جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

کلسترول غیر HDL

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست کلسترول غیر HDL که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش کلسترول غیر HDL

کلسترول غیر HDL تفاوت بین کلسترول کل خون و کلسترول HDL را نشان می‌دهد. این آزمایش، کل کلسترول موجود در خون که توسط لیپوپروتئین‌های LDL، IDL، VLDL و شیلومیکرون حمل می‌شود را اندازه‌گیری می‌کند.

به دلیل این‌که بیشتر کلسترول خون توسط لیپوپروتئین‌های LDL حمل می‌شود، آزمایش کلسترول غیر HDL به آزمایش کلسترول LDL شباهت دارد. این آزمایش چون به جای کلسترول HDL، تمام کلسترول موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند، معیار بهتری از کلسترول LDL است.

پزشک برای آگاهی از این‌که آیا داروی کاهنده‌ی کلسترول برای بیمار مناسب است یا نه، از سطوح کلسترول غیر HDL استفاده می‌کند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

بیشتر کلسترول مورد نیاز توسط بدن سنتز می‌شود و به مصرف بیش‌ازحد آن در رژیم‌غذایی نیازی نیست. سبک زندگی اغلب می‌تواند باعث افزایش سطوح کلسترول غیر HDL شود، این افزایش ممکن است علائمی نداشته باشد و شما از آن بی‌خبر باشید.

در صورن نبود علائم، از طریق آزمایش خون می‌توان به افزایش سطح آن پی برد. البته علائم هشداردهنده‌ای وجود دارند که عبارت‌اند از:

  • درد قفسه‌ی سینه: سطوح بالای کلسترول باعث ایجاد پلاک آترواسکلروتیک در رگ‌ها و باریک شدن آن‌ها می‌شود. احساس درد در قفسه‌ی سینه می‌تواند به دلیل حمله‌ی قلبی باشد و باید به پزشک مراجعه کنید.
  • ایجاد رسوبات چربی در اطراف بدن که زانتوما (xanthomas) نام دارند.
  • رسوب کلسترول روی پلک و ایجاد حالتی به نام زانتلاسما (xanthelasmas)
  • تجمع رسوبات چربی و زرد‌رنگ کلسترول روی پوست، آرنج، زانو، زیر چشم و اطراف پلک‌ها

هایپرکلسترولمی خانوادگی که افزایش غیرطبیعی در مقدار کلسترول خون است، در افرادی دیده می‌شود که ژن‌های جهش‌یافته‌ی کلسترول را از والدین خود به ارث برده‌اند اما علت افزایش کلسترول در اکثر افراد، سبک‌زندگی ناسالم است.

عواملی که برمیزان کلسترول تأثیر می‌گذارند و باعث افزایش غیرعادی آن می‌شوند، عبارت‌اند از:

  • مصرف رژیم غذایی ناسالم که غنی از چربی اشباع‌شده است، مثل گوشت و لبنیات پُرچرب
  • عدم‌تحرک و ورزش نکردن
  • مصرف سیگار یا قرارگیری در معرض دود تنباکو
  • چاقی یا اضافه وزن

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات