جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

آزمایش نیتروژن اوره‌ی خون (BUN)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست آزمایش نیتروژن اوره‌ی خون (BUN) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش نیتروژن اوره‌ی خون (BUN)

اوره، نوعی محصول فرعی است که در اثر شکستن پروتئین ایجاد می‌شود. ترشح اوره توسط کلیه مهم‌ترین روش برای حذف نیتروژن اضافی از بدن است. اندازه‌گیری نیترون در خون (BUN) یک روش مفید برای بررسی بیماری‌های کلیوی است.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:آزمایش نیتروژن اوره، نوعی آزمایش خون بوده و به‌عنوان مارکری از عملکرد کلیه مطرح است. این آزمایش جزئی از آزمایش کلی و پایه‌ای متابولیک بوده و برای بررسی سلامتی کلی تجویز می‌شود. علاوه‌بر آن، برای ارزیابی نارسایی پیشرونده‌ی کلیوی نیز تجویز می‌شود.

نکته مهم:سلول‌ها، پروتئین‌ها را به آمینواسیدها تبدیل می‌کنند. در ادامه‌ی این آمینواسیدها به انواع دیگری از پروتئین‌های مورد نیاز سلول‌ها تبدیل می‌شوند. در طول این فرایند، آمونیاک به‌عنوان محصول جانبی تولید می‌شود. کبد آمونیاک را به اوره تبدیل می‌کند تا سمیت آن را کاهش دهد. در ادامه، اوره توسط کلیه‌ها دفع می‌شود. مقدار اوره‌ی تولید و دفع شده در حالت طبیعی در تعادل است. اگر کلیه آسیب ببیند و نتواند عمل فیلتراسیون خون را به‌خوبی انجام دهد، اوره و نیتروژن موجود در آن، در خون تجمع پیدا کرده و افزایش می‌یابد.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

هدف از آزمایش BUN، ارزیابی عملکرد کلیه‌هاست. همچنین این آزمایش، به تشخیص بیماری‌های کلیوی، تأثیرگذاری دیالیز و سایر درمان‌های مرتبط با بیماری و آسیب کلیوی کمک می‌کند.

بیماری‌هایی که بر کلیه و کبد تأثیر می‌گذارند، می‌توانند سطح اوره را در خون تغییر دهند. کبد ممکن است اوره‌ی زیادی تولید کند یا کلیه نتواند مواد زائد موجود در خون را تصفیه کند، که باعث افزایش سطح اوره در خون می‌شوند.

سطح بالای اوره، در افرادی دیده می‌شود که خونریزی دستگاه گوارشی، رژیم ‌غذایی غنی از پروتئین، عفونت دارند یا بدن آنها دچار کم‌آبی یا دهیدراتاسیون است. آسیب یا بیماری کبدی قابل توجه، از سنتز اوره جلوگیری می‌کند، که باعث کاهش سطح اوره در خون می‌شود. سطح پایین اوره در افرادی که نارسایی کبدی دارند، خانم‌هایی که باردار هستند و کسانی که بدن‌شان بیش‌ازحد هیدراته است، دیده می‌شود.

آزمایش اوره خون یک روش سریع برای سنجش عملکرد کلیه‌هاست، اما محدودیت‌هایی نیز دارد. تغییرات بزرگ و کوچک در سطح اوره می‌تواند در اثر مصرف داروها، تغییر برنامه‌ی غذایی و شرایط هیدراته بدن اتفاق بیفتد. وقتی نتیجه‌ی آزمایش BUN خارج از محدوده‌ی نرمال است، پزشک آزمایش پاکسازی کراتینین را تجویز می‌کند تا نسبت نیتروژن اوره به کراتینین، امکان ارزیابی دقیق‌تر را فراهم کند.

نارسایی کلیوی از عوارض دیابت است. نیتروژن اوره‌ی خون برای بررسی شدت نارسایی کلیوی ناشی از دیابت اندازه‌گیری می‌شود. همچنین اگر دارویی مصرف کنید که امکان آسیب به کلیه را داشته باشد، این آزمایش انجام می‌شود.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات