جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

جذب یُد رادیواکتیو (RAIU) در ۲۴ ساعت

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش جذب ید رادیواکتیو (RAIU)  که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش جذب یُد رادیواکتیو (RAIU) در ۲۴ ساعت

آزمایش جذب ید رادیواکتیو (RAIU) میزان یدی را که غده‌ی تیروئید جذب می‌کند، اندازه‌گیری کرده و علت پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) را مشخص می‌کند. در این آزمایش، مقدار کمی ید رادیواکتیو از طریق دهان مصرف می‌شود و پس از مدتی (۲۴ ساعت) غده‌ی تیروئید اسکن می‌شود تا مقدار یُد جذب‌شده توسط غده‌ی تیروئید تخمین‌زده شود.

تست RAIU اغلب برای ارزیابی دلیل اصلی پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) استفاده می‌شود، اما همچنین می‌تواند برای ارزیابی ماهیت غده یا گره‌های تیروئیدی، ارزیابی نتایج جراحی تیروئید یا شیمی‌درمانی برای سرطان تیروئید و بررسی متاستازها در سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آزمایش RAIU همراه با اسکن غده‌ی تیروئید انجام می‌شود، اگرچه اسکن تیروئید بدون آزمایش RAIU برای تعیین اندازه، شکل و موقعیت غده‌ی تیروئید نیز ممکن است انجام شود. با این حال، تمام آزمایش‌های RAIU برای تعیین نحوه‌ی عملکرد تیروئید به اسکن نیاز دارند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:ید برای تولید هورمون‌های تیروئیدی مانند تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) توسط غده‌ی تیروئید ضروری است. غدهی تیروئید به طور فعال ید را از جریان خون جذب و سپس تغلیظ می‌کند. سپس آن را برای تولید هورمون‌هایی که در سراسر بدن ترشح  و در مصرف انرژی، رشد عضلات و عملکرد مغز و قلب نقش دارند، به‌کار می‌برد.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

  • برای یافتن دلیل پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم)
  • برای برنامه‌ریزی روند درمان پرکاری تیروئید
  • برای بیمارانی که جراحی سرطان تیروئید داشته‌اند

مصرف برخی داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی (مثل مولتی‌ویتامین‌ها)، داروهای بدون نسخه که رنگ قرمز دارند و ممکن است حاوی ید باشند، در آزمایش اختلال ایجاد می‌کنند و یک هفته قبل از آزمایش RAIU باید مصرف آنها متوقف شوند.

قرار گرفتن در معرض پرتو، ممکن است باعث آسیب به سلول‌ها و بافت‌ها شود. این آسیب حتی در مورد دوز پایین پرتورادیواکتیوی که برای این آزمایش استفاده می‌شود، نیز وجود دارد اما مزایای انجام آن بیشتر از آسیب احتمالی است.

 این آزمایش برای خانم‌های باردار به دلیل حساسیت بیشتر جنین نسبت به اشعه، مادران شیرده و کودکان خردسال توصیه نمی‌شود.

تست RAIU یکی از ساده‌ترین و کم‌تهاجمی‌ترین راه‌ها برای پی بردن به نحوه عملکرد غده‌ی تیروئید است و احتمال ابتلا به بیماری‌های تیروئیدی را بررسی می‌کند. آزمایش RAIU همراه با اسکن تیروئید، به تعیین دقیق علت هایپرتیروئیدیسم کمک کرده و علاوه‌بر تعیین بهترین گزینه‌ی درمانی، میزان مؤثر بودن درمان را نیز نشان می‌دهد.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات