جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

اتوآنتی‌بادی‌های

سیتوپلاسمی سلول جزیره‌ای

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست اتوآنتی‌بادی‌های سیتوپلاسمی سلول جزیره‌ای (Islet cell cytoplasmic autoantibodies) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش اتوآنتی‌بادی‌های سیتوپلاسمی سلول جزیره‌ای

اتوآنتی‌بادی‌های جزیره‌ای، پروتئین‌هایی هستند که توسط سیستم ایمنی تولید می‌شوند و با دیابت نوع یک مرتبط هستند. این آزمایش می‌تواند حضور تعداد یک یا چند اتوآنتی‌بادی را در بدن شناسایی کند.

اتوآنتی‌بادی‌های جزیره‌ای، نشانگرهای پاسخ سیستم ایمنی به سلول‌های جزایر لانگرهانس پانکراس است، اما این اتوآنتی‌بادی‌ها عامل دیابت نوع یک نیستند. دیابت نوع دو در اثر مقاومت بدن به تأثیر انسولین (مقاومت به انسولین) همراه با کاهش تولید انسولین است که فرایندهای خودایمنی را شامل نمی‌شود.

دیابت نوع یک سابقاً دیابت نوجوانان یا وابسته به انسولین نامیده می‌شد، اما دوباره مشخص شده‌است که نشان‌دهنده‌ی کمبود مطلق انسولین است. وقتی دیابت نوع یک خودایمنی وجود داشته باشد، یک یا تعداد بیشتری از اتوآنتی‌بادی‌های جزایر لانگرهانس پانکراس در ۹۵ درصد از افراد مبتلا به دیابت در هنگام تشخیص اولیه وجود خواهد داشت.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:اتوآنتی‌بادی‌های جزایری می‌توانند قبل از تشخیص دیابت نوع ۱ نیز در خون وجود داشته باشند و معمولاً در زمان تشخیص حضور داشته و طی ۵ تا ۱۰ سال پس از تشخیص دیابت نوع ۱ مقدار آنها کاهش پیدا می‌کند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

این آزمایش ابتدا برای کمک به افتراق دیابت نوع یک از سایر انواع دیابت‌ها استفاده می‌شود. نتیجه‌ی این آزمایش برای افراد مبتلا به دیابت نوع یک مثبت، و برای افراد مبتلا به سایر انواع دیابت‌ها که به دلیل مشکلاتی غیر از خودایمنی ایجاد می‌شود، منفی است. دیابت نوع یک به دلیل کمبود انسولین در اثر فرایندهای خودایمنی که باعث تخریب سلول‌های بتای پانکراس شده و منجر به عدم تولید انسولین می‌شوند، رخ می‌دهد. درحالی‌که دیابت نوع دو به دلیل مقاومت نسبت به انسولین و کاهش نسبی تولید انسولین توسط پانکراس ایجاد می‌شود.

تعیین نوع دیابتی که فرد به آن مبتلاست، باعث درمانِ به‌موقع با روش‌های درمانی مناسب شده و از بروز عوارض بیماری نیز جلوگیری می‌شود. افراد مبتلا به دیابت نوع یک، به‌طور مکرر سطح گلوکز خود را می‌سنجند و برای کنترل سطح قند خون، چندین‌بار در روز انسولین تزریق می‌کنند. درحالی‌که، افراد مبتلا به دیابت نوع دو، سطح گلوکز خون خود را یک یا دوبار در روز می‌سنجند. این افراد به روش‌های مختلفی سطح قند خون خود را کنترل می‌کنند. برخی از افراد با رژیم غذایی و ورزش آن را کنترل می‌کنند. برخی دیگر از داروهای خوراکی استفاده کرده و تعداد کمتری نیز به تزریق انسولین نیاز دارند.

ترکیبی از این اتوآنتی‌بادی‌ها زمانی تجویز می‌شود که برای فردی، به‌تازگی دیابت تشخیص داده شده‌است و پزشک می‌خواهد بین دیابت نوع یک و سایر انواع دیابت‌ها مثل دیابت نوع دو، تمایز قائل شود. علاوه‌بر آن، این آزمایش می‌تواند زمانی استفاده شود که فرد مبتلا به دیابت نوع دو در کنترل سطح قند خون خود با درمان‌های مرسوم، با مشکل مواجه شده‌باشد. در چنین مواردی، نتیجه‌ی مثبت آزمایش نشان‌دهنده‌ی ابتلای فرد به دیابت نوع یک است نه نوع دو.

خیر. برای غربالگری، تشخیص و نظارت بر دیابت نوع ۱ و سایر انواع دیابت‌ها از آزمایش‌‌های قند خون و هموگلوبین A1C استفاده می‌کنند. آزمایش‌های اتوآنتی‌بادی پس از تشخیص دیابت می‌توانند برای کمک به تمایز بین دیابت نوع ۱ و نوع ۲ استفاده شوند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات