جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

اتوآنتی‌بادی

آنزیم گلوتامیک‌اسید دکربوکسیلاز

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست اتوآنتی بادی آنزیم گلوتامیک اسید دکربوکسیلاز (GAD) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش اتوآنتی‌بادی آنزیم گلوتامیک‌اسید دکربوکسیلاز (GAD)

آزمایش اتوآنتی‌بادی گلوتامیک‌اسید دکربکسیلاز برای کمک به کشف این که فرد به دیابت نوع یک مبتلاست یا دیابت خودایمنی نهفته بزرگسالی (LADA)، استفاده می‌شود.

این آزمایش، به آزمایش پپتید C که میزان انسولین تولیدی توسط بدن را اندازه‌گیری می‌کند، ترجیح داده می‌شود. آزمایش اتوآبادی گلوتامیک‌اسید دکربوکسیلاز آزمایش خونی است که نوعی از آنتی‌بادی‌ها را که توسط بدن تولید و باعث تخریب آنزیم گلوتامیک‌اسید دکربوکسیلاز سلول‌های خودی می‌شود، را اندازه‌گیری می‌کند. در دیابت نوع یک، انواعی از آنتی‌بادی‌ها در جریان خون درگردش هستند که یک نوع از آن‌ها گلوتامیک‌اسید دکربوکسیلاز را مورد هدف قرار می‌دهند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

این آزمایش با هدف تعیین نوع دیابتی که فرد دارد، تجویز می‌شود. این آزمایش به‌خصوص برای افراد بالای ۳۰ سال که به دیابت مبتلا می‌شوند و به دلیل عدم زیاد بودن وزن تشخیص دیابت نوع دو برای آن‌ها با شک همراه است، کاربرد دارد.

این آزمایش همچنین می‌تواند برای تعیین این که آیا دیابت بارداری ممکن است دیابت نوع یک باشد، استفاده می‌شود. همین‌طور، برای سنجش پیشرفت دیابت نوع یک یا نشان دادن خطر ابتلا به دیابت نوع یک یا دیابت خودایمنی نهفته نیز از این آزمایش استفاده می‌کنند.

وجود آنتی‌بادی ضد گلوتامیک‌اسید دکربوکسیلاز در ۷۵ درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع یک، در هنگام تشخیص دیده می‌شود. اگر این آنتی‌بادی در بدن وجود داشته باشد، یعنی فرد به دیابت نوع یک مبتلاست. اگر اتوآنتی‌بادی گلوتامیک‌اسید دکربوکسیلاز وجود نداشته باشد، آزمایش به‌طور قطعی نمی‌تواند بگوید که فرد دیابت نوع یک ندارد.

پاسخ خودایمنی برعلیه انتقال‌دهنده‌های عصبی که آنتی‌‌بادی‌های گلوتامیک‌اسید دکربوکسیلاز آن‌ها را مورد هدف قرار می‌دهند، باعث بیماری به نام استیف پرسن (Stiff-person syndrome) می‌شود. این بیماری نادر است اما بسیاری از افرادی که این سندروم را دارند، به دیابت نوع یک نیز مبتلا هستند. سطح این آنتی‌بادی در افراد مبتلا به سندروم استیف پرسن، معمولاً بیشتر از افراد مبتلا به دیابت نوع یک است.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات