جوابدهی آنلاین

تفسیر نتیجه آزمایش

پپتید C

اولین چیزی که پس از انجام یک آزمایش به ذهن ما می‌رسد، تلاش برای خواندن نتیجه آزمایش و درک مفهوم آن است؛ بالا و پایین بودن یک یا چند مورد در جواب آزمایش من چه مفهومی دارد؟
باید توجه داشت تفسیر نتایج تست، نیازمند دانش پزشکی و همچنین مطالعه‌ی علائم و سوابق فرد است. این صفحه برای آشنایی اولیه با نتیجه‌ی تست پپتید C که به‌تازگی انجام داده‌اید، طراحی شده است. با وارد کردن داده‌های مورد نیاز، پیش از مراجعه به پزشک می‌توانید اطلاعات اولیه درباره جواب آزمایش خود کسب کنید و با آمادگی بیشتر به ملاقات دکتر معالج بروید.

معرفی آزمایش پپتید C

آزمایش روشی است که پزشک از آن برای آگاهی از نوع دیابت بیمار استفاده می‌کند. در دیابت نوع یک سیستم ایمنی به سلول‌های پانکراس حمله و آنها را نابود می‌کند، اما در دیابت نوع دو بدن نمی‌تواند آن‌طور که باید از انسولین تولید‌شده توسط پانکراس استفاده کند. این آزمایش نشان می‌دهد که بدن چه‌قدر انسولین تولید می‌کند که وظیفه انتقال گلوکز را به سلول‌های بدن برعهده دارد. این آزمایش همچنین کمک می‌کند تا پزشک بفهمد آیا برای کنترل دیابت بیمار به تزریق انسولین نیاز است یا خیر.

سلامتی شما، اولویت اصلی ما

دریافت نتیجه آزمایش

زمان آماده‌سازی جواب آزمایش ممکن است در مراکز مختلف متفاوت باشد. اگر در آزمایشگاه ماهان ارومیه آزمایش خود را انجام دادید، نتایج آزمایش شما در بخش جواب‌دهی آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین در دسترس است. همچنین می‌توانید از شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح تا ۸ عصر به‌صورت حضوری، با واتساپ و یا ارسال با پیک، جواب آزمایش خود را دریافت کنید.

امکان نمونه‌گیری در خانه

نمونه‌گیری آزمایش در خانه برای افرادی که فرصت یا توان رفتن به آزمایشگاه را ندارند بسیار مناسب است. پرسنل مجرب آزمایشگاه ماهان با رعایت کلیه اصول بهداشتی، نمونه‌گیری را در اسرع وقت در منزل یا محل کار شما انجام خواهند داد. برای سفارش نمونه‌گیری در خانه، با پذیرش آزمایشگاه به شماره‌ ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ و یا شماره تلفن ۰۹۰۲۵۹۳۷۳۳۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونگی انجام آزمایش

آزمایش‌های مربوط به دیابت به نمونه‌ی خونی نیاز دارند و توسط پزشک تجویز می‌شوند. در آذربایجان غربی و ارومیه می‌توانید این نوع آزمایش را در آزمایشگاه مجهز ماهان انجام دهید. آزمایشگاه ماهان آزمایش‌های دیابت را با حداکثر دقت و در اسرع وقت برای شما انجام خواهد داد. برای هرگونه سؤال، با پذیرش آزمایشگاه ماهان به شماره ۰۴۴۳۳۴۸۳۴۳۴ تماس حاصل فرمایید.

نکته مهم:اگرچه انسولین و پپتید C از منشأ یکسانی تولید می‌شوند، به روش‌های مختلفی از بدن دفع می‌شوند. انسولین توسط کبد پردازش و دفع می‌شود، درحالی‌که پپتید C توسط کلیه دفع می‌شود. به دلیل این‌که نیمه‌ی عمر پپتید C از انسولین بیشتر است، سطح آن در خون بالاتر از انسولین بوده و معیار مطمئن‌تری برای اندازه‌گیری میزان انسولین تولیدشده است.

آیا این تحلیل برای نتیجه‌گیری کافی است؟

این تجزیه و تحلیل فقط برای افزایش اطلاعات شما در مورد نتیجه آزمایش است و برای نتیجه‌گیری کلی یا تشخیص یک بیماری نباید به آن اکتفا کرد. تشخیص بیماری‌ها و یافتن روش درمان مناسب، نیازمند آگاهی از سابقه‌ی پزشکی قبلی، علائم، شیوه‌ی زندگی و موارد دیگر است. از این رو پزشک معالج شما، بهترین فرد برای بررسی جواب آزمایش و تعیین اقدامات بعدی است.

در عین حال، از اطلاعات مندرج در این صفحه می‌توانید برای افزایش آگاهی خود استفاده کنید و در ملاقات با پزشک، با طرح سؤالات مرتبط با جواب آزمایش، به یک دید جامع از شرایط جسمانی خود برسید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است بازه نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و بازه ذکر‌شده در این مطلب برای همه آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین دلیل به محدوده‌ ذکر‌شده در برگه‌ ‌آزمایش دقت کنید و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه‌ آن مشورت کنید.

نتیجه‌ تست A1C من به چه معناست؟

لطفاً داده‌های زیر را از روی برگه آزمایش وارد کنید:


مهم: توجه داشته باشید که این آزمایش ممکن است با استفاده از دستگاه‌ها و کیت‌های متفاوت در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شود و بر این اساس، بازه‌ی جواب متفاوت از متد مورد استفاده در این فرم باشد. در این صورت برای تفسیر نتیجه‌ آزمایش لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

پزشک این آزمایش را برای تشخیص دیابت تجویز نمی‌کند، اما می‌تواند اطلاعاتی به پزشک ارائه دهد که به درمان دیابت کمک می‌کند. این آزمایش می‌تواند بین انسولین تولیدی در بدن و انسولین مکملی که تزریق می‌شود، تفاوت قائل شود، زیرا فقط انسولینی که در بدن تولید می‌شود با پپتید c مرتبط است.

آزمایش پپتید c ممکن است با اهداف زیر انجام شود:

 • برای این‌که بفهمید به دیابت نوع یک مبتلا هستید یا دیابت نوع دو
 • برای این‌که بیماران مبتلا به دیابت نوع دو بفهمند آیا زمان تزریق انسولین فرارسیده‌ است یا خیر.
 • برای آگاهی از علت پایین بودن سطح گلوکز خون (هیپوگلیسمی)

علائم کاهش قند خون یا هیپوگلایسمی عبارت‌اند از:

 • عرق کردن
 • تپش قلب
 • گرسنگی
 • سرگیجه
 • تاری دید
 • غش کردن
 • در موارد شدید، تشنج

داروهای درمانی دیابت نوع دو که داروهای سولفونیل‎اوره هستند، باعث افزایش سطح پپتید c می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • کلرپروپامید (Chlorpropamide)/ دیابینیز (Diabinese)
 • گلیمپراید (Glimepiride)/ آماریل(Amaryl)
 • گلیپیزید (Glipizide)/ گلوکورتول (Glucotrol)، گلوکورتول XL (Glucotrol XL)
 • گلایبورید (Glyburide)/ دیابتا (DiaBeta)، گلیناز پرستتاب (Glynase PresTab)، میکروناز (Micronase)
 • تولازامید (Tolazamide) یا تولبوتامید (tolbutamide)

۸ الی ۹ ساعت قبل از انجام آزمایش از خوردن غذا خودداری کنید، یعنی این آزمایش نیاز به ناشتایی دارد. گاهی‌اوقات، این آزمایش پس از مصرف غذا انجام می‌شود. در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک صحبت کنید. این داروها شامل داروهای تجویزی توسط پزشک و داروهای بدون نسخه مثل مکمل‌های گیاهی و ویتامین‌ها هستند.

در بیشتر موارد، نتایج آزمایش چند روز پس از آزمایش خون آماده می‌شود. می‌توانید به‌صورت حضوری آن را از آزمایشگاهی که در آن آزمایش انجام دادید تهیه کنید. برخی از آزمایشگاه‌ها و مطب‌ها امکان دریافت آنلاین نتایج را فراهم کرده‌اند.

اگر در آزمایشگاه ماهان آزمایش خود را انجام دادید، برای دریافت نتیجه‌ی آزمایش، روزهای شنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۷ صبح لغایت ۸ عصر می‌توانید به‌صورت حضوری یا با استفاده از واتساپ، ارسال با پیک و همچنین در بخش جواب‌دهی سایت آزمایشگاه ماهان به‌صورت آنلاین نتیجه‌ی آزمایش خود را دریافت کنید.

دقت کنید که آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است رنج نرمال متفاوتی برای این آزمایش داشته باشند و این رنج ذکر شده در این مطلب برای همه‌ی آزمایشگاه‌ها صدق نکند. به همین‌دلیل به محدوده ذکر‌شده در برگه‌ی ‌آزمایش دقت کرده و حتماً با یک پزشک درمورد نتیجه آن مشورت کنید.

سوالات متداول

آزمایشگاه ماهان فرهنگیان ارومیه

نمونه گیری در منزل در ارومیه

اگر بیمار با محدودیت حرکتی دارید و یا امکان و فرصت مراجعه به آزمایشگاه ندارید، با ما تماس بگیرید.

آخرین مقالات