جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

تری‌یدوتیرونین آزاد (T3 آزاد)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش سطح تری‌یدوتیرونین یا هورمون T3 که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش تری‌یدوتیرونین آزاد (T3 آزاد)

تری‌یدوتیرونین یا T3 یکی از دو هورمون مهم غده‌ی تیروئید است. بیشتر T3 موجود در خون (۷/۹۹ درصد) به پروتئین‌های موجود در خون متصل است، اما فقط T3 آزاد فعال است و عملکرد دارد. تست T3 آزاد، مقدار کم T3 فعال موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند. برخلاف اندازه‌گیری T3 کل، مزیت اندازه‌گیری T3 آزاد این است که نتیجه‌ی این آزمایش تحت‌تأثیر تغییرات پروتئین‌های متصل‌شونده به هورمون‌های‌تیروئیدی قرار نمی‌گیرد.

اندازه‌گیری T3 آزاد معمولاً در ارزیابی وضعیت هورمون‌های تیروئید فرد ضروری نیست و اندازه‌‌گیری سطح TSH و T4 آزاد کافی است. با این حال، به‌ندرت پیش می‌آید که برخی از افراد مبتلا به پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) سطح T3 بالایی داشته باشند اما سطح T4 در آن‌ها طبیعی باشد؛ بنابراین، اندازه‌گیری T3 آزاد زمانی مفیدتر است که سطح TSH پایین (که نشان‌دهنده‌ی پرکاری تیروئید است) اما سطح T4 طبیعی باشد.

بیشتر T3 موجود در بدن به پروتئین متصل می‌شود. مقداری از T3 به پروتئین متصل نمی‌شود و T3 آزاد نام دارد. این نوع T3 آزادانه در خون گردش می‌کند. رایج ترین آزمایش T3، هر دو نوع T3 را در خون اندازه‌گیری می‌کند.

با اندازه‌گیری T3 در خون، پزشک مشکل تیروئیدی را تشخیص می‌دهد. نتایج آزمایش ممکن است برحسب سن، جنسیت، سابقه‌ی سلامتی، روش مورد استفاده برای آزمایش و موارد دیگر متفاوت باشد. همواره غیرطبیعی بودن آزمایش به معنای این نیست که یک مشکل جدی وجود دارد. برای اطمینان حتماً با پزشک درمورد نتیجه‌ی آزمایش خود مشورت کنید.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:این آزمایش سطح تری‌یدوتیرونین یا هورمون T3 را در خون سنجش می‌کند. T3 یکی از دو هورمونی است که توسط غده‌ی تیروئید تولید می‌شود. تیروئید، غده‌ی کوچک پروانه‌ای‌شکل است که در نزدیکی گلو قرار دارد. هورمون دیگری که توسط تیروئید ساخته می‌شود، تیروکسین (T4) نام دارد. T3 و T4 با یکدیگر فعالیت می‌کنند و باعث تنظیم مصرف انرژی توسط بدن، کنترل وزن، دما و قدرت عضلانی می‌شوند. همچنین، در تنظیم سیستم عصبی نیز نقش دارند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

زمانی‌که فردی مشکوک به بیماری تیروئیدی باشد این آزمایش توسط پزشک تجویز می‌‌شود. اختلال‌های تیروئیدی مرتبط با T3 عبارت‌اند از:

 • پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم): زمانی‌که غده‌ی تیروئید هورمون تیروئیدی بیش‌از حد سنتر می‌کند.
 • کم‌کاری غده‌ی هیپوفیز: زمانی که غده‌ی هیپوفیز مقادیر طبیعی از هورمون‌های هیپوفیز مثل TSH (هورمون محرک تولید تیروئید) را سنتز نمی‌کند.
 • کم‌کاری اولیه یا ثانویه غده‌ی تیروئید: زمانی‌که به دلیل اختلال در غده‌ی تیروئیدی، میزان تولید هورمون‌های آن کاهش پیدا می‌کند.
 • فلج دوره‌ای تیروتوکسیک (thyrotoxic): غده‌ی تیروئید سطوح بالایی از هورمون‌های تیروئیدی را تولید می‌کند و سمیت ناشی از آن باعث ضعف عضلانی می‌شود.

اختلالات تیروئیدی می‌تواند منجر به مشکلات روانی مانند اضطراب یا مشکلات جسمی مانند یبوست و نامنظم شدن قاعدگی شود.

علائمی که به دلیل غیرطبیعی بودن میزان T3 می‌تواند ایجاد ‌شود عبارت‌اند از:

 • ضعف و خستگی
 • اختلال در خواب
 • افزایش حساسیت به گرما یا سرما
 • کاهش یا افزایش وزن
 • خشکی پوست یا پف کردن صورت
 • خشکی چشم‌ها، تحریک‌‌پذیر شدن و پف‌کردن چشم‌ها
 • ریزش مو
 • لرزش دست
 • افزایش ضربان قلب

در برخی موارد، پزشک برای پیگیری روند درمانی مشکل تیروئیدی آزمایش T3 آزاد را تجویز می‌کند تا تغییر در وضعیت بیمار را بررسی کند.

 گاهی اوقات، پزشک ممکن است آزمایش T4 یا آزمایش TSH را نیز تجویز کند. TSH یا هورمون محرک تیروئید، هورمونی است که باعث تحریک تیروئید برای تولید T3 و T4 می‌شود. انجام چند آزمایش مرتبط با هم، به تشخیص درست پزشک کمک می‌‌کند.

بله، داروهای زیادی وجود دارند که ممکن است بر وضعیت غده‌ی تیروئید تأثیر بگذارند. یکی از مثال‌های مهم بیوتین است که بدون نسخه به‌عنوان مکمل مصرف می‌شود و باعث می‌شود عملکرد غده‌ی تیروئید و میزان هورمون‌های تیروئیدی زمانی‌که در خون طبیعی هستند، غیرطبیعی به نظر برسند. ۲ روز قبل از خون‌گیری برای آزمایش عملکرد غده تیروئید نباید بیوتین مصرف شود.

سیستم ایمنی به‌طور معمول از بدن در برابر عفونت محافظت می‌کند، اما بسیاری از مشکلات تیروئیدی ناشی از واکنش سیستم ایمنی در برابر تیروئید (بیماری خود ایمنی تیروئید) است. آنتی‌بادی‌های ساخته‌شده توسط سیستم ایمنی مثل آنتی‌بادی ضد‌تیروئید پراکسیداز و آنتی‌بادی ضدتیروگلوبولین اغلب در بیماران مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو وجود دارد.

در بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید، اندازه‌گیری آنتی‌بادی ضد‌گیرنده‌ی TSH در خون، به تشخیص بیماری گریوز کمک می‌کند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات