جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

شاخص تیروکسین آزاد (FTI)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست شاخص تیروکسین آزاد (FTI) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش شاخص تیروکسین آزاد (FTI)

در سال‌های گذشته، شاخص تیروکسین آزاد (FTI) یک روش رایج برای سنجش میزان هورمون T4 آزاد بوده‌است. FTI با ضرب مقدار کل T4 در نتایج آزمایش جذب رزین  (T3RU) T3محاسبه می‌شود. T3RU، روشی برای بررسی اثر پروتئین‌های اتصالی به هورمون‌ تیروئیدی، بر مقدار کل هورمون‌های تیروئیدی موجود در جریان خون است.

نتیجه‌ی FTI ممکن است در اثر بیماری‌هایی که بر مقدار پروتئین‌های موجود در خون تأثیر می‌گذارند تغییر کند، به همین دلیل امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و آزمایش T4 آزاد جایگزین آن شده‌است. 

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:شاخص T4 آزاد (FTI) یک آزمایش خون است که برای تشخیص اختلالات تیروئیدی استفاده می‌شود. این آزمایش میزان هورمون تیروکسین یا T4 را در خون اندازه‌گیری می‌کند تا بتوان کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) یا پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) را تشخیص داد.
نکته مهم:احتمالاً پزشک همراه با آزمایش FTI، سایر آزمایش‌های مرتبط با تیروئید مثل آزمایش هورمون محرک تیروئید (TSH) و آزمایش تری‌یدوتیرونین (T3) را نیز تجویز کند. سپس نتایج این آزمایش‌ها با یکدیگر تجزیه‌و‌تحلیل می‌شوند تا به تشخیص کمک کنند.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

چه‌زمانی آزمایش شاخص تیروکسین انجام می‌شود؟

غده‌ی تیروئید در جلوی گلوی قرار دارد و به شکل پروانه است که وظیفه‌ی آن ساخت هورمون‌های تیروئیدی و تنظیم عملکردهای مهم بدن مانند مصرف انرژی، وزن، دمای بدن و خلق‌و‌خو است.

هورمون T4 به دو شکل مختلف در بدن وجود دارد. یک فرم که به پروتئین اتصالی متصل می‌شود و یک فرم آزاد که دارای عملکرد بوده و در بافت‌های هدف، وظایف مختلفی بر عهده دارد.

تست FTI فقط فرم آزاد هورمون را بررسی می‌کند و برای ارزیابی عملکرد غده‌ی تیروئید مفید است. FTI یک آزمایش خون جداگانه نیست، بلکه از نتایج آزمایش T4 کل و آزمایش جذب رزین T3 محاسبه می‌شود.

در صورت داشتن علائم بیماری تیروئیدی، آزمایش FTI و سایر آزمایش‌‌های تیروئیدی تجویز می‌شود. خانم‌ها، به‌ویژه افراد زیر ۴۰ سال و کسانی‌که سابقه‌ی بیماری تیروئیدی در خانواده‌ی آن‌ها وجود دارد، مستعد ابتلا به اختلالات تیروئیدی هستند.

اگر سطح T4 آزاد پایین باشد، برای تأیید بیماری خودایمنی تیروئید به نام تیروئیدیت هاشیموتو آزمایش‌های تکمیلی نیز تجویز می‌شوند. سطوح بالای T4 می‌تواند به دلیل بیماری گریوز یا گواتر باشد که باید آزمایش‌های دیگری نیز برای تأیید بیماری انجام شوند.

FTI و سایر آزمایشات تیروئید بر روی نمونه‌های خونی انجام می‌شوند که بسیار کم خطر هستند.

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات