جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

پاکسازی کراتینین

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست پاکسازی کراتینین که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش پاکسازی کراتینین

کراتینین محصولی زائد از متابولیسم طبیعی عضلات است، که توسط کلیه دفع می‌شود. آزمایش پاکسازی کراتینین، که نیازمند جمع‌آوری ادرار ۲۴ ساعته است، سرعت فیلتراسیون گلومرولی را اندازه‌گیری می‌کند. سرعت فیلتراسیون گلومرولی (GFR)، آن حجم از خونی است که در هر دقیقه توسط کلیه تصفیه می‌شود. اندازه‌گیری سرعت فیلتراسیون گلومرولی توسط پاکسازی کراتینین دقت بالایی دارد اما انجام آن سخت‌تر از اندازه‌گیری سرعت فیلتراسیون گلومرولی توسط آزمایش خون (eGFR) است. آزمایش پاکسازی کراتینین در اغلب موارد، همراه با آزمایش eGFR انجام می‌شود؛ اگر هر دو معیار بهم مرتبط باشند، سنجش‌های بعدی عملکرد کلیه بر اساس آزمایش ساده‌تر eGFR خواهد بود. 

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

پزشک این آزمایش را برای بررسی چگونگی عملکرد کلیه تجویز می‌کند. این آزمایش توانایی تصفیه خون توسط کلیه را مشخص می‌کند. اگر عملکرد کلیه دچار مشکل شود، پاکسازی کراتینین از خون نیز دچار مشکل می‌شود. همچنین درصورت وجود علائم مرتبط با بیماری‌های کلیوی، پزشک این آزمایش را تجویز می‌کند. علائم عبارت‌اند از:

 • حالت تهوع
 • ازدست دادن اشتها
 • خستگی و ضعف
 • اختلال در خواب
 • تغییر در میزان دفع مدفوع
 • تورم پاها و زانوها

نتایج غیرطبیعی (کلیرانس یا پاکسازی پایین‌تر از حد نرمال) می‌تواند نشان‌دهنده‌ی بیماری‌های زیر باشد:

 • مشکلات کلیوی مثل آسیب به سلول‌های لوله‌های کلیوی
 • نارسایی کلیوی
 • ورود جریان خون بسیار کم به کلیه‌ها
 • آسیب به قسمت‌های تصفیه‌کننده‌ی کلیه
 • از دست دادن مایعات بدن (دهیدراتاسیون)
 • انسداد خروجی مثانه
 • نارسایی قلبی

درصورت پایین بودن سرعت فیلتراسیون گلومرولی یا پاکسازی کراتینین، پزشک برای رفع مشکل یک برنامه‌ی درمانی طراحی می‌کند.

 علت اصلی بیماری مزمن کلیوی، فشار خون بالا و دیابت است. اگر این شرایط را دارید، لازم است تا برای کنترل شرایط موجود، رژیم غذایی خود را تغییر دهید، ورزش کنید و داروهایی که پزشک تجویز می‌کند را مصرف کنید. ممکن است نیاز باشد برای تشخیص علت بیماری کلیوی آزمایش‌های بیشتری را انجام دهید.

بررسی منظم سرعت فیلتراسیون گلومرولی و پاکسازی کراتینین به پزشک و بیمار این امکان را می‌دهد تا از کاهش عملکرد کلیه در هر زمانی آگاه شود. ممکن است لازم باشد تا پزشک برای تنظیم تغییرات ایجاد‌شده در عملکرد کلیه‌ها، تغییراتی در داروهای بیمار ایجاد کند.

به دلیل این که داروهای بدون نسخه (به‌خصوص داروها برای کاهش درد خفیف و سردرد)، داروهای گیاهی و مکمل‌ها بر روی کلیه تأثیر می‌گذارند، این داروها را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

اغلب افراد وقتی سرعت فیلتراسیون گلومرولی یا پاکسازی کراتینین خیلی پایینی دارند با دیالیز احتیاج پیدا نمی‌کنند، اما به دلیل این‌که عملکرد کلیه با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند، بهتر است هرچه زودتر اقدام کرده و عملکرد آن را حفظ کنید، تا به دیالیز نیاز پیدا نکنید.

داروهای خاصی مانند آمینوگلیکوزیدها، سایمتیدین، سیس پلاتین و سفالوسپورین‌ها می‌توانند باعث کاهش کاذب کلیرانس کراتینین شوند. دیورتیک‌ها می‌توانند باعث افزایش کاذب در میزان پاکسازی کراتینین توسط کلیه‌ها ‌شوند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات