جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

نسبت کلسترول

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست کلسترول که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش نسبت کلسترول

نسبت کلسترول، نسبت بین کلسترول کل (تام) و کلسترول HDL در خون را نشان می‌دهد. این نسبت یک آزمایش جداگانه نیست، بلکه از نتایج آزمایش‌های لیپیدی دیگر محاسبه می‌شود. به دلیل محاسبه‌ی آسان آن، بعضی از آزمایشگاه‌ها نسبت کلسترول را در برگه‌ی آزمایش‌های لیپیدی اعلام می‌کنند.

شما نیز می‌توانید این نسبت را محاسبه کنید. به‌عنوان مثال، اگر مقدار کلسترول کل فردی برابر ۱۸۰  mg/dL و مقدار کلسترول HDL برابر ۵۰  mg/dL باشد، نسبت کلسترول او از تقسیم ۱۸۰ بر ۵۰ به دست می‌آید و  برابر ۶/۳ خواهد بود.

نسبت کلسترول زمانی به پزشک در تجویز دارو کمک می‌کند که، نتایج سایر آزمایش‌های لیپیدی، قرار داشتن در مرز ابتلا به بیماری قلبی_عروقی را نشان دهند. نسبت کلسترول بیانگر این واقعیت است که نسبت بالای کلسترول HDL برخی از خطرات قلبی_عروقی ناشی از افزایش سطح کلسترول تام یا کلسترول LDL  را کاهش می‌دهد.

پزشک از نسبت کلسترول برای اطمینان از تجویز داروهای کاهش‌دهنده‌ی کلسترول استفاده می‌کند.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:سطح کلسترول اغلب برای تخمین میزان خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی_عروقی بکار می‌رود. هنگام بررسی کلسترول، پزشک ممکن است نتایج مختلفی مثل نسبت کلسترول را بررسی کند.

نسبت کلسترول مقایسه کلسترول کل با کلسترول HDL است که به‌عنوان ابزاری برای پیش‌بینی خطر ابتلا به بیماری قلبی استفاده می‌شود.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

کلسترول یک ترکیب موم‌مانند و نوعی لیپید یا چربی است که در سلول‌های بدن وجود دارد و برای عملکردهای مختلفی از جمله شرکت در سنتز غشای سلولی، هورمون‌های استروئیدی، ویتامین D و اسیدهای صفراوی استفاده می‌شود.

کلسترول موجود در لیپوپروتئین با چگالی بالا که کلسترول خوب نامیده می‌شود، ریسک ابتلا به آترواسکلروز را کاهش می‌دهد. نوع دیگر، کلسترول موجود در لیپوپروتئین با چگالی کم که کلسترول بد نامیده می‌شود و ریسک ابتلا به آترواسکلرز یا تصلب‌شرائین را افزایش می‌دهد. کلسترول تام همه‌ی انواع کلسترول موجود در بدن را شامل می‌شود.

کلسترول غیر HDL شامل همه‌ی انواع کلسترول مثل کلسترول LDL و کلسترول VLDL به جز کلسترول HDL است.

رنج نرمال کلسترول غیر HDL برای افراد بزرگسال کمتر از ۱۳۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر است. امروزه، برخی از پزشک‌ها ترجیح می‌دهند برای تعیین ریسک بیماری قلبی از سطح کلسترول غیر HDL به جای نسبت کلسترول استفاده کنند. با این حال، نسبت کلسترول غیر HDL و نسبت کلسترول هر دو، خطر بیماری قلبی را  بهتر از سطح کلسترول تام یا کلسترول LDL تخمین می‌زنند.

هر چه نسبت کلسترول بیشتر باشد، خطر ابتلا به بیماری قلبی نیز بیشتر خواهد بود. نسبت بالا معمولاً به دلیل بالابودن کلسترول LDL و VLDL یا پایین بودن سطح کلسترول HDL است. اگر سطح کلسترول در محدوده‌ی بهینه خود نباشد، بدن و مخصوصا قلب تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

وجود کلسترول LDL بیش از حد در خون، باعث نوعی بیماری قلبی به نام تصلب شرایین (آترواسکروز) می‌شود که در آن جریان خون به عضله قلب کمتر شده و یا به‌طورکلی متوقف می‌شود و خطر حمله و سکته‌ی قلبی وجود دارد.

برای بهبود سطح کلسترول بهترین راه تغییر سبک زندگی مثل مصرف غذاهای سالم و ورزش‌کردن است. در زیر به چند تغییر در سبک زندگی اشاره می‌کنیم که می‌تواند کلسترول خون‌ را به رنج نرمال برسانند.

  • در رژیم غذایی خود از چربی‌های غیراشباع، میوه، سبزیجات، غلات و پروتئین استفاده کرده و از مصرف غذاهای حاوی چربی اشباع خودداری کنید.
  • وزن خود را در حد اعتدال حفظ کنید. اگرچه بدون در نظر گرفتن وزن، هر کسی می‌تواند سطوح کلسترول بالایی داشته باشد، اما داشتن اضافه وزن یک فاکتور خطر برای سطوح غیر‌طبیعی کلسترول است. اگر چاق هستید، کاهش وزن می‌تواند سطح کلسترول شما را بهبود ببخشد.
  • ورزش کردن را جدی بگیرید. توصیه می‌شود که افراد بزرگسال حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته یا حدود ۳۰ دقیقه در اکثر روزهای هفته، فعالیت بدنی ​​داشته باشند.
  • استرس خود را کنترل کنید، زیرا مطالعات نشان می‌دهند که استرس مزمن میزان کلسترول HDL را کاهش و کلسترول LDL را افزایش می‌دهد.
  • درصورت مصرف سیگار، آن را ترک کنید. سیگار کشیدن سطح کلسترول LDL را افزایش و کلسترول HDL را کاهش می‌دهد. کلسترول HDL باعث حذف کلسترول اضافی از باف‌ها شده و خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

اگر تغییر سبک زندگی سطح کلسترول را کاهش ندهد، باید داروهای کاهنده‌ی کلسترول مثل استاتین‌ها توسط پزشک تجویز شود.

انواع مختلف داروها به روش‎های متفاوتی میزان کلسترول را کاهش می‌دهند و عوارض جانبی مختلفی نیز می‎توانند داشته باشند. اگر احساس کردید دارویی برایتان مناسب نیست، خودسرانه مصرف آن را متوقف نکنید،  بلکه با پزشک مشورت کنید تا یک داروی جایگزین برایتان تجویز کند.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات