در معرض پرتو، ممکن است باعث آسیب به سلول‌ها و بافت‌ها شود. این آسیب حتی در مورد دوز پایین پرتورادیواکتیوی که برای این آزمایش استفاده می‌شود، نیز وجود دارد اما مزایای انجام آن بیشتر از آسیب احتمالی است.

 این آزمایش برای خانم‌های باردار به دلیل حساسیت بیشتر جنین نسبت به اشعه، مادران شیرده و کودکان خردسال توصیه نمی‌شود.

تست RAIU یکی از ساده‌ترین و کم‌تهاجمی‌ترین راه‌ها برای پی بردن به نحوه‌ی عملکرد غده‌ی تیروئید است و احتمال ابتلا به بیماری‌های تیروئیدی را بررسی می‌کند. آزمایش RAIU همراه با اسکن تیروئید، به تعیین دقیق علت هایپرتیروئیدیسم کمک کرده و علاوه‌بر تعیین بهترین گزینه‌ی درمانی، میزان مؤثر بودن درمان را نیز نشان می‌دهد.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات