جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

آزمایش نسبت نیتروژن اوره‌ی خون

(BUN)/ کراتینین

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش نسبت نیتروژن اوره‌ی خون (BUN)/ کراتینین که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش نسبت نیتروژن اوره‌ی خون (BUN)/ کراتینین

اگر هر دو آزمایش نیتروژن اوره‌ی خون و کراتینین انجام شود، پزشک از ترکیب و تفسیر نتایج این دو، می‌تواند نسبت BUN به کراتینین را محاسبه کند. آزمایش BUN و کراتینین به‌تنهایی بهترین روش برای بررسی سلامت کلیه و کبد هستند، اما با یکدیگر، پزشک بهتر می‌تواند درمورد سلامتی کلیه‌ها اظهار نظر کند و تشخیص دقیق‌تری را در مورد مشکلات مرتبط با کلیه ارائه دهد.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:نسبت BUN/ کراتینین با تقسیم تعداد نیتروژن‌های اوره در خون  بر تعداد کراتینین به دست می‌آید. از آنجایی که بدن  اوره بسیار بیشتری از کراتینین تولید می‌کند، نسبت ایده آل بین ۱۰:۱ و ۲۰:۱ است.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

آزمایش نیتروژن اوره‌ی خون، مقدار نیتروژن موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند و اطلاعاتی را در مورد نحوه‌ی عملکرد کلیه و کبد در اختیار پزشک قرار می‌دهد. نیتروژن از ماده‌ی دفعی اوره به دست می‌آید. در کبد، اوره از نیتروژن در نتیجه‌ی متابولیزه شدن پروتئین، پس از مصرف غذا ایجاد می‌شود. کلیه‌های سالم اوره را فیلتر کرده و سایر مواد زائد مثل اوره را از طریق ادرار دفع می‌کند. وجود مقدار اندکی اوره در خون طبیعی است، زیرا کبد همیشه آن را تولید می‌کند، اما حضور مقدار زیادی از آن می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مشکل کلیوی باشد.

کراتینین در نتیجه‌ی متابولیسم ماهیچه‌ها تولید می‌شود. کراتینین نیز مانند اوره، در جریان خون منتقل و به کلیه‌ها می‌رسد. در کلیه‌ها، فیلتر و از طریق ادرار دفع می‌شود. سرعت تولید کراتینین به توده‌ی عضلانی افراد بستگی دارد. به دلیل این‌که توده‌ي عضلانی معمولاً ثابت است، سطح کراتینین در طول روز ثابت باقی می‌ماند. وقتی نتایج آزمایش کراتینین سطوح بالای کراتینین را در خون نشان دهد، یعنی بیماری کلیوی در فرد وجود دارد.

دلیل اصلی انجام این آزمایش، بررسی نحوه‌ی عملکرد کلیه‌ها و اطمینان از سلامتی آن‌ها، تشخیص بیماری کلیوی و نظارت بر میزان تأثیرگذاری  روش‌های درمانی، بر بیماری‌ها و آسیب‌های کلیوی است. نتایج آزمایش نسبت BUN/ کراتینین، به‌عنوان یکی از بهترین روش‌های تشخیص بیماری کلیوی مزمن یا حاد، خون‌ریزی سیستم گوارشی و مسدود شدن دستگاه ادرای، به تایید رسیده است. علاوه‌بر آن، این آزمایش هیچ خطری ندارد.

آزمایش نیتروژن اوره‌ي خون (BUN)، می‌تواند برای بررسی کم‌آبی یا دهیدراتاسیون شدید بدن استفاده شود، که این شرایط باعث افزایش سطح اوره در خون می‌شود. آزمایش کراتینین در این شرایط کاربردی ندارد، به همین دلیل، انجام آزمایش نسبت BUN/ کراتینین در شرایط دهیدراته، باعث خطا در نتایج می‌شود.

عامل دیگری که بر نتیجه‌ی این آزمایش تأثیر می‌گذارد، میزان جذب پروتئین توسط بدن است. رژیم غذایی که پروتئین بسیار زیادی دارند باعث افزایش سطح BUN و رژیم غذایی کم پروتئین باعث کاهش سطح آن می‌شود. بهتر است قبل از انجام آزمایش از رژیم غذایی با مقادیر طبیعی از پروتئین استفاده کرده و بدن را هیدراته نگه دارید تا از ایجاد نتایج کاذب جلوگیری شود.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات