جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

آزمایش تیروکسین آزاد (T4آزاد)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش تیروکسین آزاد(T4آزاد)که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش آزمایش تیروکسین آزاد (T4آزاد)

تیروکسین یا T4 یکی از دو هورمون مهم تیروئیدی است. تقریباً تمام T4 موجود در خون (۹۷/۹۹ درصد) به پروتئین‌های پلاسما متصل است، اما فقط T4 غیرمتصل به پروتئین فعال است. آزمایش T4 آزاد مقدار ناچیز T4 موجود در خون را که T4 فعال و دارای عملکرد است، اندازه‌گیری می‌کند.

مزیت سنجش T4 آزاد این است که مقدار این هورمون تحت‌تأثیر تغییرات پروتئین‌های متصل‌شونده به هورمون‌های تیروئیدی قرار نمی‌گیرد. در اکثر افراد، آزمایش T4 آزاد با آزمایش TSH برای ارزیابی وضعیت کلی غده‌ی تیروئید انجام می‌گیرد.

پزشک برای تشخیص کم‌کاری یا پرکاری غده، این آزمایش را تجویز می‌کند. همین‌طور این آزمایش برای نظارت بر نحوه‌ی درمان یا تعغییرات ایجاد شده در طی درمان نیز تجویز می‌شود.

از علائم کم‌کاری تیروئید می‌توان به افزایش وزن (حتی درصورت عدم پرخوری)، حساس‌تر شدن نسبت به سرما، کمبود انرژی، تغییرات قاعدگی (مانند افزایش شدت آن)، ضعف عضلانی، یبوست و خشکی پوست و مو اشاره کرد.

نتایج آزمایش ممکن است برحسب سن، جنسیت، سابقه پزشکی، روش مورد استفاده برای آزمایش و موارد دیگر متفاوت باشد. همواره غیرطبیعی بودن نتیجه‌ی آزمایش به معنای این نیست که یک مشکل جدی وجود دارد. برای اطمینان حتماً با پزشک درمورد نتیجه‌ی آزمایش خود مشورت کنید.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آزمایش تیروکسین به تشخیص اختلالات تیروئیدی کمک می‌کند. تیروئید یک غده‌ی کوچک پروانه‌ای‌شکل است که در نزدیکی گلو قرار دارد. غده‌ی تیروئید هورمون‌هایی را تولید می‌کند که تنظیم‌کننده‌ی نحوه‌ی مصرف انرژی در بدن است. همچنین، نقش مهمی در تنظیم وزن، دمای بدن، قدرت عضلانی و حتی خلق‌و‌خو دارند. تیروکسین که T4 نیز نام دارد، نوعی هورمون تیروئیدی است که افزایش یا کاهش آن می‌تواند نشان‌دهنده‌ی بیماری تیروئیدی باشد.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

بیماری‌های تیروئیدی در خانم‌ها بسیار شایع‌تر است و اغلب در سنین زیر ۴۰ سال رخ می‌دهد. همچنین یک بیماری خانوادگی نیز محسوب می‌شود. اگر یکی از اعضای خانواده‌تان تا‌به‌حال بیماری تیروئیدی داشته‌است یا اگر علائم کم‌کاری تیروئیدی (هیپوتیروئیدیسم) یا پرکاری تیروئیدی (هایپرتیروئیدیسم) دارید، بهتر است تا آزمایش تیروکسین را انجام دهید.

علائم پرکاری تیروئید عبارت‌اند از:

 • داشتن استرس و اضطراب
 • کاهش وزن بی‌دلیل
 • لرزش در دست‌ها
 • افزایش ضربان قلب
 • پف کردن بدن مخصوصاً صورت
 • برآمدگی چشم‌ها
 • اختلال در خواب

علائم کم‌کاری تیروئید عبارت‌اند از:

 • افزایش وزن بی‌دلیل
 • خستگی و بی‌حالی
 • ریزش مو
 • حساس‌شدن نسبت به سرما
 • قاعدگی‌های نامنظم
 • یبوست

بله، داروهای زیادی وجود دارند که ممکن است بر وضعیت غده‌ی تیروئید تأثیر بگذارند. یکی از مثال‌های مهم بیوتین است که بدون نسخه به‌عنوان مکمل مصرف می‌شود و باعث می‌شود عملکرد غده‌ی تیروئید و میزان هورمون‌های تیروئیدی زمانی‌که در خون طبیعی هستند، غیرطبیعی به نظر برسند. ۲ روز قبل از خون‌گیری برای آزمایش عملکرد غده تیروئید نباید بیوتین مصرف شود.

سیستم ایمنی به‌طور معمول از بدن در برابر عفونت محافظت می‌کند، اما بسیاری از مشکلات تیروئیدی ناشی از واکنش سیستم ایمنی در برابر تیروئید (بیماری خود ایمنی تیروئید) است. آنتی‌بادی‌های ساخته‌شده توسط سیستم ایمنی مثل آنتی‌بادی ضد‌تیروئید پراکسیداز و آنتی‌بادی ضدتیروگلوبولین اغلب در بیماران مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو وجود دارد.

در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید، اندازه‌گیری آنتی‌بادی ضد‌گیرنده‌ی TSH در خون، به تشخیص بیماری گریوز کمک می‌کند.

انجام آزمایش خون خطر بسیار کمی دارد. ممکن است در نقطه‌ای که سوزن برای خون‌گیری تزریق شده درد خفیفی یا کبودی داشته باشید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می‌روند.

ممکن است در دوران بارداری تغییراتی در سطح هورمون‌های تیروئیدی اتفاق بیفتد. اگرچه شایع نیست، اما برخی از خانم‌ها ممکن است در دوران بارداری به بیماری‌های تیروئیدی مبتلا شوند. هایپرتیروئیدیسم در حدود ۱/۰ درصد تا ۴/۰ درصد از بارداری ها اتفاق می‌افتد، در حالی که هیپوتیروئیدیسم در حدود ۵/۲ درصد از بارداری‌ها اتفاق می‌افتد.

پرکاری تیروئید و درموارد کمتر، کم‌کاری تیروئید ممکن است بعد از بارداری نیز باقی بماند. اگر در دوران بارداری به بیماری تیروئیدی مبتلا شوید، پس از تولد نوزاد، پزشک وضعیت شما را تحت نظر خواهد گرفت. همچنین، درصورت داشتن سابقه‌ی بیماری تیروئیدی، قبل از اقدام به بارداری حتماً با پزشک صحبت کنید.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات