جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

دی هیدرواپی‌آندروسترون‌سولفات

(DHEA-S)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش دی هیدرواپی‌آندروسترون‌سولفات (DHEA-S) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش دی هیدرواپی‌آندروسترون‌سولفات (DHEA-S)

دی‌هیدرواپی‌آندرسترون سولفات (DHEA-S) نوعی هورمون آندروژنیک دی‌هیدرواپی‌آندروسترون (DHEA-S) است که یک مولکول سولفات (یک اتم سولفور و سه اتم اکسیژن) به آن متصل است. تقریباً همه‌ی هورمون‌های دی‌هیدرواپی‌آندروسترون به صورت دی‌هیدرواپی‌آندروسترون سولفات در خون گردش می‌کنند.

سطح DHEAS در خون به تدریج در خانم‌هایی که سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) دارند، افزایش پیدا می‌کند. پزشک سنجش سطح سرمی این استروئید را در خانم‌ها، برای رد کردن سایر بیماری‌هایی تجویز می‌کند که علائمی مشابه با تخمدان پلی‌کیستیک دارند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:DHEAS توسط غده‌ی آدرنال ترشح می‌شود و فراوان‌ترین هورمون استروئیدی موجود در جریان خون است. در رحم، دی‌هیدرواپی‌آندروسترون سولفات به مقدار زیادی توسط جنین تولید می‌شود. چند هفته پس از متولد شدن نوزاد، این مقدار ۸۰ درصد کاهش پیدا می‌کند، تا زمانی‌که در دوران بلوغ، دوباره افزایش پیدا کند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

 • بررسی عملکرد غده‌ی آدرنال (فوق‌کلیه)
 • تشخیص تومورهای موجود در غده‌ی فوق‌کلیه
 • تشخیص اختلالات بیضه یا تخمدان
 • شناسایی علت بلوغ زودرس در پسرها
 • یافتن علت رشد بیش‌ازحد موهای زائد در بدن خانم‌ها و ایجاد ویژگی‌های مردانه در آنها

پزشک این آزمایش را برای کسانی تجویز می‌کند که علائم نشان‌دهنده‌ی اختلالات غده‌ی آدرنال (فوق‌کلیه)، تومور در غده‌ی آدرنال و مشکلات دیگر را داشته باشد. این آزمایش می‌تواند نحوه‌ی عملکرد غده‌ی آدرنال را نشان دهد. برای نوزادان یا کودکانی که بیناجنسی (اینترسکس) هستند نیز این آزمایش انجام می‌شود. بیناجنسی یعنی آناتومی اندام‌های جنسی یا تولیدمثلی یک فرد نشان‌دهنده‌ی یک جنسیت مشخص (زن/ مرد) نیست.

پسربچه‌ها با سطوح بالای دی‌هیدرواپی‌آندروسترون سولفات ممکن است بلوغ زودرس را تجربه کنند. افراد بزرگسالی که در بدو تولد سطح DHEAS در آنها بالا بود، ممکن است علائمی نداشته باشند.

خانم‌هایی که با سطح بالای DHEAS متولد می‌شوند، می‌توانند علام زیر را داشته باشند:

 • قاعدگی غیرطبیعی، آمنوره یا عدم‌قاعدگی
 • رشد بیش‌ازحد مو در بدن (Hirsutism)
 • ریزش مو در بالای سر
 • ناباروری
 • جوش‌ یا آکنه‌های شدید
 • آتروفی یا خشکی واژن
 • افزایش قدرت عضلانی
 • بم شدن صدا

سطح پایین DHEAS می‌تواند باعث ناتوانی جنسی مثل کاهش میل جنسی در خانم‌ها و آقایان شود. آقایان ممکن است اختلال در نعوظ را نیز تجربه کنند. نازک شدن بافت واژن در خانم‌ها از دیگر عوارض آن است.

علاوه‌بر آن، سطح پایین DHEAS می‌تواند باعث موارد زیر شود:

 • دهیدراتاسیون یا کم‌‌آبی
 • سرگیجه
 • حالت تهوع و استفراغ
 • کاهش وزن غیر‌منتظره

داروهای زیادی می‌توانند باعث تغییر در میزان DHEAS شوند. انسولین، داروهای پیشگیری از بارداری، کورتیکواستروئیدها، داروهای خاص سیستم عصبی مرکزی مثل کاربامازپین (Carbamazepine)، کلومیپرامین (Clomipramine)، ایمی‌پرامین (Imipramine) و فنی‌توئین (Phenytoin)، بسیاری از استاتین‌ها، داروهای دوپامینرژیک (مثل لوودوپا/ دوپامین و بروموکریپتین)، روغن ماهی و ویتامین E می‌توانند باعث کاهش سطح DHEAS شوند.

داروهایی مثل متفورمین (Metformin)، دانازول (Danazol)، مسدودکننده‌های کانال کلسیم و نیکوتین باعث افزایش سطح DHEAS در خون می‌شوند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات