جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

کلسترول HDL (درآقایان)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست کلسترول HDL (درآقایان) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش کلسترول HDL (درآقایان)

آزمایش کلسترول HDL میزان کلسترولی را اندازه‌گیری می‌کند که توسط لیپوپروتئین با چگالی بالا حمل می‌شود. عملکرد اصلی HDL حذف کلسترول اضافی از بافت‌ها و انتقال آن به کبد برای پردازش مجدد است. لیپوپروتئین HDL را می‌توان به‌عنوان یک پاک‌کننده تصور کرد که کلسترول را از محل‌هایی مانند دیواره‌ی رگ‌های خونی که می‌تواند مضر باشد، حذف می‌کند. هرچه کلسترول HDL بالاتر باشد، یعنی کلسترول اضافی بیشتری توسط HDL حذف می‌شود.

به همین دلیل است که کلسترول HDL معمولاً کلسترول خوب نامیده می‌شود. هر چند این نام‌گذاری کاملاً درست نیست، اما به‌طور کلی، وجود مقدار زیادی لیپوپروتئین HDL در اطراف بافت‌ها خوب است و بافت‌ها را از کلسترول اضافی که برای عملکرد مناسب بدن لازم نیست، پاک‌سازی می‌کند.

هنگامی کـه سطح کلسـترول LDL بالا باشد، یعنی کلسترول بیش‌از‌حــد به بافــت‌هــا منتقـل می‌شــود و مقداری از این کلسترول اضافی می‌تواند در رگ‌‌ها جمع شده و گرفتگی رگ را تسریع کند.
هنگامی که سطح کلسترول HDL پایین است، یعنی کلسترول اضافی از بافت‌ها خارج  و به کبد منتقل نمی‌شود، و در نتیجه کلسترول اضافی در رگ‌ها تجمع پیدا می‌کند.
در سطوح پایین HDL هیچ علائمی وجود ندارد، اما پایین بودن HDL خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی_عروقی را افزایش می‌دهد و در این صورت علائم بروز پیدا می‌کنند.

 

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:دو نوع کلسترول خوب و بد در خون وجود دارد. آن‌ها انواعی از لیپوپروتئین‌ها هستند که کلسترول را از طریق جریان خون منتقل می‌کنند. LDL، کلسترول را به بافت‌های بدن یعنی جایی که برای عملکردهای حیاتی سلول استفاده می‌شود، منتقل می‌کند (کلسترول بد) و HDL کلسترول اضافی را از بافت‌های بدن به کبد می‌برد تا در آنجا دوباره پردازش شود (کلسترول خوب).

هنگامی که سطح کلسترول LDL بالا باشد، یعنی کلسترول بیش‌از‌حد به بافت‌ها منتقل می‌شود و مقداری از این کلسترول اضافی می‌تواند در رگ‌‌ها جمع شده و گرفتگی رگ را تسریع کند.

هنگامی که سطح کلسترول HDL پایین است، یعنی کلسترول اضافی از بافت‌ها خارج  و به کبد منتقل نمی‌شود، و در نتیجه کلسترول اضافی در رگ‌ها تجمع پیدا می‌کند.

در سطوح پایین HDL هیچ علائمی وجود ندارد، اما پایین بودن HDL خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی_عروقی را افزایش می‌دهد و در این صورت علائم بروز پیدا می‌کنند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

 • بیماری عروق کرونر قلبی زودرس: تشخیص این بیماری قبل از ۵۵ سالگی در آقایان یا قبل از ۶۵ سالگی در خانم‌ها، زودرس در نظر گرفته می‌شود. اگر سطح HDL کافی نباشد، خطر تشکیل پلاک و مسدود شدن رگ‌ها بیشتر می‌شود.
 • حملهی قلبی یا سکته‌ی مغزی: تشکیل پلاک‌ها در خون باعث مسدود شدن رگ‌هایی می‌شود که به قلب و مغز می‌رسند.
 • پلی‌نوروپاتی محیطی: این حالت یکی از عوارض شایع در بیماران دیابتی، به دلیل سطح بالای کنترل‌نشده‌ی قند ‌خون است. تحقیقات نشان داده‌است که سطوح پایین HDL ممکن است خطر ابتلا به پلی‌نوروپاتی محیطی را در افرادی که دیابت ندارند، افزایش ‌دهد.

سطوح پایین HDL در بیماری تانژیر (Tangier disease) علائم زیر را دارد:

 • بزرگ شدن کبد و طحال به دلیل رسوب کلسترول در اطراف این اندام‌ها
 • زانتوماتا (Xanthomata): رسوب‌های زردرنگ غنی از کلسترول هستند که در هر نقطه‌ای از بدن می‌توانند ظاهر شوند و گاهی اوقات برجستگی‌های حباب‌مانند بزرگی را روی سطح پوست ایجاد می‌کنند.
 • زانتلاسما (Xanthelasma): پلاک‌های زردرنگ در قسمت داخلی پلک (اغلب در پلک بالایی) هستند.
 • قوس قرنیه: قوس سفید، خاکستری یا آبی است که از بالای قرنیه شروع می‌شود و ممکن است یک دایره‌ی کامل در اطراف آن تشکیل دهد.
 • بزرگ شدن لوزه‌ها و غدد لنفاوی ناشی از تجمع رسوبات: رسوبات زرد یا سفید‌رنگ روی سطح لوزه‌های بزرگ شده ایجاد می‌شوند.

در یک بیماری ژنتیکی به نام بیماری چشم ماهی نیز سطوح پایین HDL دیده می‌شود.

تغییرات سبک زندگی که به کاهش کلسترول و افزایش سطح HDL کمک می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • داشتن رژیم غذایی سالم
 • ورزش منظم
 • کاهش وزن
 • ترک سیگار
 • کاهش مصرف مشروبات الکلی
 • مصرف داروهای خاص مثل استاتین‌ها

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات