جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

اتـوآنتی‌بـادی‌هـای انسولین

(آنتی‌بادی‌های ضد‌انسولین)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست اتوآنتی‌بادی‌های انسولین (آنتی‌بادی‌های ضد‌انسولین) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

اتوآنتی‌بادی‌های انسولین (آنتی‌بادی‌های ضد‌انسولین)

آزمایش اتوآنتی‌بادی‌های انسولین، تولید آنتی‌بادی بر ضد‌انسولین توسط بدن را بررسی می‌کند. آنتی‎بادی پروتئینی است که بدن آن را برای محافظت از خود در برابر عوامل خارجی مثل ویروس‌ها و عضو پیوندی تولید می‌کند. اگر سیستم ایمنی به‌اشتباه بر ضد‌انسولین، آنتی‌بادی تولید کند، به دلیل کاهش سطح انسولین در بدن باعث بیماری دیابت خواهد شد.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:داروهایی مانند آنتی هیستامین‌ها یا استروئیدهای تزریقی با دوز پایین، به کاهش واکنش آلرژیک نسبت به انسولین کمک می‌کنند. اگر واکنش‌ها شدید باشند، یک فرآیند درمانی به نام حساسیت‌زدایی یا درمان دیگری برای حذف آنتی‎‌بادی‌ها از خون مورد نیاز است.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

این آزمایش در شرایط زیر تجویز می‌شود:

  • درصورت ابتلا به دیابت یا قرارداشتن در معرض خطر ابتلا به دیابت
  • احتمال پاسخ آلرژیک به انسولین وجود داشته باشد
  • به‌نظر برسد که انسولین دیگر دیابت بیمار را کنترل نمی‌کند.
  • اگر برای کنترل دیابت انسولین تزریق می‌کنید و سطح قند خونتان بسیار متنوع است، خیلی بالا یا خیلی پایین، که نمی‌توان با غذای مصرفی و زمان تزریق انسولین آن را توضیح داد.

برای تشخیص دیابت نوع یک: وجود آنتی‌بادی بر ضدانسولین در بیماران مبتلا به دیابت ملیتوس، نشان‌دهنده‌ی پاسخ خودایمنی است که باعث دیابت نوع یک خودایمنی می‌شود. توصیه می‌شود که این آزمایش قبل از شروع انسولین‌درمانی انجام شود. برای افرادی که درمان را شروع کرده‌اند، برای معتبر بودن نتیجه‌، نباید یک هفته قبل از آزمایش انسولین تزریق کنند.

برای پیش‌بینی دیابت نوع یک: وجود اتوآنتی‌بادی علیه انسولین در یک فردی که هیچ علائمی از دیابت ندارد، او را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع یک قرار می‌دهد.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات