جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

لیپوپروتئین a

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست لیپوپروتئین a که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

لیپوپروتئین a

لیپوپروتئین a یک عامل خطر برای بیماری قلبی- عروقی است. تحقیقات نشان می‌دهند که لیپوپروتئین a باعث تشکیل پلاک‌های کلسترول LDL در دیواره‌ی عروق خونی می‌شود، که آن‌ هم منجر به باریک یا مسدود شدن عروق و سفت شدن سرخرگ‌ها شده و خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

همچنین، آپولیپوپروتئین a، که بخشی از لیپوپروتئین  a  را تشکیل می‌دهد، از حل شدن لخته‌های خونی توسط آنزیم‌ها جلوگیری می‌کند، در نتیجه خطر تشکیل لخته در سرخرگ‌ها افزایش پیدا می‌کند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:برای آزمایش Lpa نیازی به آمادگی قبلی نیست. اگر پزشک همراه با این آزمایش، تست‌های پانل لیپید دیگری را برای سنجش سطح کلسترول و تری‌گلسیرید خون تجویز کند، ممکن است از بیمار خواسته شود، ۹ تا ۱۲ ساعت قبل انجام آزمایش ناشتا بوده و فقط آب بنوشد.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

سطح بالای لیپوپروتئین a خطر بیماری قلبی-عروقی را افزایش می‌دهد. افراد می‌توانند نتایج آزمایش پانل لیپیدی نرمالی داشته باشند اما سطح Lpa آن‌ها بالا باشد. برخی از بیماری‌های دیگر می‌تواند باعث افزایش سطح آن در خون می‌شوند که عبارت‌اند از:

  • کم‌کاری غده‌ی تیروئید، هایپوتیروئیدیسم
  • دیابت کنترل‌نشده
  • بیماری کلیوی
  • سندروم نفروتیک، که یک اختلال کلیوی است

در برخی از موارد، سطح پایین استروژن می‌تواند باعث افزایش سطح لیپوپروتئین a شود. پزشک همچنین ممکن است این آزمایش را برای افرادی که در دوران یائسگی هستند، جهت بررسی خطر بیماری قلبی تجویز کند، هرچند امری نادر است.

عوامل ژنتیکی سطح Lpa  را تعیین می‌کنند. در نتیجه، تغییر دادن مقدار آن دشوار است و در حال حاضر، درمان خاصی برای انجام آن وجود ندارد.

داروهایی که PCSK9 را مهار می‌کنند، می‌توانند باعث کاهش سطح Lpa شوند، اما قبل از این‌که پزشک این‌ داروها را جهت مصرف بیماران تجویز کند، باید مطالعات بیشتری برای تأیید اثر آن‌ها انجام گیرد.

آفرزیس لیپوپروتئین، فرایندی شبیه به دیالیز است. دستگاه، کلسترول را از پلاسمای خون جدا کرده و لیپوپروتئین a و کلسترول را از خون حذف می‌کند. هر هفته یا دو هفته یک‌بار لازم است تا این فرایند انجام شود.

از آنجایی که عوامل ژنتیکی تا حد زیادی سطح Lpa را تعیین می‌کنند، احتمال تغییر در طول زندگی فرد وجود ندارد.

اگر یائسگی یک عامل مداخله‌گر باشد، مصرف نیاسین و استروژن به آهستگی سطح Lpa را کاهش می‌دهند. اگرچه، مطالعات بیشتری برای تأیید تأثیرگذاری این داروها و توانایی آن‌ها در کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی باید انجام شود.

افراد می‌توانند بر روی کاهش فاکتورهای خطر قابل‌کنترل برای بیماری‌های قلبی-عروقی تمرکز کنند.

آزمایش Lpa یک آزمایش معمولی نیست.  با این حال، در صورتی که سابقه‌ی پزشکی خانوادگی فرد ناشناخته باشد یا دارای موارد زیر باشد، پزشک این آزمایش را تجویز می‌کند:

  • داشتن سابقه‌ی خانوادگی بیماری قلبی عروقی اولیه
  • ابتلا به بیماری قلبی-عروقی همراه با افزایش تدریجی سطح کلسترول و لیپید
  • خطر ارثی افزایش سطح کلسترول

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات