جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

گلوکز پلاسمای ناشتا

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست گلوکز پلاسمای ناشتا که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا

آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا (FPG)، که گلوکز خون ناشتا (FBG) یا قند خون ناشتا نیز نامیده می‌شود، سطح گلوکز را در خون اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش برای بررسی دیابت استفاده می‌شود که آزمایشی نسبتا ساده، دقیق و ارزان است که اختلالات مرتبط با انسولین را نشان می‌دهد.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا، یک آزمایش خون غیر تهاجمی است که می‌تواند برای تعیین خطر ابتلا به دیابت، تشخیص دیابت، و ارزیابی سطح قند خون و عملکرد انسولین در افراد مبتلا به دیابت استفاده شود. نتایج غیرطبیعی کمک می‌کند تا در صورت نیاز تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید و پزشک نیز داروهایی را تجویز خواهد کرد.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

این آزمایش یک تست غربالگری برای افراد 35 سال به بالا است که هر سه سال یک‌بار تجویز می‌شود. علاوه‌بر آن، برای افرادی که علائم دیابت یا فاکتورهای خطر چندگانه دیابت را دارند، نیز این آزمایش کاربرد دارد. گرسنگی طولانی‌مدت باعث تحریک هورمونی به‌نام گلوکاگن می‌شود، که توسط پانکراس تولید شده و باعث ترشح گلوکز از کبد به جریان خون می‌شود. اگر دیابت نداشته باشید، بدن با تولید انسولین به این ترشح گلوکز به جریان خون پاسخ می‌دهد، که از هایپرگلایسمی یا افزایش قندخون جلوگیری می‌شود. اما اگر بدن نتواند انسولین کافی تولید کند، یا نتواند به طرز صحیحی به انسولین پاسخ دهد، سطح قند خون ناشتا بالا خواهد ماند.

این آزمایش نه تنها برای تشخیص دیابت، بلکه برای جلوگیری از آن نیز انجام می‌شود.

در تشخیص دیابت، آزمایش قندخون ناشتا ممکن است به تنهایی انجام شود یا همراه با یک یا دو آزمایش زیر انجام شود:

 • آزمایش تحمل گلوکز تصادفی
 • آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)، که سطح گلوکز خون را پس از خوردن نوشیدنی غنی از گلوکز (شیرین)، پس از گذشت مدت زمان مشخصی اندازه‌گیری می‌کند.
 • هموگلوبین A1C، که میانگین سطح گلوکز خون را طی دو الی سه ماه گذشته اندازه‌گیری می‌کند.

اگر  پزشک آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا را به دلیل وجود علائم دیابت در فرد تجویز کند، لازم است برای تایید نتایج، آزمایش در زمان دیگری تکرار شود. گاهی به جای تکرار آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا، پزشک آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) یا هموگلوبین A1c را تجویز می‌کند.

آزمایش گلوکز پلاسمای ناشتا، دقیق بوده و حساسیت بیشتری نسبت به آزمایش HbA1C دارد، اما حساسیت آن به اندازه آزمایش استاندارد تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) نیست.

اگر آزمایش به جای صبح، بعد از ظهر انجام شود، نتیجه آزمایش سطح گلوکز پلاسمای ناشتا، کمتر از حد نرمال را نشان خواهد داد. اگر فاصله‌ی زمانی زیادی بین نمونه‌گیری و تحلیل نمونه توسط آزمایشگاه وجود داشته باشد، نتیجه آزمایش به‌طور کاذب کم خواهد بود. نتیجه آزمایش همچنین می‌تواند تحت تاثیر شرایط پزشکی قبلی یا کنونی یا عادت‌های شخصی مثل سیگار کشیدن و ورزش  قرار بگیرد. پزشک هنگام تفسیر نتایج، همه‌ی سوابق پزشکی فرد را در نظر می‌گیرد.

افزایش گلوکز پلاسما در حالت ناشتا می‌تواند دلایل دیگری به جز دیابت داشته باشد، که عبارتند از:

 • سندروم کوشینگ
 • پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری
 • پانکراتیت یا التهاب پانکراس
 • سپسیس
 • انفارکتوس میوکارد یا سکته‌ی قلبی

پزشک علائم بیمار را بررسی می‌کند و در صورت لزوم برای رد این بیماری‌ها، آزمایش‌های دیگری را تجویز می‌کند.

سطح پایین گلوکز پلاسما علاوه بر هیپوگلایسمی می‌تواند به دلیل شرایط زیر باشد:

 • هیپوگلیسمی یا کاهش قند خون واکنشی (پس از مصرف غذا)
 • نارسایی کبدی یا کلیوی
 • تومورهای پانکراسی مانند انسولینوم (insulinomas)، در این حالت سطح گلوکز پلاسمای ناشتا کمتر از 55 mg/dL بوده و علائم برزو پیدا می‌کنند.
 • کم‌کاری هیپوفیز (Hypopituitarism) یک شرایط نادر است که مشخصه‌ی آن کاهش تولید هورمون‌ها است.
 • سندروم سوء جذب

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات