جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

کلسی‌تونین

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست کلسی‌تونین که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش کلسی‌تونین

تست کلسی‌تونین این آزمایش سطح کلسی‌تونین را در خون اندازه‌گیری می‌کند. کلسی‌تونین هورمونی است که توسط غده‌ی تیروئید ساخته می‌شود و نحوه‌ی استفاده بدن از کلسیم را کنترل می‌کند. کلسی‌تونین نوعی تومور مارکر است. تومور مارکرها ترکیباتی هستند که توسط سلول‌های سرطانی یا سلول‌های طبیعی، در پاسخ به سرطان در بدن ساخته می‌شوند.

افزایش سطح کلسی‌تونین همچنین ممکن است به دلیل سایر بیماری‌های تیروئیدی باشد که ریسک ابتلا به MTC را افزایش می‌دهند. این بیماری‌ها عبارت‌اند از:

  • هایپرپلازی سلول C (C-cell hyperplasia که در آن سلول‌های غده‌ی تیروئید رشد غیرطبیعی دارند.
  • نئوپلازی غدد درون‌ریز متعدد نوع ۲ (MEN 2 که بیماری ارثی ولی نادر است و باعث رشد تومور در غده‌ی تیروئید و سایر غدد درون‌ریز می‌شود.

کلسی‌تونین باعث افزایش محتوای کلسیم استخوان می‌شود و زمانی‌که سطح کلسیم و فسفر خون بالاتر از محدوده‌ی طبیعی باشد، باعث کاهش آن‌ها می‌شود. اثرات هورمون پاراتیروئید مخالف کلسی‌تونین است.

 

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:هورمون کلسی‌تونین از سلول‌های پارافولیکولی (سلول‌های C) غده‌ی تیروئید در بدن سنتز می‌شود. اگر کلسی‌تونین بیش‌ازحد نرمال در خون وجود داشته باشد، ممکن است نشانه‌ی نوعی سرطان تیروئید به نام سرطان مدولاری تیروئید (MTC) باشد.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

چه‌‌زمانی آزمایش کلسی‌تونین باید انجام شود؟

  • اگر تحت درمان سرطان مدولاری تیروئید هستید، این آزمایش برای تعیین مؤثر بودن یا نبودن درمان انجام می‌شود.
  • بعد از تکمیل درمان سرطان برای آگاهی از عود دوباره سرطان، این آزمایش توسط پزشک تجویز می‌شود.
  • در صورت داشتن سابقه خانوادگی نئوپلازی غدد درون‌ریز (MEN 2) نیز این آزمایش انجام می‌شود.

همچنین اگر سرطان تشخیص داده نشده باشد ولی علائم بیماری تیروئید را داشتید، انجام این آزمایش توصیه می‌شود. این علائم شامل موارد زیر است:

  • وجود توده در جلوی گردن (گوارتر)
  • متورم شدن غدد لنفاوی در گردن
  • گلو‌درد یا گردن‌درد
  • مشکل در بلع
  • گرفتگی صدا

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات