جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

میکروآلبومین به کراتینین

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست میکروآلبومین به کراتینین که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش میکروآلبومین به کراتینین

میکروآلبومین مقدار کم پروتئین آلبومین است، که معمولاً در خون یافت می‌شود. کراتینین ماده‌ی دفعی طبیعی موجود در ادرار است. نسبت میکروآلبومین به کراتینین، مقدار آلبومین را نسبت به کراتینین در ادرار مقایسه می‌کند. اگر آلبومین در ادرار وجود داشته باشد، مقدار آن در طول روز متغیر است، اما کراتینین به مقدار ثابتی دفع می‌شود. به همین دلیل، پزشک با مقایسه‌ی مقدار آلبومین با کراتینین در ادرار، دقیق‌تر می‌تواند مقدار آلبومین را اندازه‌گیری کند. وجود آلبومین در ادرار نشان‌دهنده‌ی مشکل کلیوی است.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:دقت کنید که آلبومین را با پری‌آلبومین اشتباه نگیرید. پری‌آلبومین، پروتئین دیگری است و اندازه‌گیری آن برای تشخیص بیماری‌های متفاوتی به‌کار می‌رود.همچنین مهم است که بدانید، گاهی اوقات نوزادان بدون این که بیماری کلیوی داشته باشند، آلبومین از طریق ادرار دفع می‌کنند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

آلبومین پروتئینی است که به‌مقدار زیادی در خون وجود دارد. وقتی کلیه‌ها عملکرد مناسب خود را دارند، تنها مقدار خیلی کمی از آلبومین از طریق ادرار دفع می‎شود. در نارسایی کلیوی، مقدار زیادی پروتئین از طریق ادرار دفع می‌شود. مدت زیادی قبل از این‌که کلیه عملکرد خود را به‌طور کلی از دست بدهد، تغییرات اندک در کلیه باعث دفع مقدار کمی آلبومین از طریق ادرار می‌شود که میکروآلبومینمیا نامیده می‌شود. آزمایش نسبت آلبومین به کراتینین، این مقدار کم آلبومین دفعی را اندازه‌گیری می‌کند.

نسبت میکروآلبومین به کراتینین برای افرادی تجویز می‌شود که خطر بالایی برای ابتلا به بیماری‌های کلیوی دارند. افرادی که دیابت و فشارخون بالا دارند، جزء این گروه هستند.

افراد مبتلا به دیابت نوع یک، هر پنج سال یک‌بار و افراد مبتلا به دیابت نوع دو، هر ساله بهتر است این آزمایش را انجام دهند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات