جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

هماتوکریت در خانم‌ها

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست هماتوکریت که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش هماتوکریت در خانم‌ها

آزمایش هماتوکریت، حجمی از خون که توسط گلبول‌های قرمز اشغال شده ‌است را، اندازه‌گیری می‌کند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آزمایش هماتوکریت اندازه‌گیری نسبت خونی است که از گلبول‌های قرمز تشکیل شده‌است. خون حاوی پلاسما (قسمت مایع که حاوی هورمون‌ها، مواد مغذی و الکترولیت ها است)، گلبول‌های قرمز، پلاکت‌ها و گلبول‌های‌سفید است. نسبت هر یک از این ترکیبات باید در محدوده‌ی معینی باشد. تغییر در غلظت هر یک از این اجزاء مهم، نشان‌دهنده‌ی یک مشکل یا بیماری است.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

در بیشتر موارد، نتایج آزمایش چند روز پس از آزمایش خون آماده می‌شود. می‌توانید به‌صورت حضوری آن را از آزمایشگاه تهیه کنید. برخی از آزمایشگاه‌ها و مطب‌ها امکان دریافت آنلاین نتایج را فراهم کرده‌اند.

اگر در آزمایشگاه ماهان آزمایش خود را انجام می‌دهید ، برای دریافت نتیجه‌ی آزمایش، روزهای شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح لغایت ۸ عصر می‌توانید به‌صورت حضوری ویا با استفاده از واتساپ، ارسال با پیک و همچنین در بخش جواب‌دهی سایت آزمایشگاه ماهان، به‌صورت آنلاین، نتیجه‌ی آزمایش خود را دریافت کنید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است رنج نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و این رنج ذکر شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ی ذکر‌شده در برگه‌ی ‌آزمایش دقت کرده و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ی آن مشورت کنید.

آزمایش هماتوکریت با تعیین درصد گلبول‌های قرمز تشکیل‌دهنده‌ی خون، بیماری‌های مرتبط با تعداد بسیار کم گلبول‌های قرمز یا تعداد بسیار زیاد این سلول‌ها را تشخیص می‌دهد.

معمولاً پزشک از این آزمایش برای بررسی کم‌خونی (آنمی) استفاده می‌کند. آنمی یک اختلال خونی مرتبط با کاهش تعداد گلبول‌های قرمز است که علائمی مانند، خستگی، سردرد و سرگیجه دارد. همچنین این آزمایش ممکن است برای غربالگری  بیماری پلی‌سیتمی‌ورا استفاده شود. پلی‌سیتمی‌ورا یک بیماری خونی نادر است که باعث بزرگ شدن طحال، خستگی و سردرد می‌شود.

در افراد تحت درمان سرطان، آزمایش هماتوکریت برای بررسی نحوه پاسخ بیمار به دارو، آگاهی و توانمندسازی پزشک جهت مدیریت عوارض جانبی درمان استفاده می‌شود.

معمولاً هماتوکریت با بالا رفتن سن، به‌ویژه در شرایط بیماری‌ خونی که گلبول‌های قرمز را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، تغییر می‌کند. درصورت تغییر قابل‌توجه در درصد هماتوکریت، بهتر است با پزشک در مورد علت احتمالی آن صحبت کنید. هرگز تغییرات اساسی را با بهانه‌ی افزایش سن نادیده نگیرید.

کم‌آبی باعث افزایش هماتوکریت می‌شود، اما در حقیقت دهیدراته شدن مقدار گلبول‌های قرمز را افزایش نمی‌دهد. دهیدراتاسیون یعنی حجم خون کاهش پیدا کرده است؛ بنابراین هماتوکریت بالاتر به‌نظر‌ می‌رسد زیرا گلبول‌های قرمز نسبت بالاتری از کل خون را تشکیل داده‌اند. دهیدراتاسیون می‌تواند همراه با آنمی باشد، یعنی با این که فرد کم‌خون است اما چون حجم خون او کم است، هماتوکریت بالایی را نشان می‌دهد.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات