جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

آزمایش PCR

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش PCR که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش PCR

PCR که به معنی واکنش زنجیره‌ای پلی‌مراز است، نوعی آزمایش است که ماده‌ی ژنتیکی موجودات زنده‌ای مثل ویروس را اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش حضور ویروس را در بدن هنگام آزمایش شناسایی می‌کند. این آزمایش همچنین می‌تواند قطعاتی از ویروس را که در حال حاضر به آن آلوده نیستید، شناسایی ‌کند.

آزمایش PCR برای کووید 19 یک آزمایش مولکولی است که نمونه‌ی گرفته‌شده از قسمت بالایی دستگاه تنفسی را به منظور جستجوی ماده‌ی ژنتیکی ویروس عامل کووید 19، یعنی SARS-CoV-2، بررسی می‌کند. کارشناسان از PCR برای تکثیر RNA ویروسی به شکل DNA استفاده می‌کنند. در این روش، DNA تا جایی تکثیر پیدا می‌کند که مقادیر قابل شناسایی از ژنوم SARS-CoV-2 در صورت وجود، بدست آید. آزمایش PCR یک روش استاندارد برای تشخیص کووید 19 بوده و از دقت و حساسیت بالایی برخوردار است.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:به دلیل حساسیت بالای آزمایش PCR، مقادیر بسیار کمی از ژنوم ویروسی در نمونه نیز قابل شناسایی است. این یعنی حتی پس از بهبودی و عدم احتمال سرایت آن به دیگران، مقادیر کمی از ژنوم ویروس که در بدن وجود دارد نیز می‌تواند توسط این آزمایش شناسایی شود.

نکته مهم
:عفونت طولانی مدت در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند دیده می‌شود. علاوه‌بر آن، افراد سالم پس از بهبودی، می‌توانند دوباره به کووید 19 مبتلا شوند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر، پزشک این آزمایش را تجویز می‌‌کند:

  • تب یا لرز
  • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
  • خستگی
  • بدن درد یا دردهای عضلانی
  • سردرد
  • از دست دادن حس بویایی یا چشایی
  • گلو درد
  • گرفتگی یا آبریزش بینی
  • حالت تهوع یا استفراغ
  • اسهال

اگر نتیجه آزمایش سریع آنتی‌ژن مثبت باشد، برای اطمینان از درستی آن، آزمایش PCR را نیز باید انجام دهید.

معیار CT در واکنش زنجیره‌ای پلی‌مراز (PCR) تعداد چرخه‌های واکنش است که در آن نور فلورسانس حاصل از محصولات PCR بالاتر از نور پس‌زمینه قابل شناسایی است. در واقع، سیکلی که در آن ژنوم تکثیر یافته ویروس شناسایی می‌شود، به عنوان CT درنظر گرفته می‌شود.

اگر مقدار CT زیاد باشد، یعنی مقدار ژنوم ویروسی در نمونه‌ی اولیه‌ی کم بوده و به چرخه‌های بیشتری نیاز داشته تا قابل تشخیص باشد. برعکس، اگر ویروس در چرخه‌های کمتری شناسایی شود، یا به عبارتی، مقدار CT کم باشد، یعنی مقدار ژنوم ویروسی در نمونه اولیه زیاد بوده است.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات