جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

سطح هموگلوبین(در آقایان)

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست سطح هموگلوبین(در آقایان) که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش هموگلوبین A1C

هموگلوبین یک پروتئین تترامر در گلبول‌های قرمز است که وظیفه انتقال اکسیژن به بافت‌ها را برعهده دارد. آزمایش هموگلوبین، مقدار هموگلوبین موجود در حجم استانداردی از خون را اندازه‌گیری می‌کند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

بدن زمانی سنتز هموگلوبین را افزایش می‌دهد که ظرفیت انتقال اکسیژن به بافت‌ها کاهش پیدا کند. اکسیژن برای بقای سلول‌ها مورد نیاز است، در نتیجه‌ی با افزایش تعداد هموگلوبین، انتقال اکسیژن به بافت‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

همچنین، اگر میزان سنتز گلبول‌های قرمز در نتیجه‌ی بیماری یا برای جبران کمبود آن افزایش پیدا کند، مقدار هموگلوبین نیز بیشتر می‌شود. مقدار زیاد گلبول‌های قرمز اغلب، تعداد نرمال هموگلوبین دارند که باعث افزایش کلی هموگلوبین در خون می‌شود.

به طور کلی، سطح بالای هموگلوبین علائمی ندارد، اما عوارضی آن شامل لخته شدن خون، حمله‌ی قلبی و سکته است.

 • پلی‌سیتمی‌ورا که در آن مقدار تمام سلول‌های خونی بالا است.
 • بیماری قلبی یا ریوی
 • سرطان کبد یا کلیه
 • کاهش مزمن سطح اکسیژن خون
 • مصرف سیگار

اگر هنگام خون‌گیری برای انجام آزمایش هموگلوبین بدن کم‎آب باشد، به دلیل کاهش مایع در خون و کاهش حجم خون، سطح هموگلوبین بالا خواهد بود. این بالا بودن هموگلوبین واقعی نیست و اگر بدن به اندازه‌ی کافی هیدراته باشد، نتیجه‌ی آزمایش نرمال خواهد بود.

بله. در برخی افراد، آزمایش گلوکز خون دیابت را نشان می‌دهد ولی آزمایش  A1C نشان نمی‌دهد. عکس آن نیز ممکن است رخ دهد، یعنی آزمایش A1C ممکن است دیابت را تشخیص دهد، اما آزمایش قند خون این‌طور نباشد. به همین دلیل پزشک ممکن است تجویز این آزمایش‌ها را تکرار کند. همچنین ممکن است برای یک فرد نتیجه‌ی چند آزمایش مختلف باشد که این به دلیل عدم تشخیص آن در مراحل اولیه بیماری بوده است. به همین دلیل پزشک در چند ماه آزمایش‌ها را تکرار می‌کند تا به تشخیص درست برسد.

اگر گلبول‌های قرمز به اندازه‌ی کافی در بدن سنتز نشوند یا در اثر از دست دادن خون بدن قادر به جایگزینی کامل گلبول‌های قرمز از دست رفته نباشد، سطح هموگلوبین در خون کاهش پیدا می‌کند.

همچنین اگر در شرایط پزشکی خاصی مثل نارسایی کلیوی، خون مایع زیادی داشته باشد (حجم خون زیاد باشد)، در اندازه‌گیری، مقدار هموگلوبین در رنج پایین‌تری از حد نرمال قرار خواهد گرفت.

در اغلب موراد، مقدار کم هموگلوبین نشان‌دهنده‌ی آنمی یا کم‌خونی است.

علائم سطوح پایین هموگلوبین عبارت‌اند از:

 • کمبود انرژی
 • خواب‌آلودگی
 • رنگ‌پریدگی پوست
 • سردرد
 • سرگیجه

کاهش شدید هموگلوبین، باعث تاکی‌کاردیا (ضربان قلب سریع)، کاهش فشار خون و تنگی نفس (مشکل در تنفس) می‌شود.

 • کاهش مصرف آهن یا کاهش جذب آن
 • خون‌ریزی در طی قاعدگی
 • خون‌ریزی به دلیل جراحی، آسیب، یا خون‌ریزی دستگاه گوارشی در اثر زخم
 • سرطان خون
 • شیمی درمانی
 • مصرف غذاهای حاوی آهن یا مکمل‌های آهن برای درمان کم‌خونی ناشی از فقر آهن
 • درمان زخم دستگاه گوارشی برای جلوگیری از خون‌ریزی مکرر
 • درمان سرطان
 • تجویز هورمون اریتروپویتین که در کلیه‌ها به تولید گلبول‌های قرمز خون کمک می‌کند و سایر درمان‌هایی که باعث تحریک مغز استخوان برای افزایش تولید گلبول‌های قرمز می‌شود.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات