جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

هموگلوبین A1C

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست هموگلوبین A1C که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش هموگلوبین A1C

سطح گلوکز از ساعتی به ساعت دیگر، حتی دقیقه‌به‌دقیقه در حال نوسان است؛ بنابراین، تنها با اندازه‌گیری گلوکز خون، کنترل سطح کلی گلوکز مشکل خواهد بود. مزیت اصلی آزمایش هموگلوبین A1C، یکپارچه کردن تمام این نوسانات است که یک میانگین کلی از قند خون سه ماهه‌ی فرد ارائه می‌دهد.

آزمایش هموگلوبین A1C در دو حالت بسیار مفید است. اول این‌که، می‌تواند در تشخیص دیابت نوع یک و دو بسیار کمک‌کننده باشد. به‌طور خاص می‌تواند در نظارت پیش‌دیابت، برای تعیین این که آیا درحال بهبودی یا ابتلا به دیابت نوع دو هستید، مفید باشد.

دوم این‌که، آزمایش هموگلوبین A1C برای نظارت و کنترل دیابتِ تشخیص داده‎شده بسیار مهم است. آزمایش، چگونگی تأثیر روند درمانی و اقدامات بعدی مورد نیاز برای کنترل بیماری را نشان می‌دهد. اغلب پزشکان، این آزمایش را برای ۲ تا ۴ بار در سال تجویز می‌کنند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آزمایش هموگلوبین A1C درصد هموگلوبین‌های متصل به گلوکز را اندازه‌گیری می‌کند که منعکس‌کننده‌ی ‌مقدار گلوکز موجود در جریان خون است. این آزمایش میانگین سطح گلوکز خون را در دو الی سه ماه گذشته را نشان می‌دهد.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

نتایج این آزمایش در موارد زیر به پزشک کمک می‌کند:

شناسایی پیش‌دیابت: اگر سطح هموگلوبین A1C شما بین ۷/۵ تا ۴/۶ درصد باشد، احتمالاً پیش‌دیابت دارید. این ممکن است شوکه‌کننده باشد، مخصوصاً اگر احساس کنید همه چیز طبیعی است، اما کارهای زیادی است که می‌توانید انجام دهید. برای بهبود سطح گلوکز خون خود با پزشک همکاری کنید.

تشخیص دیابت: اگر هنوز دیابت شما تشخیص داده نشده‌است، اندازه‌گیری هموگلوبین ۵/۶ درصد یا بالاتر، تشخیص را قطعی می‌کند. شما باید با پزشک خود مشورت کنید تا سطح گوکز خون‌تان را کاهش داده و به محدوده‌ی نرمال برساند. ورزش کردن و رژیم‌ غذایی مناسب شما را در مسیر درست قرار می‌دهد. ممکن ‌است لازم باشد تا یک یا چند دارو نیز مصرف کنید.

مدیریت و کنترل دیابت: برای بیشتر افرادی که دیابت دارند، حفظ سطح هموگلوبین A1C در کمتر از ۷ درصد، به عنوان هدف استاندارد درمان درنظر گرفته می‌شود. گاهی این استاندارد امکان‌پذیر نیست، مخصوصاً در جوامع خاصی با سنین بالا، بنابراین دستیابی به مقدار ۸ درصد معقول‌تر است. اگر دیابت دارید و سطح هموگلوبین A1C کاهش پیدا نمی‌کند، باید پزشک برنامه درمانی دیگری را برایتان تجویز کند.

بیماری‌هایی که طول عمر گلبول‌های قرمز را تغییر می‌دهند، مانند از دست دادن خون ، بیماری سلول داسی‌شکل، درمان با اریتروپویتین، همودیالیز یا تزریق خون، می‌توانند سطح A1C را نیز تغییر دهند.

نتیجه‌ی کاذب A1C می‌تواند در افرادی که آهن بسیار پایینی دارند، مثل افراد مبتلا به کم‌خونی فقر آهن رخ دهد.. سایر دلایل نتایج کاذب A1C، نارسایی کلیه یا بیماری کبدی است.

این آزمایش تغییرات طولانی‌مدت در سطح گلوکز خون را در طی ماه‌های گذشته نشان می‌دهد و نمی‌تواند افزایش یا کاهش ناگهانی یا موقتی در سطح گلوکز خون را نشان دهد.

بله. در برخی افراد، آزمایش گلوکز خون دیابت را نشان می‌دهد ولی آزمایش  A1C نشان نمی‌دهد. عکس آن نیز ممکن است رخ دهد، یعنی آزمایش A1C ممکن است دیابت را تشخیص دهد، اما آزمایش قند خون این‌طور نباشد. به همین دلیل پزشک ممکن است تجویز این آزمایش‌ها را تکرار کند. همچنین ممکن است برای یک فرد نتیجه‌ی چند آزمایش مختلف باشد که این به دلیل عدم تشخیص آن در مراحل اولیه بیماری بوده است. به همین دلیل پزشک در چند ماه آزمایش‌ها را تکرار می‌کند تا به تشخیص درست برسد.

در بیشتر موارد، نتایج آزمایش چند روز پس از آزمایش خون آماده می‌شود. می‌توانید به‌صورت حضوری آن را از آزمایشگاهی که در آن آزمایش انجام دادید تهیه کنید. برخی از آزمایشگاه‌ها و مطب‌ها امکان دریافت آنلاین نتایج را فراهم کرده‌اند.

اگر در آزمایشگاه ماهان آزمایش خود را انجام دادید، برای دریافت نتیجه‌ی آزمایش، روزهای شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح لغایت ۸ عصر می‌توانید به‌صورت حضوری یا با استفاده از واتساپ، ارسال با پیک و همچنین در بخش جواب‌دهی سایت آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین نتیجه‌ی آزمایش خود را دریافت کنید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است رنج نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و این رنج ذکر شده در این مطلب برای همه‌ی آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین‌دلیل به محدوده ذکر‌شده در برگه‌ی ‌آزمایش دقت کرده و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه آن مشورت کنید.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات