جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

بتا-۲-میکروگلوبولین

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست بتا-۲-میکروگلوبولین که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش بتا-۲-میکروگلوبولین

بتا-۲-میکروگلوبولین پروتئینی است که توسط بسیاری از سلول‌های بدن به جریان خون آزاد می‌شود. این پروتئین توسط کلیه‌ها فیلتر می‌شود، اما پس از عبور ادرار فیلتر‌شده از لوله‌های کلیوی و حرکت به سمت سیستم جمع‌آوری‌کننده‌ی ادرار، دوباره بازجذب می‌شود. افزایش بتا-۲-میکروگلوبولین در ادرار نشان می‌دهد که توبول‌های کلیوی آسیب دیده‌اند، یا دیگر نمی‌توانند عمل بازجذب را به‌طور نرمال انجام دهند. این آزمایش برای ارزیابی بیماری‌ توبول‌های کلیوی انجام می‌شود.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:بتا-۲-میکروگلوبولین پروتئینی است که تقریباً در سطح همه‌ی سلول‌های بدن وجود دارد و توسط این سلول‌ها به‌ویژه لنفوسیت‌های B و سلول‌های توموری به جریان خون آزاد می‌شود. این پروتئین در اکثر مایعات بدن وجود دارد و غلظت آن در خون تحت شرایط خاصی که ساخت و تخریب سلولی افزایش پیدا می‌کند، یا سیستم ایمنی فعال می‌شود، افزایش پیدا می‌کند.

نکته مهم:بتا-۲-میکروگلوبولین در شرایطی مثل سرطان میلومای چندگانه، لنفوما، اختلالات التهابی، عفونت‌هایی مثل ایدز و بیماری‌های کلیوی افزایش پیدا می‌کند. این پروتئین به‌عنوان تومور مارکر مطرح است، زیرا پیش‌آگهی درمورد سرطان سلول‌های خونی ارائه می‌دهد.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

  • افرادی که قبلاً میلومای چندگانه (multiple myeloma)، لوسمی یا لنفوم برای آ‌ن‌ها تشخیص داده‌شده است، برای دستیابی به اطلاعات بیشتر درمورد پیش‌بینی و ارزیابی روند پیشرفت بیماری و نظارت بر اثربخشی درمان، از این آزمایش بهره می‎برند.
  • برای این که بدانند آیا سرطان به مغز و نخاع نیز گسترش پیدا کرده است یا نه، از این آزمایش استفاده می‌کنند.
  • برای تمایز بین اختلالات کلیوی
  • برای تشخیص آسیب کلیه

هر دو آزمایش ادرار و خون بتا-۲-میکروگلوبولین زمانی تجویز می‌شود که فرد علائم مرتبط با نقص عملکرد کلیه را داشته باشد و پزشک بخواهد اختلالاتی که نفرون‌های کلیه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و اختلالاتی که بر روی توبول‌ها اثر می‌گذارد را از یکدیگر تشخیص دهد. گاهی علائم و نشانه‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تورم و پف‌کردگی (ادم)، به‌خصوص اطراف چشم‌ها یا در صورت، مچ دست یا مچ پا
  • ادرار کف‌آلود و خون صورتی یا قهوه‌ای‌رنگ
  • ضعف و خستگی
  • حالت تهوع
  • وجود پروتئین در ادرار

آزمایش ادرار پروتئین بتا-۲-میکروگلوبولین برای افرادی انجام می‌گیرد که پیوند کلیه داشتند یا در معرض غلظت بالایی از کادمیوم قرار گرفته‌اند.

در افرادی که علائم بیماری کلیوی را دارند، افزایش سطح این پروتئین در خون و کاهش آن در ادرار، نشان‌دهنده‌ی نقص عملکردی گلومرول‌های کلیوی است. اما، اگر بتا-۲-میکروگلوبولین در خون کم و در ادرار زیاد باشد، یعنی فرد دچار آسیب توبول‌های کلیوی شده‌است. افرادی که برای مدت طولانی تحت دیالیز قرار می‌گیرند، افزایش بتا-۲-میکروگلوبولین، نشان‌دهنده‌ی «آمیلوئیدوز مرتبط با دیالیز » است.

افزایش بتا-۲-میکروگلوبولین در ادرار افرادی که پیوند کلیه انجام داده‌اند، نشان‌دهنده‌ی رد پیوند زودهنگام است.

اکثر مردم هرگز این آزمایش را انجام نمی‌دهند. آزمایش بتا-۲-میکروگلوبولین به‌عنوان آزمایش غربالگری روتین و عمومی مطرح نیست.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات